İçeriğe geç

Yok mu artıran

Kastettiğim Türkiye’nin izlediği Suriye politikasının Türkiye’ye faturası değil. Onu zaten yaşayarak, görüyoruz.

Konu; Ülkemize gelen Suriyeliler için yapılan harcamanın miktarı.

Erdoğan’ın dün Ekvador’dan, “Biz şu ana kadar 9 milyar dolarlık harcama yaptık. Belediye ve STK harcamalarını saymadan söylüyorum” dediği saatlerde Başbakan Davutoğlu Londra’da, “Sadece kamplardaki Suriyeliler için 10 milyar dolar harcadık. Diğer şehirdekiler için birçok hesaplama var, belki 20 milyar dolar ek masraf, sosyal ve ekonomik maliyet var” şeklinde bir rakam verdi.

Suriyelilerin tüm ihtiyaçlarını koordine edip, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Ulaştırma, Maliye Bakanlıkları, Genelkurmay Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Kızılay’la ortak çalışmaları yürüten AFAD’ın 18 Ocak 2016 tarihli hesabına göre ise “8 milyar doları aşkın tutarda” kaynak kullanıldı.

BU NE RAKAMLAR

Suriye faturasındaki çelişkiyi görmek için tarih tarih gidelim:

Kasım 2014: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye’den gelen göçmenlere 2.3 milyar lirası bütçeden olmak üzere 4.5 milyar dolar harcandığını söyledi.

Aynı günlerde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kendisine bağlı Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, Suriyeli mültecilere harcanan meblağın 4.6 milyar doları geçtiğini belirtip, “Uluslararası toplumun bu maliyete katkısı ise yaklaşık 256 milyon dolardır” dedi.

1 yıl sonra Eylül 2015’te Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye’de 2.2 milyon Suriyelinin bulunduğunu ve bu Suriyeliler için harcanan tutarın 7.6 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Kasım 2015’te Erdoğan, Suriyeli mülteciler için harcanan miktarın 8.5 milyar dolar olduğunu kaydetti. O tarihte AFAD’ın resmi sayfasında verilen rakam ise “7.6 milyar ABD dolarını aşkın tutar” şeklindeydi.

Başbakan Davutoğlu 21 Ocak 2016 günü Davos’ta yaptığı konuşmada, “10 milyar dolar harcadığımızı” anlattı.

Erdoğan, iki gün önce Şili’deki BM toplantısında şu rakamı verdi:

“Türkiye’ye şu ana kadar gelen destek dışarıdan 420 milyon dolardır. Yaptığımız harcama 9 milyar doları aşmıştır.”

Erdoğan dün de Ekvador’da, “Biz şu ana kadar 9 milyar dolarlık harcama yaptık. Belediye ve STK harcamalarını saymadan söylüyorum” derken, Başbakan Davutoğlu Londra’da düzenlenen Suriye Donörler Konferansı’nda şöyle konuştu:

“Sadece kamplardaki Suriyeliler için 10 milyar dolar harcadık. Diğer şehirdekiler için birçok hesaplama var, belki 20 milyar dolar ek masraf, sosyal ve ekonomik maliyet var.”

Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını koordine eden, bunun için ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışan Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’nın son rakamına gelince;

18 Ocak 2016 tarihli güncellemede, “Bugüne kadar Türkiye, ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriye vatandaşları için, uluslararası standartlara göre 8 milyar ABD dolarını aşkın tutarında bir kaynak kullanmıştır. Türkiye’nin bu olağanüstü çabalarına karşın, uluslararası camia ülkemizde bulunan Suriyeliler için yalnızca 455 milyon ABD doları katkıda bulunmuştur” deniliyor.

Kuruş değil, 1-2, hatta Davutoğlu’nun son rakamına göre 10-12 milyar dolarlık farklar söz konusu.

Kimin rakamı doğru? Bu hesap karışıklığının ve bu dikkat çekici artışların sebebi ne? Harcadığının hesabını tutamayan bir devlet olur mu?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized