İçeriğe geç

Erdoğan’dan ilk seçim tepkisi

Günlerce Başkanlık sistemi ve AKP için mitingler yapan, günde 3-4 kez konuşan Erdoğan’dan dün oyunu kullandıktan sonra bir daha ses seda çıkmadı. Ama ilk kulis bilgisi geldi; Çok üzgün olduğunu, böyle bir sonucu beklemediğini öğrendik.

Erdoğan’ın dünden beri sadece kendisine yakın olan bazı AKP’lilerle, o da telefonla görüştüğünü öğrendik. Görüşenlerden birisi, Erdoğan’ın tepkisini Odatv’ye şöyle aktardı:

“Çok üzgün. Oylarımızda bir miktar düşüş bekliyordu, ama bu kadarını beklemiyordu.”

AKP’nin önemli isimlerinden birisine, Erdoğan’ın bundan sonraki tavrını sordum, “Sıradışı bir şey yapacağını sanmıyoruz. Hükümet kurma çalışmalarında usulüne uygun davranacaktır” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE YANLIŞ YAPMIŞIZ

Sonuçlarla birlikte kelimenin tam anlamıyla “şok” yaşayan AKP’de hiç kimse Erdoğan ve Davutoğlu konuşmadan resmi bir açıklama ve yorum yapmak istemiyor.

Ancak genel hava şu; “Biz biraz geri çekilelim, hükümeti kimler kuracaksa kursun”…

AKP’nin gündeminde şimdilik güvenoyu almaya yetecek sayıyı tamamlamak için milletvekili transferi yok, ama diğer partilerin seçimi göze alamayacağı, bunun için de hükümet kurmak için her yolu deneyecekleri görüşü hâkim. AKP’lilere göre, HDP’nin dışardan destekleyeceği CHP-MHP koalisyonu en kuvvetli seçenek. Dahası, HDP’ye baraj aştıran “strateji”nin bu 3’lüyü biraraya getirmeyi planlamış olabileceği de öne sürülüyor.

Şu anda AKP’lilerin gönlünden geçen tek koalisyon, AKP-MHP iktidarı. Ancak MHP’nin Erdoğan’a karşı tepkisi, “çözüm süreci”ne ilişkin tavrı ve “paralelle mücadele”deki duruşu konusunda tereddütleri var.

İşte bu noktada AKP’nin önemli isimlerinden birisi, “çözüm sürecine” ilişkin partideki havayı şöyle aktardı:

“Çözüm sürecinin gözden geçirilmesi lâzım. Biz yanlış yapmışız. Bu net olarak anlaşılıyor. İmralı kaybetti, Kandil ve Selahattin Demirtaş kazandı.”

AKP’li yöneticinin bu özeleştirisi, “çözüm süreci” konusunda MHP ile yeni bir strateji belirleyebilecekleri konusunda bir mesaj mıdır bilinmez, ama aynı isim MHP’nin “paralelle mücadelede” kendilerine tam destek vereceğine inanıyor. Aynı isimden şöyle bir itiraf daha geldi:

“Paralelle mücadele sekteye uğrayacağı için, seçimin gizli kazananlarından birisi de ne yazık ki, onlar olmuştur.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized