İçeriğe geç

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a İstifa Resti!..

Cumartesi günü yapılan AKP Kongresi’ne Erdoğan’ın hazırladığı MKYK listesiyle girmek zorunda kalan Başbakan Ahmet Davutoğlu, intikamını MYK seçimlerinde aldı. Erdoğan’a en yakın 6 ismin MYK’ya girmesini istemeyen Davutoğlu, “istifa ederim” resti çekti. Yeni bir kriz yaşanmasını istemeyen Erdoğan, Davutoğlu’nun bu resti üzerine fazla direnmeyip, 6 adamının devre dışı bırakılmasına şimdilik göz yumdu.

Erdoğan-Davutoğlu arasında 5 günde iki büyük kriz yaşandı.

Krizlerden ilki, Kongre’de seçilecek 50 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) listesiyle ilgiliydi.

Davutoğlu kendisine yakın isimlerden bir liste hazırladı, Erdoğan’ın ekibini devre dışı bıraktı. Erdoğan, Binali Yıldırım’ın aday gösterilmesi kartıyla devreye girince Davutoğlu, Saray’dan gelen MKYK listesini kabul etmek zorunda kaldı. Davutoğlu, bu listeye 2 adamını sokabildi. Sonuçta Davutoğlu Genel Başkanlığını kurtardı, ama parti yönetimine Erdoğan damgasını vurdu.

Davutoğlu’nu MKYK listesine razı etmek için düzenlenen “Binali Yıldırım” operasyonunu, Erdoğan’ın başkanlığında şu ekip yürüttü:

Binali Yıldırım, Burhan Kuzu, Süleyman Soylu, Mustafa Şentop, Nurettin Canikli ve Mehmet Muş.

Yıldırım ve Kuzu Erdoğan’ın başdanışmanı, Nurettin Canikli seçim hükümeti kurulana kadar Gümrük ve Ticaret Bakanı, diğer 4 isim ise AKP Genel Başkan Yardımcısıydı. Süleyman Soylu Teşkilât İşleri, Mustafa Şentop Seçim İşleri, Mehmet Muş da Ekonomiden sorumluydu.

Davutoğlu’nun bu ekipten Cuma gecesi haberi oldu. Hem de bizzat Erdoğan’ın söylemesiyle. Ekip Saray’da toplanmıştı, “yanlış” bulunan bir konuda Erdoğan, Davutoğlu’nu arayıp, “Arkadaşlarla istişare ediyoruz” dedi. Davutoğlu, “Kimlerle istişare ediyorsunuz” deyince, Erdoğan beraberindeki isimleri saydı.

O isimleri kaydeden Davutoğlu, “rövanşını” dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) seçimlerinde alıp, kongrenin faturasını onlara kesmek istedi.

Erdoğan bu 6 ismin de MYK’ya girmesini istiyordu. Ancak Davutoğlu, “istifa ederim” resti çekti. Uzun pazarlıklardan sonra Davutoğlu, Binali Yıldırım ve Burhan Kuzu’yu yönetime almadığı gibi, diğer 4 ismi harcadı.

Soylu’nun yerine Mustafa Ataş, Şentop’un yerine Bekir Bozdağ, Muş’un yerine de Naci Ağbal getirildi.

Yeni Genel Başkan Yardımcıları da en az gidenler kadar Erdoğan’a yakın isimler. Bu da Davutoğlu’nun kongre operasyonuna ne kadar kızdığını ve sadece kongrenin intikamını aldığını gösteriyor.

Erdoğan’ın 4 ismin harcanmasına “şimdilik” göz yumduğu, AKP’nin 1 Kasım seçimlerinden başarılı çıkılması halinde onları kabinede görevlendireceği bildiriliyor.

Müyesser YILDIZ

14 Eylül 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/davutoglundan-erdogana-istifa-ederim-1409151200.html

Kategori:Uncategorized