İçeriğe geç

1 Kasım’ı Erdoğan istememiş

Türkiye seçimin 1 Kasım’da yapılacağını geçen hafta Cuma namazı çıkışında Erdoğan’dan öğrendi.

Erdoğan, “Güvenlik güçlerimiz bütün önlemlerini aldı, YSK bütün hazırlıklarını yaptı. Bu süreç içerisinde kim ön süreç yapacaksa, hazırlıklarını yapacak. Şu an açıklanan tarih 1 Kasım. 1 Kasım’da inşallah Türkiye seçimi yaşayacaktır” dedi.

Seçim tarihini Yüksek Seçim Kurulu’ndan önce Erdoğan’ın açıklaması muhalefeti kızdırdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şöyle tepki gösterdi:

“Herkesin anayasal sınırları var. Böyle bir açıklama ne o sınırlara, ne de devlet ciddiyetine sığar. Hani bir ifade vardır ‘Devletin çivisi çıkmış’ diye. Cumhurbaşkanı dünkü açıklamasıyla devletin çivisinin çıktığını ilân etti. Ortada bir Anayasa var, ancak o Anayasa en başta Cumhurbaşkanı tarafından ihlâl ediliyor. Ve daha da acısı biz bu ortamda seçime gidiyoruz.”

MHP’liler de Erdoğan’ın seçim tarihi duyurusunu, “garabet” ve “senaryonun itirafı” olarak değerlendirdi.

YSK, Erdoğan’ın açıklamasından 4 gün sonra seçim tarihini belirlemek üzere toplandı ve oy çokluğuyla 1 Kasım kararı alındı.

Ortaya da, “Erdoğan tak diye emrediyor, YSK şak diye yapıyor” şeklinde bir görüntü çıktı.

Ancak AKP yöneticilerinden birisi, kararın alınış şeklinin hiç de kamuoyuna yansıdığı şekilde olmadığını belirterek, 1 Kasım’ın perde arkasıyla ilgili şunları anlattı:

“10 gün kadar önce Sayın Cumhurbaşkanı YSK’dan görüş aldı. ‘Seçim kararı alacağım, hangi tarih uygun olur? Süreyi kısaltma imkânı var mı?’ diye sordu. YSK her ihtimali düşünerek zaten iki alternatifli gayrı resmi bir çalışma yapmıştı. Bu çalışmaya göre de 25 Ekim ve 1 Kasım tarihleri belirlenmişti. YSK yetkilileri, ’25 Ekim olur, ama sıkışırız, zorlanırız. 1 Kasım daha uygun” deyince ortaya bu tarih çıktı. Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın sebebi ve dayanağı budur. Kesinlikle kafadan uydurulmuş veya Erdoğan tarafından önceden belirlenmiş bir tarih değil.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized