İçeriğe geç

Genelkurmay “Kumpas”ı Reddetti

Merakla beklenen YAŞ kararları açıklandı. Balyoz “kumpası” ile içeri tıkılan askerlere iade-i itibar, TSK’daki “parallelere” de tasfiye yapılacağı söyleniyordu. Daha doğrusu Erdoğan medyası haftalardır bunu işliyordu. Ancak tam tersi oldu. Özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda “paralel” olduğu öne sürülen isimlerin görev süresi uzatılırken, “kumpas” mağduru komutanların tamamı emekliye sevk edildi.

Bu tabloyla ilgili şu yorumları yapmak mümkün:

– Başbakan Erdoğan, “Ayarlanmış polisler, savcılar, hakimler var” ve “kumpas” söylemlerine karşın “darbe planladılar” iddiasının arkasında durdu.

– Erdoğan-Cemaat arasındaki kavga gösterildiği gibi ölüm-kalım savaşı değilmiş.

– Erdoğan’a rağmen kararlarda bir başka el rol oynadı.

YAŞ kararlarının belki de en çarpıcı sonucu ise şu; Savcılığa “kumpas”la ilgili suç duyurusunda bulunan Genelkurmay Başkanlığı, “kumpas” iddialarını reddetmiş ve davalarla başlatılan tasfiye sürecini tamamlamış oldu.

Şimdi detaylara geçelim:

Balyoz’dan tahliye olan ve durumları YAŞ’ta görülüşecek olan 12 general vardı. Görev süreleri ya 1 yıl uzatılacak, ya da emekliye sevkedileceklerdi. Tamamı emekliye sevkedildi.

Bunlar arasında özellikle 3 ismin durumu dikkat çekici. Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu 2010 YAŞ’ında bir üst rütbeye terfi ettiği halde iktidar terfi kararlarını uygulamadı. Her üçü de Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne açtıkları davayı kazandı, bu arada Balyoz’dan tutuklandılar. Tahliye oldular, ancak mahkeme kararına rağmen terfileri verilmeyip, emekli edildiler.

Bir başka önemli ayrıntı:

Balyoz sanıkları tasfiye olurken;

İzmir Askeri Casusluk davası sanıklarından Tuğamiral Ahmet İskender Yıldırım Tümamiralliğe terfi etti.

Yine 28 Şubat davası sanıklarından Tuğgeneraller Metin Keşap, Faruk Alpaydın ve İsmail Hakkı Önder’in görev süreleri 1 yıl uzatıldı.

Peki Balyoz kurbanları bu ikinci balyozu nasıl karşıladı?

Kimi, geçmişte bir kuvvet komutanına atfen kullanılan “kangrenli kolu kesmek lâzım” ifadesini hatırlatıp, “kangrenli kolu kestiler işte” yorumunu yaptı.

Kimi, “Tümamiral Caner Bener tahliye olduktan 1 hafta sonra emekliliğini istedi. Genelkurmay hemen kabul etti. Bu tereddütsüz kabul, bugünün habercisiydi. O yüzden şaşırmadık” dedi.

Doğu Akdeniz’de Rum gemilerini püskürttüğü için BM’ye, AB’ye şikâyet edilen, yıllarca hapiste yatan Tuğamiral Şafak Yürekli de şunu söylemekle yetindi:

“Cumhuriyet Donanmasında görev yapmış bir amiral olarak bu dönemde emekli edilmekten mutluyum.”

Bu YAŞ kararlarıyla TSK’daki “dönüşüm” veya “tasfiye” tamamlandı mı?

Daha Albaylar ve aşağı rütbedeki subaylar var. Malum onların akıbeti Kuvvet Komutanlıkları bünyesinde oluşturulan disiplin kurullarına havale edildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı daha İzmir Casusluk Davası iddianname aşamasındayken çok sayıda subayın ilişiğini kesti.

Balyoz’dan tahliye olan ve görevlerine dönen alt rütbedeki subaylar da disiplin kurulu kararlarıyla tasfiye edilirse, “işlem tamam” demektir.

Silivri, Mamak, Şirinyer, Eskişehir ve Malatya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

5 Ağustos 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdogan-ve-necdet-ozelden-balyoz-saniklarina-bir-darbe-daha-0508141200.html

Kategori:Uncategorized