İçeriğe geç

Yüksek Yargıda “Cemaat” Depremi!..

Seçimlerin ardından Yargıtay başta olmak üzere tüm yerel mahkemelerde “paralel” yapıyla mücadele için harekete geçildi. Çizilen yol haritasına göre, yerelde 3-4 bin hakim ve savcının görevine son verilmesi, Yargıtay’dan da 100 üyenin istinaf mahkemelerine gönderilmesi planlanıyor. Bu arada yine “paralel” olduğu iddiasıyla 10 Yargıtay üyesi hakkında soruşturma başlatıldığı bildiriliyor.

Erdoğan’ın seçimlerden hemen önce yaptığı, “Bu paralel yapı ülkemizde devletin içerisinde sızmış bir virüs gibi. İstihbaratta da var, emniyet teşkilâtı, Silahlı Kuvvetlerimiz, bütün bu yerlerin hepsinde bunlar var ve ciddi iletişim sağlamaya çalışıyorlar. 657 değiştirilmediği sürece bu iş çözülmez” şeklindeki açıklamanın hedef kurumlarından birisinin de yargı olduğu anlaşıldı.

Yargı çevrelerinden alınan bilgiye göre, gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra “Cemaatle bağlantılı” olduğu öne sürülen yerel mahkemelerde görevli 3-4 bin yargı mensubu tasfiye edilecek.

Yargı operasyonun kapsamında Yargıtay da var. Adalet Bakanlığı’nda, Yargıtay’ın küçültülmesi ve en az 100 üyenin istinaf mahkemelerine gönderilmesine yönelik çalışmalar hızlandırılırken, gruplar arası çekişmeler yüzünden yaşanan Yargıtay Daire Başkanlıkları seçimindeki tıkanıklıkların giderilmesi için de formül aranıyor. Seçimlerin, kadronun salt çoğunluğu değil, fiilen görevde olanların salt çoğunluğunun oylarıyla yapılması formülünün ağırlık kazandığı belirtiliyor.

-Yargıtay’da Cemaat Soruşturması-

En sıcak gelişme ise Yargıtay’da da “Cemaat” soruşturmasının başlatılması. Haklarında şikâyet olan 9-10 üye hakkında başlatılan soruşturmanın büyük bir gizlilik içinde yürütüldüğü öğrenildi. Adları sır gibi saklanan üyelerin, merhum Ali Tatar’ı ikinci kez tutuklatan ve bir anlamda intiharına sebep olan Süleyman Pehlivan, Kozmik Oda aramasını yapan Kadir Kayan ile Balyoz ve Hanefi Avcı dosyalarını onayan 9. Ceza Dairesi Başkan ve üyeleri olduğu tahmin ediliyor.

Haklarında soruşturma başlatılan üyelerin yargılanıp, yargılanmayacağına Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu karar verecek.

-Balyoz’un Başkanı Bunu Söyledi mi?-

Yargıtay’da yaklaşık 7-8 aydır 3 daireye başkan seçilemiyor. Başkan seçimi yapılacak dairelere Balyoz kararını onayan 9. Ceza Dairesi de eklendi. Geçen yıl HSYK ve Yargıtay’daki değişikliklerin ardından üyeleri dağıtılan ve görevleri 16. Ceza Dairesine verilen 9. Ceza’da sadece Başkan Ekrem Ertuğrul teamüller nedeniyle yerini korumuştu. Ertuğrul, Ekim sonunda görev süresini doldurduğu için bu dairede de seçim mücadelesi başlayacak.

Haliyle kulislerdeki söylentiler de epey artmış durumda. Yeniden başkanlığa aday olduğu bildirilen Ekrem Ertuğrul’un, seçim çalışmaları sırasında en çok Balyoz ve Hanefi Avcı dosyasıyla ilgili soru ve eleştirilere muhatap olduğu, buna karşılık, “Bugün de olsa yine aynı kararı verirdim” dediği anlatılıyor.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in dahi adli yıl açış töreninde bu davaları açıkça eleştirdiğini hatırlatan bir Daire Başkanı, Ertuğrul’a ait olduğu öne sürülen sözler için, “Eğer böyle bir şey söylüyorsa, bir gün bile başkanlıkta kalmaması lâzım. Bu Anayasa Mahkemesi kararını hiçe saymak olur. Kaldı ki, bu kararlar yüzünden Yargıtay olarak yeterince mahcup durumdayız” yorumunu yaptı.

2010 Anayasa referandumu ardından gerçekleşen yargı depreminden “paralel” çıktı. Bu depremden ne çıkacağını bekleyip, göreceğiz; Adalet mi, AK-Yargı mı?!.

Müyesser YILDIZ

5 Kasım 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/yargida-buyuk-tasfiye-hazirligi–0511151200.html

Kategori:Uncategorized