İçeriğe geç

CHP’nin Tespiti Ortalığı Daha da Karıştıracak: “Ağrı’da Pislik Var”

Ağrı Diyadin’deki çatışmanın ardından CHP adına inceleme yapmak üzere bölgeye giden eski Bakan Cemil Erhan ilk tespitlerini bizimle paylaştı. Erhan, “Ağrı’da pislik var” derken, olayın arkasında seçimde AKP’ye oy kazandırma planının yattığını öne sürdü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı, aynı zamanda CHP Ağrı Milletvekili adayı olan DYP’li eski Devlet Bakanı Cemil Erhan’la dün gece Diyadin’deki incelemelerinin ardından konuştuk.

İlk olarak Diyadin’deki havayı aktaran Erhan, şunları anlattı:

“Kaymakam ve Belediye Başkanıyla görüştüm. Valiyle de görüşeceğim. Diyadin ölü şehir durumunda. Tedirginlik ve sessizlik had safhada. Her yer kapalı. Oturacak yer bulamadık, arabalarda konuştuk. Taziyeye gittik. Devlet 5 PKK’lı öldü diyor, ama bunlar ortada yok, doğrulayan da yok. Vatandaş, bir sivil, bir de ‘gerillanın’ öldüğünü söylüyor. Yaralı asker sayısını da bilen yok.”

Erhan, şöyle devam etti:

“Sordum, soruşturdum; Pislik var. O şenlikler her sene yapılıyor. Asker müdahale etmese, şenlikleri yapar, giderlerdi. Bu defa AKP’ye oy gelsin diye müdahale edilmiş gibi.”

Araya girdim; “Ne yani PKK’lı teröristler gelip, o şenlikte propaganda yapıp, vatandaşı HDP’ye oy vermeye zorlarken, devlet de seyretmeli miydi?” diye sordum.

CHP’li Erhan, şu cevabı verdi:

“PKK’lılar 30 senedir Tendürek dağlarında. Bunu herkes biliyor. Genelkurmay 10 bin mermi sıkıldı diyor. Demek ki, çok büyük toplantı yapılacaktı. Ya da bilgi eksikliği, istihbarat zaafiyeti vardı. Ciddi manada istihbarat olsa, bunun önüne geçilirdi. Vatandaş, teröristle karşı karşıya gelmezdi. Devlet uyuyor muydu? Devlet elbette ne yapması lâzımsa onu yapacak. Onların tabiriyle 25 gerilla vardı deniyor. Niye önceden tedbir alınmıyor? Manidar olan şu; Seçim senesindeyiz, seçime ramak kala olması… AKP’ye oy kazandırmak… Birkaç asker ölse!.. Allah korusun, çok şükür ki olmadı. Ölen ilçe başkanı Ağrı Diyadinli. Çok sevilen, sayılan 36 yaşında biri. Vurulunca, yaralı olan ona kalkan olmak istiyor. Helikopterden vurulmuş. Valilik, milletin oraya gitmesine izin vermemiş. Vatandaşlar, ‘oraya gitsek, bu iş olmazdı’ diyor.”

Yeniden araya girdim, şunları sordum:

“Vatandaşların PKK korkusu ve baskısıyla böyle konuşmadığını nereden biliyorsunuz? PKK’nın Ağrı’da kurduğu sözde mahkemeyi ilk sizden duymuştum. Bu şartlarda söylenenlerden nasıl emin olabiliyorsunuz?”

Erhan’ın cevabı şu oldu:

“Güvenlik olmayınca böyle.. Bu iki taraf için de geçerli. Vatandaş yalnız kalırsa, devlet yoksa, manevi otorite yoksa bunlar olur. Eskiden bu memlekette bir hayvan çalınsa devlet kızar diye seferber olunur, bulunurdu. Artık bu manevi otorite yok. Mahkeme işine gelince, evet 2 ay öncesine kadar faaliyetteydiler. Yıllarca süren davaları 5 dakikada bitiriyorlardı. Daha 2 ay önce tutuklandılar. Devlet 2 ay öncesine kadar neredeydi?”

-HDP Barajı Aşmalı Diyen CHP’li-

CHP gözlemcisi Erhan, “Bu iş nereye varır?” sorusunu da şöyle cevapladı:

“Seçimlere bağlı. Bu iktidardan kurtulmalıyız ve HDP barajı aşmalı. Huzur ancak öyle gelir. HDP barajı aşmazsa 1 sene sonra erken seçim olur. Bu sorun kesinlikle Türkiye’nin sorunu olmaktan çıktı, dünyanın sorunu oldu.”

Son soru: “Öneriniz ne olacak? Kılıçdaroğlu’na nasıl bir rapor verecekseniz?”

“Normal şartlarda demokratik seçim olsun, hükümet ceberrutluktan vazgeçsin” diyen Erhan, Kılıçdaroğlu’na da bize anlattıklarını anlatacağını söyledi.

CHP adına Ağrı’da inceleme yapan Cemil Erhan’ın tespit ve görüşleri, ortalığı daha da karıştırıp, “ağrıyı” daha da artıracağa benziyor.

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

14 Nisan 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/agrida-pislik-var-1404151200.html

Kategori:Uncategorized