İçeriğe geç

İllegal Cumhuriyet Bayramı davası

Yarın Ankara’da ilginç bir dava var. Davanın konusu görünürde, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet… Polise mukavemet”… Peki Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na “muhalefet” sayılan ne; Cumhuriyet Bayramı kutlaması…

29 Ekim 2012’de Ulus’taki 1. Meclis binası önünden başlayıp, Anıtkabir’e yürümeyi planlayan binlerce insanın bariyerler ve biber gazıyla nasıl engellendiğini hatırlayacaksınız. Olay, dönemin Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakanı Erdoğan arasında da polemik konusu olmuş, Gül, Ankara Valisi’ne bariyerlerin kaldırılması emrini kendisinin verdiğini açıklamıştı. Bunun üzerine Erdoğan, “Ben böyle bir talimat vermedim. Cumhurbaşkanı, Ankara Valisi’ne böyle bir talimat verdi mi bilgim yok. Ben Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vereceğine de inanmıyorum. Çünkü bu ülkeyi çift başlı bir yönetimle bugüne kadar getirmedik. Bundan sonra da çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz” şeklindeki meşhur açıklamasını yapmıştı.

GAZ SIKAN POLİSLER ŞİKÂYETÇİ MİLLETVEKİLLERİ SANIK

Ulus’taki Cumhuriyet Bayramı kutlamasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere birçok CHP milletvekili de katılmıştı.

Onlardan birisi de İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz’dü.

Yaşanan arbededen sonra Özgündüz hakkında, fezleke düzenlendi. Ancak o dönem milletvekili olduğu için herhangi bir işlem yapılmadı.

O fezleke Özgündüz’ün yeni dönemde milletvekili olmaması üzerine TBMM Başkanlığı’nca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi ve Özgündüz hakkında iddianame düzenlendi.

Polislerin şikâyetçi gözüktüğü 4 Kasım 2015 tarihli iddianamede, Özgündüz’e şu suçlamalar yöneltildi:

“Suç tarihinde Cumhuriyet Bayramı alternatif kutlaması gerekçesi ile sabat saat 07’den sonra Ulus 1. TBMM önünde bazı gruplar toplanmaya başlamıştır. Saat 8.30’dan sonra 3.500 kişiye ulaşan kalabalık gruplar Ulus Cumhuriyet Caddesi ile Atatürk Bulvarının kesiştiği yerde Atatürk Bulvarını traifiğe kapatmıştır. Saat 8.42’de bazı CHP milletvekillerini taşıyan otobüs olay yerine gelmiştir. İzinsiz gösterilere katılan milletvekillerinden, haklarında güvenlik kuvvetlerine görevlerini yaptıkları sırada cebir, şiddet, tehdit veya nüfuz ve müessir kuvvet sarfetmek suretiyle mani olmak suçunu işlediklerine dair deliller bulunan şüpheli Ali Özgündüz’ün izinsiz gösterileri önlemek için kurulan polis barikatının kaldırılması için nüfuzunu kullanarak emniyet mensuplarına baskı yaptığı, arkasında bulunan eylemci gruba hitaben, ‘arkadaşlar açıyoruz’ şeklinde kalabalığı kışkırtıcı, tahrik edici konuşmalar yaparak polis barikatındaki demir bariyerleri çekmeye başladığı, kalabalık grubun da barikata yüklenmeye başladığı, şüpheli Ali Özgündüz’ün barikatta görevli polis memuru Yunus Yıldırım’ın boğazını sıkarak elinde bulunan model 5 olarak tabir edilen gaz püskürtme cihazını almaya çalıştığı iddia ve beyan edilmiştir.”

Ali Özgündüz ise Savcıyığa verdiği ifadede, 1. Meclis önüne gitmeye çalışırken polislerin engellemesi ve bariyerlerle karşılaştığını belirterek, şunları anlattı:

“Milletvekili olduğumu söyleyip, bariyerleri kaldırmalarını istedim. Bariyerlerin kaldırılmaması nedeniyle alanda toplanan kişilerle birlikte polislerle aramızda tartışma yaşandı. Tartışma sırasında olay mahalline konulan bariyerleri aşarak 1.Meclis önüne girmeye çalışırken ismini bilmediğim bir polis memuru tarafından bana ve yanımdakilere göz yaşartıcı gaz sıkıldı. Çıkan arbede sırasında polis memuru yere düştü. Olay mahallinde Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için bulunuyorduk. O yüzden Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçunun oluşması mümkün değildir.”

İSTENEN CEZA

Savcılık, cebir-şiddet uygulayıp, tehdit veya nüfuz kullanarak güvenlik kuvvetlerinin görevlerini yapmalarına engel olma suçunu işlediği gerekçesiyle Ali Özgündüz’ün 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ve 10 bin liradan 30 bin liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılmasını, ayrıca seçme-seçilme ve velayet haklarından mahrum bırakılmasını istedi.

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMASINA KANUNSUZ DEMEK

Davayla ilgili olarak Odatv’ye konuşan CHP eski Milletvekili Ali Özgündüz, şu değerlendirmeyi yaptı:

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramı en büyük milli bayramımızdır. Cumhuriyetin ilân edildiği 1. Meclis önünde bu bayramı kutlamaktan daha doğal ne olabilir? Milletvekilleri olarak gitmiştik. Bundan rahatsız olan siyasi iktidar yasakladı. Böyle bir yasak olamaz. Vatandaşın Cumhuriyet Bayramı için toplanması, toplantı ve gösteri yürüyüşü olarak kabul edilemez. Bu öyle bir yürüyüş değil ki, kanuna muhalefet olsun. Cumhuriyet Bayramı kutlamasını kanunsuz diye nitelendirenlerin o koltukları işgâl etmemesi gerekir. Bu dava, iktidarın meseleye bakışını göstermektedir. Bundan dolayı dava açılması, ceza verilmesi bizim için şereftir, onurdur. İktidar için de utanç olacatır. AKP devri iktidarına utanç vesikası olarak geçecektir.”

Bu ilginç ve önemli dava yarın Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek ve Ali Özgündüz de sanık olarak yargılanacak. Görelim, bakalım ne olacak.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized