İçeriğe geç

Cemal Temizöz Nasıl Kurtulur? Hesabını Görecek Mahkeme Bulunamıyor!..

Emekli Albay Cemal Temizöz 3 aydır Silivri’de bir başına. Bugün, yarın tahliye olma ihtimali var, tabii tutukluluk süresini hesaplayabilecek bir mahkeme çıkarsa!..

Temizöz hem PKK’nın, hem DHKP-C’nin hedefindeydi. 23 Mart 2009’da “faili meçhul cinayetler” olarak bilinen Cizre davasından gözaltına alındı, 2 gün sonra da tutuklandı.

Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı’yken Işık Evleri soruşturmasına katıldı. Bu defa Cemaat’in boy hedefi oldu. Adı Balyoz davasına dahil edildi ve 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. AYM’nin kararı ile tüm Balyoz kurbanları tahliye olurken, o tahliye edilmedi. Sebebi; Cizre davasında verilen ceza, daha doğrusu 5 yıldır tutuklu olduğunu, tahliye edilmesi gerektiğini söyleyecek bir mahkemenin bulunamamasıydı.

Temizöz olayında karmakarışık bir “hukuk” oyunu yaşanıyor. Basitleştirerek anlatmaya çalışalım.

Temizöz’ün 25 Mart 2009’da tutuklandığını belirtmiştik. Yani 25 Mart 2014 tarihi itibarıyla 5 yıllık tutukluluk süresi tamamlandı. Normalde tahliye edilmesi gerekiyordu, olmadı.

Çünkü bu defa Balyoz’dan aldığı, 9 Ekim 2013’te kesinleşen 18 yıl hapis cezası 2 Ocak 2014 itibarıyla devreye sokuldu ve Cizre davasındaki infazı kesilmiş oldu.

AYM’nin 19 Haziran’daki Balyoz kararından sonra ise Balyoz infazı kesildi. Lâkin yeniden Cizre davası infazı devreye sokularak, Temizöz tahliye edilmedi.

-Temizöz Kovalıyor, Mahkemeler Kaçıyor-

Bize çok karışık bir mesele gibi gelse de mahkemeler için olmasa gerek. Zaten Temizöz’ün yaşadıkları da sorunun kaynağının, “hesap yapamama” değil, başka şeyler olduğunu gösteriyor.

Bakın aylardır Temizöz nerelere müracaat etti, ne cevaplar aldı:

Şırnak Mahkemesi’ne başvurdu; Tutukluluk süresi dolmadığı gerekçesiyle reddedildi…

AYM’nin Balyoz kararından sonra yeniden yargılamaya bakacak olan İstanbul Kartal 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu; Mahkeme infaz dosyasını istedi, “Talebiniz ne açık açık yazın” dedi…

İstanbul Nöbetçi Mahkemesi’ne başvurdu; Kendi mahkemeniz baksın cevabı aldı…

Cizre Mahkemesi’ne başvurdu; Önce Balyoz kararını istedi. Sonra “Bunu teknik olarak sorgulamamız lâzım. Yargıtay’a soralım” dedi. Ardından aylık tutukluluk süresini görüşürmüş gibi, “Mevcut delil durumu, kaçma şüphesi vs.” gibi gerekçelerle tutukluluğun devamına karar verdi…

Şırnak Mahkemesi’ne itiraz etti; Aynı gerekçelerle reddedildi…

Yargıtay’a başvurdu; Adli tatil nedeniyle cevap alamadı…

Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu; Buradan da cevap gelmedi…

İstanbul, Diyarbakır, Cizre, Şırnak arasındaki yazışmaların birkaç tur olduğunu, her birinin “yetkisizlik” gerekçesiyle topu başka yere attığını belirttikten sonra son duruma gelelim:

Aslında Cizre Mahkemesi hesap yapmış; Temizöz’ün tutukluluğunun 5’inci yılının bugün itibarıyla dolacağı sonucuna varmış. Ama karar vermek yerine, “Bir de oraya soralım” diyerek, topu Yargıtay’a atmış. Şimdi Yargıtay’ın cevabını bekliyormuş.

İşte “çağdaş, hızlı, adil yargının” hâli… 5 yıl 5 ay 16 gündür hapiste olan bir insanın ne kadar zamandır yattığını hesaplayamıyor… Ne kadar dövünsek azdır!..

Not : Emekli Albay Temizöz’le Cuma günü Askeri Yargıtay’da görülen Münger davası için Ankara’ya geldiğinde görüştük. Gerek Cizre davası, gerek Kayseri’deki Işık Evleri olayının “kodlarıyla” ilgili çok önemli şeyler anlattı. Onları da paylaşacağım… Cuma günü Temizöz’ün doğum günüydü. Cezaevinde 5’inci doğum günü. İnşallah bugün tahliye kararı verilir ve yeni yaşının 3’üncü gününde özgürlüğe adım atar.

Silivri, Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya ve Antalya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

8 Eylül 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/silivride-herkes-gitti-bir-o-kaldi-0809141200.html

Kategori:Uncategorized