İçeriğe geç

“Kasette görev yapan şu polislerin adını lütfet yahu”

Emniyet istihbaratın kilit isimlerinden eski Daire Başkanı Sabri Uzun’un yazdığı “İn-Baykal Kasedi-Dink Cinayeti ve Diğer Komplolar” isimli kitaba CHP eski lideri Deniz Baykal’ın tepkisi artıyor. Uzun’u kendisiyle ilgili iddialarını ispatlamaya davet eden Baykal’ın, “Hiç olmazsa şu 5 polisin adını lütfetsin yahu!” dediği öğrenildi.

Uzun’un kitabında Baykal kasediyle ilgili şu üç iddia yer alıyor:

– Kaset önceden Baykal’a Cemaat’in bir imamı tarafından, sanki kendilerinin hiç ilgisi yokmuş gibi gösterildi.

– Kasedin yayınlanmasından sonra Baykal, bunu Pensilvanya’ya sordu.

– Baykal kasedinde görev alan 5 polis ödüllendirildi.

İlk günlerde yaptığı açıklamada bu iddialar için “Bunlar boş laflar. Böyle konularda daha sağlam, ciddi çalışma yapmaya ihtiyaç var. Bu konu spekülasyon konusu olmayı hak etmiyor” diyen Baykal’ın, Uzun’a tepkisi sürüyor.

Baykal’ın yakın çevresine yaptığı değerlendirmede, şunları söylediği öğrenildi:

“O kasedi öncesinde kesinlikle görmedim. Gördüğümü, bana izlettirildiğini ispatlasın. Pensilvanya’ya kesinlikle sormadım, basın toplantısında ne söylediğim, onlardan ne mesaj geldiğine dair sözlerim arşivlerde duruyor. Pensilvanya’yla görüştüğümü de ispatlasın. Hepsini geçtim, kaset işinde görev yapıp, taltif alan şu polislerin isimlerini lütfetsin yahu!..”

Baykal’ın komployla ilgili olarak, “Olay kesinlikle Recep Tayyip Erdoğan-MİT operasyonudur. Bu açık. Ama Erdoğan’a laf söyleyemedikleri için, olayı böyle dolandırıyorlar” yorumunu yaptığı da bildirildi.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized