İçeriğe geç

Cem Amiral ve Malatyalı Kadir!..

GATA’daki tedavisi sırasında elden gelen, gelmeyen her şey yapıldı. Azmi ve mücadelesi karşısında şaşkına dönen doktorlar, “Tarih yazdığını, tıbbı alt üst ettiğini” söylerken, silah arkadaşları, “Cem bu, ne yapacağı belli olmaz” diyordu.

Son umut ABD’den, henüz denenen bir kanser ilacı getirtildi. Üç doz… İlk doz uygulandı, Cem Amiral biraz toparlar gibi oldu.

Ama sonra ağırlaştı, yoğun bakıma alındı.

GATA’da lenfoma olan 27 yaşında bir genç daha vardı. Kanser beyne kadar sıçramıştı. Yapacak bir şey kalmamıştı yani. Genci taburcu etmişler, o da memleketi Malatya’ya gitmek üzere otobüs terminaline gitmişti.

Doktorlar 27 Haziran gecesi Sevgi Çakmak’ı aradı, Malatyalı Kadir’in durumunu anlattı, çekine çekine Cem Amiral’in o ilacını Kadir için verip, veremeyeceğini sordu.

Sevgi Çakmak, “Elbette, hemen arayın, dönsün” dedi.

Doktorlar bu defa Kadir’i aradı, müjdeli haberi verdi. Kadir yoldan döndü, yeniden hastaneye yattı.

Anlattılar Cem Amiral’in ve ilacın hikâyesini. Kadir, “Allah onlardan razı olsun” diyebildi.

Ertesi gün Cem Amiral daha bir ağırlaşmıştı. Doktorlar gelip, ilacı isteyemediler. Nice sonra Kadir’i hatırlayan Sevgi Çakmak aradı onları, niye gelip ilacı almadıklarını sordu.

Doktorlar da Kadir de sevinçten havaya uçtu. Hemen gelip, ilacı aldılar, tedaviye başladılar.

Hem de Cem Amiral’in aylarca yattığı, radyoterapi gördüğü odada.

İlk defa tüm değerleri çok iyi çıktı Kadir’in.

Hastaneden çıkıp, memleketine dönmeden önce kendisine bu iyiliği yapan insanları tanımak istedi. Yoğun bakıma geldi. Yıllardır tanışıyormuş gibi sarmaş dolaş oldular. Kadir, Cem Amiral onlar da Kadir için dua etti. Telefonlarını verdiler birbirlerine, “iyi haberleri” almak dileğiyle.

Aile bir yandan Cem Amirali, öte yandan Kadir’i düşünüyordu artık. Acaba o ilaç kime yarayacaktı? Dilekleri, her ikisine de şifa olmasıydı.

Ellerinde tek doz kalmıştı. Sevgi Çakmak, “Bakalım üçüncü doz kime nasip olacak? İnşallah ikisi birden kazanır. Yeter ki, iyileşsinler. Yeniden getirtiriz” diyordu hep.

Tedavi programına göre, eğer toparlarsa ellerindeki o son doz Cem Amiral’e verilecekti.

Tam bugün!..

Maalesef olmadı… Artık tüm dualar Kadir’in kurtulması için…

-Manevi Torunu Yağız’ı Göremedi-

Cem Amirali kaybettiğimiz gün yazdım; Yakın devre arkadaşının ikinci çocuğunun doğumuna nasıl vesile olduğunu, adını nasıl koyduğunu. Kulağına Kur’an okuyarak, Yağız adını vermişti.

Yağız Yurtseven şimdi 20 yaşında. Üniversitede okuyor, Kars’ta. Uçak bulamadığı için manevi dedesinin cenazesine gelemedi, duygularını bize gönderdiği şu mesajla paylaştı:

“Doğduğumdan beri manevi olarak hep yanımda olan insandı, benim için çok önemliydi. Doğmama sebep olaması, kulağıma Kur’an okuyarak, adımı vermesi, Beşiktaşlı olmamı sağlaması… Herşeyimle bağım olan insandı. Ben babamın babasını tanımam, tek dedem vardı, öz dedem. Herkes komutanını, silah arkadaşını kaybetti, ben ise öz dedem Cem Aziz Çakmak’ı kaybettim. Son zamanlarında bile beni düşünüp, kendisine iyi baksın diye haber yolluyordu. Çok özlediğini, görüşmek istediğini söylemişti. Ne yazık ki, hastaneye geldiğimde yoğun bakımdaydı, vedalaşamadım. Bu yüzden üzüntüm daha da büyük.”

İşte böyle. Cem Amiral’in tamamlayamadığı “Seyir Defteri”nden bir sayfa daha…

Müyesser YILDIZ

6 Temmuz 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bakalim-ucuncu-doz-kime-nasip-olacak-0607151200.html

Kategori:Uncategorized