İçeriğe geç

“Paralel” Dönemin Önemli Bir Hâkimi: “Tecavüzcülerden Bile Özür Diliyorum”

Erdoğan’ın “paralel yapıyla” savaşında sıra yüksek yargıda.

Sil-baş yapılan yüksek yargı sadece 4 yıl önce dizayn edilmişti oysa. Fetullah Gülen’in, “İmkân olsa mezardakileri bile kaldırarak referandumda ‘evet’ oyu kullandırmak lâzım. Mezardakiler bile kalksın. Ben zannediyorum kalkarlar da. Ben zannediyorum ruhları koşar da. Çünkü demokrasi adına çok önemli bir adımdır” sözleriyle kampanya yürüttüğü 2010 Anayasa referandumuyla. Dönemin Başbakanı Erdoğan da, “Yargıdaki atamaları dedeler yapıyor, yargıyı dedeler yönetiyor” diyor, “Üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçileceğini” müjdeliyordu.

Bugün bizzat Erdoğan’dan öğreniyoruz ki, yargıda hâkim ve savcılar değil, “paralleller, habis urlar, kanser hücreleri, haşhaşiler, casuslar, kumpasçılar” varmış.

Acaba bu dönemde görev yaparak “paralel” damgası yemiş bir hâkim, savcı ne hisseder? Altına imza attığı, iktidarın da, “hak yerini buldu, şeriatın kestiği parmak acımaz” diye alkışladığı kararları hakkında şimdi ne düşünür?

Gökte aradığım böyle birini yerde buldum; O da “Keşke şu anda ağzıma bir mikrofon dayasalar” gibi bir ruh hali içindeydi. Mikrofon değil, ama kalemi tuttum bu çok önemli davaların hakimine.

-Hukuka İnancımı Yitirdim-

Tabir-i caizse döküldü. Söze şöyle başladı:

“Bütün örgüt dosyalarında -Hizbullah dahil- dosyada yer alan dijitaller ve emniyetten gönderilen tutanaklarda görünenlerden de verdiğim kararlardan da artık şüpheleniyorum. Çünkü hukuka olan inancımı yitirdim. Eğer bunlar kumpastıysa, bunları hükümet için yaptılar ve özünde hükümet faydalandı. Demek ki bize sunulan deliller inandırıcı değilmiş.”

Yaşananlardan iktidarın sorumlu olduğunu da şu sözlerle ifade etti:

“Sayın Erdoğan, ‘beni kandırdılar’ diyor. İnanıyorum. Onu kandıran yapı 2004’ten beri var. Üst akıl, paralel yapı bilmem. Ama paralel devlet varsa, o lanetler bunları çıkan yasalara göre yaptı. Dün yasal prosedürle yapılanlara şimdi ‘kumpas’ deniyor. Hükümeti, bakanları, Emniyet Genel Müdürünü, milletvekillerini kandırıp, yasalar çıkaranlar kimbilir vatandaşa ne alçaklıklar yapmışlardır. Onlara bunları yaptıranlar, millete neler yaptırmaz ki!.. Hükümet için delil oluşturanlar, bizler için neler oluşturmaz ki?!. Birbirlerine bunları yapanlar, kendilerinden olmayanlara ne yapmaz ki?!.”

Ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Onun için özür diliyorum. 2004’ten beri verdiğim tüm kararlar için hırsızlar, tecavücüler dahil herkesten özür diliyorum.”

-Çözüm Genel Af-

Bir yargı mensubu bile hukuka inancını yitirmiş, geçmişte altına imza attığı tüm kararlardan şüphe duyar, hatta özür diler hale gelmişse, “çözümü” sordum.

“Meclis 2004’ten beri işlenen tüm suçlar için af çıkarmalı, bu dönemin hiçbir izi kalmamalı” dedi.

Hemen, “Olan bitenlerin, bu davalarda verilen kararların perde gerisinde gerçekte zaten teröristbaşını, PKK’yı kurtarma yok mu? Toplum tam da istenilen bu noktaya getirilmiş olmayacak mı?” diye itiraz ettim.

Cevabı şu oldu:

“Doğrudur, tüm bunların Öcalan için olduğunu biliyorum. O MİT Müsteşarından daha mı az vatan evlâdı?!. Öcalan’ın karısı ve sevgilisinden dolayı MİT, Emniyet bağlantılarından söz edilmiyor mu? Çıkmaz sokaktayız. Buradan çıkmanın tek yolu da genel aftır.”

-Yeniler Sadece Hâkim Olsun-

Yüksek yargının yeniden yapılandırıldığını, her görüşten hâkim ve savcıların göreve getirildiğini hatırlatıp, “Adalet için umutlu olup olmadığını ve yeni gelenlere tavsiyelerini” de öğrenmek istedim. Şunları söyledi:

“Seçilenlerin büyük kısmını tanıyorum. Hepsi adam gibi adam ve ne yapacaklarını ben de merak ediyorum. Bugüne kadar bildiğimiz tavırlarını korusunlar, hâkim olsunlar yeter.”

Gerçekten samimi mi, gerçekten pişman mı, yoksa bir “isyan” hâli mi; Yorumu ve kararı sizlere bırakıyorum.

Bu hâkimin ismini niye vermediğimize gelince; Zaten hepsinin başı yeterince dertte… Haklarında hazırlandığı öne sürülen “itibarsızlaştırma kasetlerini” bekliyorlar… Bir de bu açıklamalardan dolayı soruşturma açılmasın diye…

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya, Antalya ve Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

19 Aralık 2014

Kategori:Uncategorized