İçeriğe geç

“Ergenekon’un Yargıtay’daki Başı” Demişlerdi… O da Aday…

Erdoğan’ın Cuma akşamı onayladığı yargı paketinin yürürlüğe girmesinden sonra Yargıtay’da oluşturulacak 8 yeni daire başkanlığı için yapılacak seçim turları bugünn başlıyor. Yeni başkan adayları arasında dikkat çekici bir isim var. Bu isim, “kumpas” davalar döneminde iktidar ve cemaat medyasının, “Ergenekon’un Yargıtay’daki başı” iddiasıyla hakkında yayınlar yaptığı Hamdi Yaver Aktan. Aktan dışında yine Ergenekon’da adı geçen iki ismin daha başkanlığa aday olduğu öğrenildi.

Önce iktidar-Cemaat savaşının en önemli ayağından biri olan yüksek yargıyı “paralel yapı”dan kurtarma operasyonu kapsamında çıkartılan yeni yargı paketinden sonra yaşanan gelişmeleri aktaralım.

Paket TBMM’dan 2 Aralık’ta çıktı, 4 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi. Erdoğan’ın hemen imzalaması beklenirken, onay 12 Aralık Cuma akşamı geldi. Aynı gün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı ve Pazartesi günü de HSYK, Yargıtay’a seçilen 144, Danıştay’a seçilen 33 üyenin isimlerini açıkladı.

Yargıtay kulislerinde gecikmenin sebebinin, İktidar-Yargıda Birlik Platformu arasında yaşanan ilk ciddi çatlaktan kaynaklandığı konuşuluyor. Özellikle Yargıtay’daki dairelerin paylaşımı, dairelerin görevleri ve Başkanlık Divanı’nın dağılımı konusunda kriz çıktığı, krizin sosyal demokrat olarak bilinen bir üyenin çabasıyla aşıldığı ve Erdoğan’ın yasayı ancak ondan sonra imzaladığı bildiriliyor. Alınan bilgiye göre, yeni dairelerde eşit paylaşım yapılırken, Başkanlık Divanı’nda “iktidar” ağırlığı kabul edildi. İktidarın, Balyoz davasına bakan 9. Ceza Dairesi ile Şike davasına bakan 5. Ağır Ceza Dairesi’nin görevlerinde değişikliğe sıcak bakmadığı, bu konudaki pazarlıkların sürdüğü belirtiliyor.

-259 Savaşı-

Yargıtay’da iş yükü fazla olan dairelerden alınacak görevlerle oluşturulacak 8 dairenin başkanlığı için yapılacak seçimler bugün başlıyor. Başkan seçilebilmek için en az 259 oy alınması gerekiyor. Cemaatin göstereceği “sosyal demokrat” adaylarla, bu seçimleri kilitleme taktiği izleyeceği, o yüzden turların uzun süreceği söyleniyor. Cemaatin Osman Baş, Metin Kaya, Mustafa Kaya ve Ahmet Karadavut’u aday göstereceği öne sürülüyor.

Bu seçimlerin tamamlanmasından 5 gün sonra da Başkanlık Divanı seçimlerine geçilecek ve ancak ondan sonra Yargıtay’daki dairelerde hem üye, hem görev değişikliği yapılabilecek.

-İttifak Adayları-

İktidar-Yargıda Birlik Platformu ittifakının yeni 8 daire için belirlediği ortak adaylar arasında oldukça dikkat çeken isimler yer alıyor.

Bunların en başta geleni de Ergenekon sürecinde izlenen, dinlenen, ses kayıtları internete düşürülen, adı Odatv, İlhan Cihaner davalarına da karıştırılan ve İktidar-Cemaat medyasının o süreçte, “Ergenekon’un Yargıtay’daki başı” dediği dönemin 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan.

Ortak adaylarda, yine gizli tanık ifadeleriyle adları “Ergenekoncuya” çıkarılan iki kişi daha var; Biri dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, diğeri de İbrahim Şahbaz.

O dönemde Boyrazoğlu’nun telefonlarının bizzat Adalet müfettişlerince dinlendiği ortaya çıkarken, Boyrazoğlu Ergenekon’daki gizli tanığın ithamları üzerine Adalet Bakanlığı’na başvurup, hakkında soruşturma açılmasını istemişti.

İktidar-Yargıda Birlik Platformu’nun başkanlık için belirlediği diğer ortak adaylar da şunlar:

Şakir Aktı, Abdülhalik Yıldız, Ramazan Özkepir, İlmettin Köklü, Eyüp Yeşil.

Bu isimlerden sonra Cemaat medyası, “Yargıtay’da Ergenekon dönemi” başlıkları atarsa, şaşmayalım!..

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya, Antalya ve Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

21 Aralık 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ergenekonun-yargitaydaki-basi-demislerdi-o-da-aday-2112141200.html

Kategori:Uncategorized