İçeriğe geç

Erdoğan YAŞ’ta “Paraleli” Gösterecek mi?

Yüksek Askeri Şura toplantıları yarın başlıyor. Merakla beklenen iki konu var; TSK’daki “paralel yapının” tasfiye edilip, edilmeyeceği ve “kumpas”larla hapse tıkılıp, 2 ay önce tahliye olan komutanlara iade-i itibar yapılıp, yapılmayacağı.

Başbakan Erdoğan “paralel yapının” TSK’ya da sızdığından emin. Bunu birkaç kez dile getirdi, hatta Genelkurmay Başkanı Özel’in dinlendiğini söyledi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Genelkurmay Başkanlığı’na “paralelcilerin” listesini verdiği de konuşuldu.

Ancak TSK’da bugüne kadar herhangi bir operasyon yapılmadı.

Nihayet Erdoğan’a yakın Akşam Gazetesi Haziran ayı sonunda “Karargâhta 40 paralel paşa” bulunduğunu, “Bir kuvvet komutanının da paralel yapıyla çok yönlü işbirliği içinde” olduğunu öne sürdü.

Akşam’ın bu haberine hem Cumhurbaşkanı Gül, hem Başbakan’ın “TSK’ya da sızdılar. Genelkurmay Başkanımı da dinlediler” sözlerine o güne kadar sessiz kalan Genelkurmay çok sert tepki gösterirken, Başbakanlık sadece, “TSK’daki paralel yapıyı araştırmak üzere Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla özel bir ekip oluşturulduğu” iddiasını yalanladı.

Peki son durum ne?

Başbakan Erdoğan YAŞ’a 1 hafta kala önemli bir mesaj verdi, ama arada kaynadı.

Geçen hafta sonu Diyarbakır mitigi dönüşü Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un, “Başbakana verdiğim listenin başında Ali Fuat Yılmazer’in ismi vardı” şeklindeki açıklaması sorulduğunda, Erdoğan bunu doğruladıktan sonra şunları söyledi:

“İlker Paşa içerdeyken bizim gönderdiğimiz İnsan Hakları Komisyonu üyelerine de işte ‘Hakan Beye sahip çıktığı kadar bize sahip çıkmadı’ gibi bir ifade kullanıldı. E şimdi tabii Hakan ile onların konumu çok farklı. TSK mensuplarının bu noktadaki beklentileriyle, sivildekinin beklentisi farklı. Şimdi benim sivildekine çok daha müdahele etmem mümkün. Ama bizim asker şuna alışmamış, sivilin kendilerine müdahale etmesine alışmamış. 0 demokratik diyalogu da bu şekilde hâlâ oluşturmamış. Şimdi şu paralel yapı meselesini gündeme getiriyoruz, bu varlığın olduğunu artık görmeleri lâzım.”

Erdoğan İlker Paşa sonrasından söz ettiğine ve “hâlâ” dediğine göre, sözlerinden şu üç sonuç çıkıyor:

– Necdet Paşa da sivillerin müdahalesine alışamadı…

– Necdet Paşa’yla demokratik diyalogu oluşturamadık…

– Necdet Paşa paralel yapının varlığını görmüyor, artık görmesi lâzım…

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Özel arasında “paralel yapı” konusunda bir sorun olduğu ve Erdoğan’ın sabrının sonuna geldiği anlaşılıyor.

Bakalım yarınki YAŞ’ta Erdoğan “yeter artık” diye masaya yumruğunu mu vuracak, yoksa “uzlaşma” sağlanıp, “TSK’daki paraleller” meselesi sessiz sedasız geçiştirilecek mi?

Silivri, Mamak, Şirinyer, Eskişehir ve Malatya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

3 Ağustos 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdogan-yasta-paraleli-gosterecek-mi-0308141200.html

Kategori:Uncategorized