İçeriğe geç

Genelkurmay O Kadar “Üzüldü” ki, O İftiraları Ders Notu Yaptı!..

Genelkurmay Başkanlığı’nın sözde İzmir Askeri Casusluk davasının beraatle sonuçlanmasının ardından yaptığı, “Süreçte çok üzüldük… Hukuka inandık… Şimdi sevinçliyiz” mealindeki açıklama eleştirildi, tartışıldı. Daha da çok tartışılacağa benziyor.

İşte Genelkurmay’ın o süreçte ne kadar “üzüldüğünü” gösteren çarpıcı bir örnek…

17/25 Aralık operasyonları olmuş, “milli orduya kumpas kurulduğu” anlaşılmış, İzmir Casusluk davasında da tahliyeler başlamış…

Mart 2014’ten söz ediyorum. Genelkurmay Başkanlığı’nın iç internet sistemi olan intranette İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığı’na ait bölüme “TSK’dan bilgi-belge sızdırmaya çalışan örgütlerin çalışma yöntemlerini” örnek olaylarla anlatan broşür gibi bir ders notu konur.

Ders notu denilen, İzmir Casusluk davası iddianamesinin neredeyse kelimesi kelimesine 9 sayfalık özetidir adeta. Örnek olarak anlatılan olaylar da iddianamedeki olayların benzeridir.

O ders notu veya broşürün yaklaşık 1.5 yıl Genelkurmay intranet sitesinde kaldığını, sadece birkaç ay önce kaldırıldığına dikkat çektikten sonra dahasını anlatayım.

Sözde davanın 10 örgüt liderinden biri olduğu öne sürülen Kıdemli Üsteğmen Onur Süer tahliyesinin ardından bu “ders notunun” peşine düşer.

Telefonla ilgili daireyi arar, karşısına bir Yüzbaşı çıkar. Kendisini tanıtıp, İntranetteki bu notun ne olduğunu, Cemaatin ekmeğine neden yağ sürdüklerini sorar.

Yüzbaşı, telefonu kapattıktan sonra tutanak tutar ve Onur Süer hakkında Güney Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulur.

Şimdi sıkı durun; Tutanağın altında kimin imzası var dersiniz?

Süer’in görüştüğü Yüzbaşı dışında iki kişinin daha.

Yüzbaşı, “Telefonda konuşurken yanımda iki kişi daha vardı, duydular” diyerek, tutanak düzenler, onlar da imzalar.

Kim mi bu iki kişi?

Biri, İzmir Askeri Casusluk davası Savcısı Zafer Kılınç’ın gönderdiği belgelere, “gizli” raporu vererek, çok sayıda subayın tutuklanması ve uzun süre hapiste yatmasına yol açan Genelkurmay’da oluşturulan Komisyonun Başkanı, diğeri de bizzat İstihbarata Karşı Koyma Dairesi Başkanı, yani o “ders notunun” hazırlanıp, yayınlanmasına onay veren isimdir.

Ki, İKK Başkanının geçtiğimiz aylarda İzmir Emniyeti’ni ziyaret ederek, bu davayla ilgili “kumpas” soruşturmaları hakkında bilgi almaya ve davanın gidişatını etkilemeye çalıştığı da iddia edilmişti.

Onur Süer hakkındaki suç duyurusuna dönersek; Süer, Şubat 2015’te Güney Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı’na ifade verdi. Sonuçta Savcılık, “Kovuşturmaya yer yok” dedi.

Müyesser YILDIZ

2 Şubat 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/genelkurmay-o-kadar-utanmis-ki…-0203161200.html

Kategori:Uncategorized