İçeriğe geç

“Bu tuzağın evveliyatından ve illiyetinden haberdarız”

Başbakan Ahmet Davutoğlu Polonya’dan dönerken Cemaat ve PKK ilişkisi konusunda, “Kiminle nasıl görüşüyorlar biliyoruz. Aynı şekilde paralelden mağdur olmuş gibi örgüt kimlerle nerede görüşüyor biliyoruz. Her türlü maskeyi indiririz. Paralel yapı ile örgüt arasındaki görüşmeleri, irtibatı biliyoruz. Elimizde belgeler var. İrtibat olduğunu kamuoyu bilmeli” dedi.

Bu sözleri hâlâ tartışılıyor.

Davutoğlu’nun benzer bir çıkışı daha oldu, ama henüz kamuoyuna yansımadı. Bu defa hedefteki kurum Anayasa Mahkemesi Başkanı ya da bizzat Başkan Haşim Kılıç.

Bilindiği gibi 2015 yılı bütçe görüşmeleri dün TBMM’de başladı. Davutoğlu’nun konuşması 199 sayfalık bir kitapçıkta toplandı ve bu kitapçık basına dağıtıldı. Genel Kurul’da bu konuşmayı yapacaktı, fakat CHP ile yaşanan “darbe” tartışmaları sebebiyle Davutoğlu metne sadık kalmadı, çoğu kez irticalen konuştu.

SEÇİM BARAJI İŞİ KUMPAS VE TUZAK

Davutoğlu’nun konuşma metninde, AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın seçim barajının kaldırılmasına yönelik başvuruları işleme aldıklarına dair açıklaması üzerine başlayan tartışmalar da vardı.

6 gün önce bir tv programında, “Anayasa Mahkemesi Başkanlığın’ın reddettiği bir konuşma etrafında fırtına kopartıldı. Anayasa Mahkemesi başkanımıza atfen çıkan haberler söz konusu oldu ve ertesi gün Anayasa Mahkemesi Başkanlığı açıklama yaparak, konuyu açıklığa kavuşturdu. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi üzerinden tartışma yapmak istemem” diyerek, bu konudaki tartışmalara nokta koyan Davutoğlu, şunu söylüyordu:

“Seçim barajıyla ilgili tartışmalardan hiçbir çekince, endişe duymuyoruz. Biz esasen barajın düşürülmesine değil, siyasetin yetki alanına giren bir meselenin başka kurumlar eliyle dizayn edilmesine karşı çıkıyoruz. Varsa bir problem, bu siyasetin problemidir ve bunu yine siyaset çözmelidir, Meclis çözmelidir. Bu türden siyasi mühendisliklere izin vermeyiz. Yeni kumsaplara, yeni tuzaklara karşı biz zaten aşılıyız. Bunları çok gördük. Her seferinde de milletimizle birlikte tuzak kuranların tuzaklarını boşa çıkardık.”

Devamında, “Ancak şunu ifade etmek isterim hiç kimse, hiçbir kurum, Anayasa’ya, kanunlara aykırı bir uygulamayı bu millete dayatamaz” sözleriyle, Anayasa Mahkemesi’nin olası bir kararını tanımayacakları mesajını veren Davutoğlu’nun bir sonraki cümlesi şuydu:

“Bu tuzağın evveliyatından ve illiyetinden haberdarız.”

Davutoğlu’nun sözlerinin anlamı çok açık; “Haşim Kılıç’ın da bağlantılarını biliyoruz”.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “paralel yapının” kendisini, bakanlarını, Genelkurmay Başkanını ve AYM Başkanı Haşim Kılıç’ı dinlediğini birkaç kez söylemiş, hatta “şantaj yapıldığı” imasında bulunmuştu.

Tabir-i caizse, “paralel yapının” kolunu kanadını kestiklerine göre, acaba AYM’yi veya Başkan Kılıç’ı şimdi kimler izliyor ya da dinliyor?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized