İçeriğe geç

Suriyelilere Vatandaşlık Kime Bayram Hediyesi?

Erdoğan’ın “Suriyelilere vatandaşlık” müjdesiyle, nur topu gibi bir gündemimiz daha oldu.

Sürpriz mi?

Kesinlikle hayır. Daha Suriye’de iç savaş başlatıldığında, işin buraya varacağı/vardırılacağı belliydi. İlk gelen/gönderilenlere, “Türkiye’de size ev, iş, para verilecek” denmedi mi?

Ayrıca 1.5 yıl önce Meclis’te olaylı bir şekilde görüşülen “İç Güvenlik Paketi”nde bunun altyapısı hazırlanmıştı.

O yüzden daha 14 Ocak 2015’te o paket görüşülürken, “AKP haftaya 2 milyon seçmen kazanabilir” diye yazdık. (http://odatv.com/akp-haftaya-2-milyon-secmen-kazanabilir-1401151200.html)

Sadece bunu değil, Başbakan Binali Yıldırım’ın geçen hafta grup toplantısında verdiği, “İsteyen mahkemeye gitmeden adını ve soyadını değiştirebilecek” müjdesinin gerçekte ne anlama geldiğini de.

O vakit paketin ikinci kısmı geri çekildiği için bu projeler hayata geçirilemedi. Ama günü gelmiş olmalı ki, “Nerede kalmıştık?” diyorlar.

Erdoğan’ın “müjdesi”nden sonra meselenin sadece AKP’ye “yeni seçmen” boyutu tartışılıyor.

Elbette, iç siyaset açısından böyle çok önemli bir hedef ve beraberinde Türkiye’nin demografik yapısını değiştirme var.

Belli ki, milyonlarca Suriyelinin uzun vadede Türkiye’nin sosyal, ekonomik, kültürel dengelerine etkisi ve de güvenliğine muhtemel tehdidi kimsenin umurunda değil.

En basitinden, ABD bile Suriyeli çocukların hangi dilde eğitim göreceğinin derdine düşmüş, “Türkçe öğretin” derken, neredeyse Türk çocukları için bile Arapça’yı birinci dil yapanların bu konuda hiçbir kaygı ve hazırlığının olmaması çok şey anlatmıyor mu?

Velev ki, Türkçe öğretildi, tam entegrasyon sağlandı. Hatay’ı kendi haritalarında gösterenlerin, Suriye sınırındaki “mayınlı arazilerde” gözü olanların, onları rahat bırakacağına inanıyor musunuz? PKK bitse/bitirilse de 10-15 yıl sonrasının “Suriye veya Arap sorununun” temelinin atılmayacağının garantisi ne?

-Bir Taşla 4 Kuş Vuruluyor-

Erdoğan’ın bayram üzeri verdiği bu “müjde” sadece “Başkanlık referandumunu” garantileme ve partisi AKP’ye “oy” hediyesi değil.

Bunlardan önce iki dış adrese daha hediye verilmiş oldu.

O adreslerden ilki AB, hatta doğrudan Merkel.

Geçen Şubat’ta AB yetkilileriyle yaptığı mülteci pazarlığının tutanakları sızdırılıp, “Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını açıp, mültecileri otobüslere bindirip göndeririz” dediği ortaya çıktığında, destekçileri Erdoğan’ın bu “dik duruşu” karşısında ne kadar da sevinmişti.

Şimdi AB’ye ve daha 1 ay önce Türkiye’ye “soykırımcı” iftirasını atan Merkel’e, “Merak etmeyin, Suriyelileri size göndermeyeceğiz. Hepsini biz alıyoruz” denmiş ve onlara rahat bir nefes aldırılmış olmadı mı?

İkinci adres ise tabii ki, ABD.

Erdoğan’ın Suriye politikasının üç ana unsuru vardı; Eğit-donat, uçuşa yasak bölge, güvenli bölge…

Eğit-donat fiyasko, uçuşa yasak bölge hikâye oldu. Aksine Rus uçağının düşürülmesinden sonra resmen Türkiye’ye Suriye sınırında “uçuş yasağı” geldi.

Elimizde sadece “güvenli bölge” tezi kalmıştı. Sınırda bir bölge oluşturulacak, evler yapılacak ve Suriyeliler burada barındırılacaktı.

Nitekim MGK’nın 26 Mayıs’taki toplantısından sonra yapılan 7 maddelik açıklamada da bu konuya şöyle yer verildi:

“DEAŞ terör örgütüne karşı yürütülen mücadele ile bu örgütün ülkemize yönelik saldırıları kapsamlı şekilde değerlendirilmiş; Terörden arındırılmış güvenli bölge ile uçuşa yasak bölge uygulamasının gerekliliği bir kez daha ortaya konmuştur.”

Devam edersek;

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık 14 Haziran’da Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile biraraya geldi. En başta iktidar medyası, Işık’ın Carter’dan Suriye’de kurulması düşünülen “güvenli bölge” için söz aldığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği hemen ertesi gün bir açıklama yaparak, “Güvenli bölge kurulacak başlıklı haberlerin içeriği gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Bu gelişme ve Erdoğan’ın “müjdesi”; Daha 1 ay önceki MGK kararına rağmen “güvenli bölge” politikamızdan da çark ettiğimizin ilânı değil midir?

Göreceksiniz, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye “terör örgütü” demekten de vazgeçecekler. Çok yakında!..

Müyesser YILDIZ

5 Temmuz 2016

Kategori:Uncategorized