İçeriğe geç

“TSK İmamı” İçin Ne Yapıldı?

İleride belki de hakkında Hilmi Özkök’den daha fazla konuşulacak isim olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel dün görev devir-teslim töreninde, “paralel yapıyla mücadele” konusunda şunları anlattı:

“1980’li yılların başından itibaren malum yapının TSK’nın içine sızmaya çalıştığı bilinmektedir. Yaklaşık 30 yıldır istihbarat birimlerimiz tarafından dini istismar eden gruplar olarak belirtilen, dini gruplar içinde yer alan ve TSK için önemli risk ve tehditler taşıdığı değerlendirilen bu yapıya karşı verdiğimiz mücadele yeni değildir. TSK, bugüne kadar duruşunu çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Bugün de aynı duruş ve tavrı sergilemektedir. Son 1,5 yıldır gerek açık kaynaklardan gerekse mektup ve e-posta yoluyla bize ulaşan her iddia ve ihbar dikkatli ve hassas bir şekilde değerlendirilmiş, iddia sahibi kişilerle ilgili çalışmalar yapılmış, iddia sahipleriyle görüşülerek iddialar somutlaştırılmaya gayret edilmiş ve bu süreçte istihbarat birimlerimizle işbirliği içinde çalışılmıştır.”

Özel’in daha geçen yıl Çankaya Köşkü’ndeki 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunda, “Türk Silahlı Kuvvetleri elinde bilgi ve belgeyle çalışır. Bunun dışında MİT ve Emniyet’ten belge istedik, ama bize şu ana kadar bilgi belge gelmiş değil. İmzasız ihbar mektuplarıyla işlem başlatamayız. Türk Silahlı Kuvvetleri hukukun üstünlüğüne inanır, buna göre gereğini yapar” dediğini hatırlatıp, “TSK’da yürütülen mücadeleyi” bazı örneklerle anlatalım.

-Ben İfadeye Çağrıldım, Hanefi Avcı Çağrılmadı-

Özel, “Son 1,5 yıldır gerek açık kaynaklardan gerekse mektup ve e-posta yoluyla bize ulaşan her iddia ve ihbar dikkatli ve hassas bir şekilde değerlendirilmiş, iddia sahibi kişilerle ilgili çalışmalar yapılmış, iddia sahipleriyle görüşülerek iddialar somutlaştırılmaya gayret edilmiş” diyor ya, doğru.

Ben dahil, TSK’daki paralel yapılanma hakkında yazan gazeteci, yazar, avukat ile Ergenekon ve Balyoz mağduru askerler Genelkurmay Askeri Savcılığı’nca ifadeye çağrıldı. Herkese, “Elinde somut bilgi, belge olup olmadığı” soruldu. Devletin MİT’i, Emniyeti, Genelkurmay İstihbarat biriminin bulamadığı “somut bilgi ve belgeyi” bu insanlar nasıl bulacaksa?!.

Öğrenebildiğim kadarıyla Askeri Savcılık sadece “Karargâhta 35 Paralel Paşa” manşetini atan Akşam Gazetesi’nin muhabir ve yöneticilerinin ifadesini alamadı. Çünkü tüm ısrarlı çağrılara rağmen gitmediler.

Ama daha önemlisi TSK’daki Cemaat yapılanmasını ilk kez kamuoyu önünde gündeme getiren Hanefi Avcı’nın bilgisine bu süreçte hiç başvurulmadı. Görüştüğüm Avcı gayet iyi niyetli, “2010’da tutuklanmadan bir gün önce Askeri Savcılığa bildiklerimi anlatmıştım ya, herhalde onu yeterli saydılar” yorumunu yaptı.

Avcı’dan söz etmişken; Onun gündeme getirdiği iddialarla ilgili soruşturmanın akıbetini de aktarayım.

Haliç’te Yaşayan Simonlar adlı kitabında Cemaatin Emniyet ve MİT’teki “imamlarını” deşifre eden Avcı, “TSK’nın imamı” hakkında bildiklerini ise tutuklanmadan kısa bir süre önce hem Ankara Cumhuriyet Savcılığı, hem de Genelkurmay Askeri Savcılığı’na anlatmıştı. Avcı’nın gündeme getirdiği isim Hamdullah Öztürk’tü. Zaman Gazetesi Yazarı Öztürk, muhtemelen Avcı’nın ifadesinden sonra Brezilya’ya gönderildi, uzun süre oradan yazdı. Öztürk’ün Zaman’daki son yazısının tarihi ilginç; En son 13 Aralık operasyonundan sonra 22 Aralık 2013’te bir yazı yazan Öztürk’ün ismi yakın zamanda gazetenin internet sitesindeki yazarlar listesinden de çıkarıldı.

Genelkurmay Askeri Savcılığı da Hamdullah Öztürk hakkında yaptığı araştırmada, bu bilgilere ulaştı ve “Sivil bir şahıs. Yurtdışına gitmiş. Bizim yapacağımız Bir şey yok. Bundan sonrası sivil savcıların işi” diyerek, bir anlamda “TSK imamı” dosyasını kapattı.

-Nurettin Veren’in Kaseti Askeri Savcılık Emanetinde-

Özel dünkü konuşmasında, “1980’li yılların başından itibaren malum yapının TSK’nın içine sızmaya çalıştığı bilinmektedir” diyor ya; O halde Nurettin Veren meselesine de bakalım.

Kim Nurettin Veren? Cemaatin “kara kutusu” olup, “tehlikeyi” ilk farkeden isim. En çok da Cemaatin TSK’daki yapılanması üzerinde durdu.

2006’de “ölüm tehdidi” almasına rağmen Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gidip, 7-8 saat ifade verdi. Kameraya alınan ifadesinde o gün itibarıyla, “TSK’daki Cemaatçi subayların oranının yüzde 45 olduğunu”, bunları kod isimleriyle tanıdıklarını anlattı, “Oturduğunuz sandalyenin 4 bacağından 3’ü yok” dedi.

Veren’in ifadeleriyle kimse ilgilenmedi. Taa ki, Erdoğan’ın “paralelle mücadelesi” başlayana kadar.

Emniyet Genel Müdürlüğü bu kasedi Genelkurmay’dan istedi. Emniyetçilerin iddiasına göre, “Bizde böyle bir kaset yok” cevabı geldi. Genelkurmay’ın söylediğine göre ise, “Savcı yerine polisler istediği için” gönderilmedi.

Savcı yazdı; Genelkurmay Askeri Savcılığı bu defa, “Biz de soruşturma yapıyoruz. Bu kapsamda değerlendireceğiz” diyerek, o kasedi yine göndermedi.

O kaset Genelkurmay Askeri Savcılığı adli emanetinde. Peki sonuç?

“Nurettin Veren’in bahsettiği isimlerin tamamı zaman içerisinde emekli olduğu veya emekliye sevkedildiği görüldüğünden kovuşturmaya yer yok” kararı verildiği öne sürülüyor.

Unutmadan; Bu süreçte Nurettin Veren’in ifadesinin alınmasına da gerek görülmedi.

Tüm bu gelişmeleri izleyen “bir bilen” de dedi ki;

“Şu anda en güçlü oldukları yer TSK. Ama o kadar klonlandılar, şekil değiştirdiler, evrim geçirdiler ki, tespiti imkânsız hale geldi.”

Tamam; TSK’da “paralel” kalmadı veya mevcut şartlarda tespiti imkânsız ya da tüm iddialar tevatür olsun!..

Ya Gölcük Donanma’nın kalbine konulan 5 nolu hard disk? Bunca yıl geçti, koca TSK en azından bunun fail veya faillerini bulamaz mıydı?!.

Müyesser YILDIZ

19 Ağustos 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bakin-tsk-imami-icin-ne-yapildi-1908151200.html

Kategori:Uncategorized