İçeriğe geç

O Albay TSK’dan Atıldı mı?

Adana ve Hatay’da MİT TIR’larının durdurulması olayı 1 ile 19 Ocak 2014 tarihlerinde yaşandı.

Erdoğan ve iktidar medyası, aramayı gerçekleştiren sivil savcıların yanısıra dönemin Adana Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay ile Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nun da “paralel” olduğunu savundu.

Sonrasında şu süreç yaşandı:

15 Ocak 2015’te, yani yaklaşık 1 yıl sonra HSYK, TIR’ları durduran 5 savcının görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

7 Mayıs 2015’te bu savcılar tutuklanarak, cezaevine kondu.

14 Ocak 2016, yani 10 gün kadar önce de HSYK, TIR’ları durduran savcıları meslekten ihraç etti.

Sürecin askeri ayağına gelince;

3 Şubat 2014’te Adana İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay görevden alınıp, Ankara’ya çekildi.

6 Ağustos 2014’te Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu Ankara’ya çekilip, Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevlendirildi.

7 Mayıs 2015’te sivil savcılarla birlikte Albay Çokay da tutuklandı.

Tutuklama kararının ardından Avukatı Hasan Tok, “Kamuoyuna Çokay’ın sanki Genelkurmay Başkanı’nın bilgisi dışında keyfi olarak bir hareket yapıp, böyle bir faaliyeti yerine getirdiği izlenimi verilmeye çalışılıyor. Bu olayın kuvvet komutanlarına kadar sıçrayacağını düşünüyorum” şeklinde ilginç bir açıklama yaptı.

29 Kasım 2015’te, yani olaydan yaklaşık 2 yıl sonra da Tuğgeneral Celepoğlu ile birlikte dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanı emekli Albay Burhanettin Cihangirlioğlu ve ve yine o dönemde İstihbarat Daire Başkanı olan, son YAŞ’ta Ankara Jandarma Bölge Komutanlığına atanan Tümgeneral İbrahim Aydın tutuklandı. Aydın 1 ay sonra tahliye edildi ve geçici görevle Jandarma Genel Komutanlığı’na atandı.

-Çokay’ın Kararı Ne ve Nerede?-

Bu karşılaştırmalı kronolojiyi niye çıkardığımızı tahmin etmişsinizdir; Sivil savcılar meslekten atılırken, Özkan Çokay halen muvazzaf…

Davalar sonuçlanmadan, “infaz” yapılmasını savunuyor değiliz…

Sadece askeri cenahtaki “yavaşlık” ya da “frene” dikkat çekmek istiyoruz.

Gecmişte, Balyoz’daki subayların kısa sürede emekliye sevk edildiğini, İzmir Casusluk davasında tamamen iddianameye bakılarak, 70’e yakın genç subayın TSK’dan atıldığını biliyoruz.

Ya Özkan Çokay’la ilgili süreç?

Önce Jandarma Genel Komutanlığı’nda Çokay’ın TSK’dan ilişiğinin kesilip, kesilmemesine karar verecek komisyonun toplantısı birkaç kez ertelendi.

O komisyon nihayet 1.5 ay kadar önce toplandı ve Çokay’ın TSK’dan atılmasına karar verdi.

Karar 1 ay önce Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi tarafından onaylandı.

Sonra?

İşte sonrasına ilişkin ilginç ve çelişkili bilgiler var.

TSK’daki yeni sisteme göre, Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğu için kararın doğrudan İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya gönderilmesi, onun onayından sonra da yürürlüğe girmesi gerektiği söyleniyor. Karar Bakan Ala’ya gitmiş olsa, anında imzalayacağına kesin gözüyle bakılıyor, ama hâlâ bir gelişme yok.

Konuyla ilgili bir başka bilgi; Jandarma Genel Komutanlığı’nın Çokay’la ilgili kararı bu ay başında Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği ve halen orada beklediği yönünde. Böyle bir zorunluluk olmadığı halde tamamen “nezaket” gereği, kararın kararnameye dönüştürülmesi yazısını İçişleri Bakanlığı’na yazması için Genelkurmay’a gönderildiği belirtiliyor.

Öyle veya böyle; 1.5 aylık bu “uzama” dikkat çekici değil mi ve sebebi ne ola ki?!.

Son bir not; Derimizi yüzmeye geldiğini ayan beyan ortaya koyan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Can Dündar’ın oğluyla yaptığı görüşme ve ona söyledikleri gerçekten dikkat çekiciydi. Biden, Ege Dündar’a, “Çok cesur bir baban var. Gurur duyman gerekir” demiş.

Can Dündar da MİT TIR’ları haberinden tutuklu olduğuna göre, acaba Biden, “Biliyoruz, olay doğru” demeye mi getirdi?

Erdoğan, “üst akıl” deyip duruyordu ya, işte buyurun “üst akıl”dan bir mesaj daha!..

Müyesser YILDIZ

25 Ocak 2016

Kategori:Uncategorized