İçeriğe geç

Neye ve Kime Dokunan Yanacak?

Cemaatin medya kanadına operasyon başladı. Hayır sevinmedim, “hak ve adalet yerini buluyor” da demiyorum.

Yanlış anlaşılmasın “celladıma aşık” falan değilim, sadece büyük fotoğrafı, yüzmüş yüzmüş kuyruğuna getirilmiş Türkiye üzerindeki operasyonu görüyorum. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Cumhuriyet nişanı” taktığı İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw Türkiye için, “Tavşanı evvela yakalayalım, derisini sonra yüzersiniz” demişti ya, o mesele!..

Önce sıcak gündem, yani Zaman’daki gözaltılara bakalım:

Dönemin Başbakanı ve Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan 26 Temmuz Diyarbakır mitinginden dönerken, “Hakkında işlem yapılan polisler bu yapının ana operatörleri mi?” sorusunu şöyle cevaplıyordu:

“Tabii yargı süreci başladı ve benim bu kadar rahat konuşmam mümkün değil. Ama bilinen bir şey var; Bunlar işin bir ayağı. Ama ben inanıyorum ki, şu anda yurtdışında olanlar var, meslektaşlarınız var, meslektaşlarınızın içinde burada olan var, kaçan var. Hepsinin üstlendiği görevler, roller var…”

Fermanı 4.5 ay önce verilmiş, Cemaatin gazetecilerine operasyon bugün yapılıyor. Şaşırdınız mı? Belki de tutuklanmazlar, ama gündemin değişmesi, pek çok çevreye “sıra bizde” korkusunun salınması ve yargıda bugün-yarın gerçekleşecek AK-yargı operasyonlarının unutturulması yeter de artar!..

-Liste Aylar Önce Yapıldı-

Erdoğan’ın önceki gün TOBB’da yaptığı konuşmadan devam edelim; “İş ve medya dünyası da hâlâ bu ihanet şebekesi ile iş tutuyor… Bu paralel yapı kendi başına yalnız hareket etmedi. Zaten tek başına böyle karmaşık darbe girişimi planlayacak zekâya sahip değiller. Birtakım çevreler, özellikle de güneydeki sevdikleri ülke yönetimi bunları bir maşa olarak kullandı ve bugün hala kullanıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı da olsa, “tek adam” da olsa, “paralelcileri” neredeyse isim isim nereden biliyor? Soruşturmanın gizliliği gibi bir kural yok mu?

Yok ki, Ankara kulisleri bugün gözaltına alınmasına karar verilen isimleri 2 ay önceden öğrendi. Eğer “giden-gelen” ricacılarla değişmediyse, listede şu isimler de vardı:

İşadamları A.D., T.C., İ.K., İ.A., Bankacı K.M., Gazeteciler H.T., E.C. ve A.Y.A., Fetullah Gülen’in veliahtlarından olduğu belirtilen M.A.B ve İ.B.

2 ay önceden duyulan bir diğer konu da “Paralel”in İsrail’le bağlantısına, Gazeteci H.T.’ın ilişkileri üzerinden ulaşıldığıydı.

-Ergenekon Kumpası Neydi?-

Büyük fotoğrafa gelirsek;

2007’de başlayan “kumpas” operasyon ve davaları neydi? Evet Fetullah Gülen ve AKP’ye dokunan yandı. Ama daha ötesinde, “PKK, Barzani, Kıbrıs, Ermeni soykırım iftirası açılımlarına, yani yeni Türkiye’ye” direneceklerin sindirilmesi, korkutulması, teslim alınması yok muydu?

İktidarın tüm âkilleri ve sözcüleri, “Ergenekon operasyonları olmasa, açılımlar yapılamazdı” itirafında bulunmadı mı?

Daimi âkil Ali Bayramoğlu geçenlerde “paralel yapı” operasyonlarına değinirken bile, “Demokrasi açısından darbeci askerler, Ergenekon çeteleriyle ilgili soruşturma ne kadar hayırlıysa ve hayırlı olmuşsa, şimdi bu yapıya karşı açılan soruşturma da o kadar hayırlıdır ve hayırlı olacaktır” demedi mi?

Evet, Ergenekon-Balyoz operasyonları kimler için “hayırlı” olduysa, bundan sonraki operasyonlar da onlar için “hayırlı” olacaktır.

Türkiye o “üst aklın”, “ruh ikizi, tek yumurta ikizi” olan kardeşlerle yürüttüğü bu kumpaslarla, bugün beyni dağılmış, teröristbaşının ağzına bakan ülke haline gelmedi mi?

“Kumpas” operasyonlarının da, bu operasyonların da “Başsavcısı” aynı… Algı yönetimi aynı… İddianamelerin gazete manşetlerinde yazılması aynı…

Gel de “samimiyetlerinden” şüphe duyma!.. Madem “kumpas” vardı; Bırakın özür dilemeyi, bir üzüntü beyanında bulunduklarını duydunuz mu hiç? Aksine hâlâ, “Bize karşı darbe planları yapıldı” şikâyetinde bulunmuyorlar mı? Sürdürülen davalar suçsuz-günahsız insanların başında Demokles’in kılıcı gibi sallandırılmıyor mu? Kime iade-i itibar yapıldı? Kaldı ki; Ali Tatar’a, Kuddusi Okkır’a, Murat Özenalp’e hangi iade-i itibarı yapabilirler? Fatih Hilmioğlu’na, Mustafa Dönmez’e evlatlarını nasıl geri verebilirler?

Tabir-i caizse 2007’den beri kumpas kurbanlarının “etinden, sütünden, derisinden, dirisinden, ölüsünden” yararlandılar. Şimdi de “Tercihini yap; Ya bizdensin, ya paralel” fetvası veriyorlar.

Somut örnek; Dün Hırant Dink cinayeti üzerinden “Ergenekoncuları” hallettiler. Şimdi aynı cinayetle “Cemaati” hallediyorlar.

Erdoğan önceki gün TOBB toplantısında Dink cinayetini ima ederek, şunları söyledi:

“Eğitimden, hizmetten, himmetten bahseden yapının faili meçhul cinayetlere bile bulaştığını bugünlerde görüyoruz. Zincir bunu gösteriyor. Daha şaşırtıcı şeyler de görecek ve duyacaksınız.”

Peki sadece 4.5 ay önce Diyarbakır mitinginden dönerken, “İlker Başbuğ, ‘Hrant Dink davası çözülürse bu yapı deşifre edilebilir’ şeklinde sözler söyledi. Siz de o dönemde kamuoyunda tepki yaratan cinayetlerin ve suikastların askeri dava süreçlerine kamuoyu desteği sağlamak için düzenlenmiş birer komplo olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna şu cevabı veren de Erdoğan değil miydi?

“Olayı Dink davasına indirgemek küçültmek olur. Hrant Dink davası bence kişiselleştirilmiş davadır. Dink’in yazılarını, onun düşünce dünyasını kabullenmemek gibi bir nedenle yapılmıştır. Parelel yapı meselesinde ise devleti ele geçirme, ulusal güvenliği tehdit gibi büyük bir amaç var. Dink’in bu amacı gerçekleştirmelerini kolaylaştıracak devlette bir konumu yoktu ki. Bu teoriler parelel yapıyla mücadelenin hedefini saptırmadır.”

Bu konuda da mı “aldatıldı”, yoksa Dink cinayetini Cumhurbaşkanlığına çıkınca mı çözdü?

Bir örnek daha:

Dönemin Başbakanı Erdoğan bu Ağustos’un başında Kanal 24’te “paralel yapıyla” ilgili şunları söyledi:

“Böyle bir yapılanmanın başladığını, yüzde 58 referandumunun ardından, 2010 referandumu sonrası atamalarda hissettik. Nereye gidiyoruz diye baktım, maalesef orada bazı bakanlıklardaki arkadaşlarımızın gafleti bize bu bedeli ödetti. Yargıtay’da, Danıştay’da. Nankörlük var, ihanet var.”

2010’da “hissedenler”, şimdiye kadar niye bekledi? Bakanlıklardaki arkadaşların hangisinden hesap soruldu, gafletin nankörlüğün, ihanetin bedeli ödettirildi? Dahası, 17-25 Aralık operasyonlarına kadar o “paralel casusların” faaliyetlerini sürdürmelerine yol verilmiş olmadı mı?

-Teröristbaşı ve PKK’ya Dokunan-

“Yeni Türkiye” kurucularının, “kardeşlerine” yaptığı operasyonun sebebi ne? Tabii ki, öncelikle Erdoğan ve AKP’ye dokunması, iktidara resmen ortak olmak istemesi.

Ama Ergenekon ve Balyoz’un ana hedefi olan Türkiye’nin derisinin yüzülmesi, burada da geçerli.

Cemaatin “açılımlar” konusunda AKP’den farklı çizgide durduğunu, açılımlara karşı çıktığını söylemiyorum. Aksine, o işleri elbirliğiyle bu noktalara getirip, Türkiye’nin milli güçlerini susturdular.

Açılımların devamı için yeni bir “düşman” gerekiyordu; “Üst akıl” böyle uygun gördü ve “paralel yapı” sürüme kondu.

O yüzden dün gökten taş düşse, “Ergenekon”dan biliyorlardı, bugün “paralel yapı”dan!..

Evet, iktidarın yardım ve yataklığı ile büyüyen “paralel yapı” çok kimsenin canını yaktı. O yüzden de bu “öncü operasyonlara” içten içe seviniliyor veya dolu dolu itiraz edilemiyor.

Ergenekon operasyonları da “kirli” isimlerle başlatılmamış mıydı?

Diyorum ki; Devamı gelecek!..

2007’de erken seçim kararı alınmış, seçime 1 ay kalmışken polisin yetkileri arttırıldı. PKK’nın azdığı günlerdi, “PKK’yla mücadele için bu kanunu çıkarıyoruz” dediler. PKK kıyameti kopardı. 22 Temmuz seçimlerinden sonra o yetkiler, PKK’ya karşı değil, kumpas davalar için kullanıldı.

Şimdi de önümüzde seçim var, belki yine erkene alınacak; PKK’nın bozduğu “kamu düzenini tesis” gerekçesiyle, polise yeniden 2007’deki yetkileri veriliyor. PKK’nın yine kıyamet kopardığına bakmayın, o kanunu “PKK’ya rağmen” çıkarmış olacaklar. “Paralelciler” dışında hedefe oturtulacaklar da az-çok belli:

“Yolsuzluğu ağzına alacaklar… Kime yapılırsa yapılsın, hukuksuzluğa karşı çıkacaklar… Çözüm sürecine, Ermeni soykırım iftirasının tanınmasına, Kıbrıs açılımına itiraz etmeye devam edecek olanlar…”

O yüzden kimse ABD-AB yani “üst akıl”dan, olan-bitene karşı ciddi bir tepki beklemesin, onlardan medet ummasın.

Hele, Türkiye Cumhuriyeti Devleti için son direnenler de bertaraf edilsin,

“Yeni Türkiye” kurulsun,

“Yeni Türkiye”nin kurucuları da tasfiye edilsin,

Ondan sonra “paralelcilere” de “pardon, kumpasmış, aldatıldık” diyeceklerdir.

Diren Türkiye!.. Çünkü “üst akıl” Türkiye’ye el koyuyor!..

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya, Antalya ve Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

14 Aralık 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/celladima-asik-degilim-ama-1412141200.html

Kategori:Uncategorized