İçeriğe geç

2015’te Terfi Ettiler… Biri ABD’de… Diğeri Karargâh’ta…

Türkiye’nin bayram sonrası ilk gündemi İzmir Askeri Casusluk kumpası kapsamında yürütülen operasyonların TSK’ya da uzanması oldu.

Uzun süredir beklenen, ama nedense hep “ertelenen” bir operasyondu.

Operasyonun tek sürprizi, işe Deniz Kuvvetleri’nden başlanması. Zira öncelikle Hava Kuvvetleri ile Jandarma’da operasyon bekleniyor ve konuşuluyordu.

Önce operasyonla ilgili üç sıcak iddiayı aktaralım:

Deniliyor ki; Soruşturmayı yürüten Başsavcı Okan Bato kumpasın TSK ayağıyla ilgili olarak Genelkurmay’a yazdığı onlarca yazının hiçbirisine cevap alamadı…

Yine deniliyor ki; TSK’nın yıpranmaması için Karargâh’a gidip, isimleri verdi ve ifadeye gönderilmelerini istedi. Ancak hiçbiri ifadeye gitmedi…

Ve yine deniliyor ki; Deniz Kuvvetleri’nden sonra sırayla diğer kuvvetlerde de operasyon yapılacak…

-O Amiralin Adı Listelerde Vardı-

Bugün haklarında gözaltı kararı verilen isimler arasında iki Amiral var. Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ve Tuğamiral Ali Suat Aktürk.

Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu, geçmişte gündeme gelen ve “Deniz Kuvvetleri’ndeki cemaatçiler” olduğu öne sürülen listede ismi yer alanlardan biriydi.

Bu yüzden geçen yıl Tuğamirallikten Tümamiralliğe terfi etmesi şaşkınlık yaratmıştı. Daha da şaşırtıcı olan ise Uğurlu’nun terfiden hemen sonra ABD’ye gönderilmesiydi. Norfolk kentindeki NATO ACT- Müttefik Dönüşüm Komutanlığı’nda Komuta Kontrol Konuş ve İdame Edilebilirlik Daire Başkanı olan Uğurlu halen bu görevini sürdürüyor.

Uğurlu’yla ilgili başka çarpıcı detaylar da anlatılıyor.

Kumpas süresince Erdek Mayın Filosu hakkında çeşitli yayınlar yapılıp, burada görev yapan komutan ve komodorların çok büyük bölümü bir şekilde davalarla ilişkilendirilerek gözaltına alınıp veya tutuklanırken, Uğurlu’nun 2013 yılında buraya komutan olarak atanmasından sonra Erdek Mayın Filosu ile ilgili iddiaların bıçak gibi kesildiğine dikkat çekiliyor.

Uğurlu’nun, Balyoz kumpasında tutuklandıktan sonra Silivri’de kanser olan ve tam 1 yıl önce hayatını kaybeden Cem Aziz Çakmak’la da çarpıcı anıları var. Uğurlu 2011’de Albayken Marmaris’te Çakmak’ın komodoru imiş. Ve Çakmak onun yüzüne, “Bu sene, hatta ben hayatta olduğum sürece terfi edemeyeceksin” demiş. Çakmak tutuklanınca da çocukları Çakmak’ın kızlarını sosyal medya hesabından bile silmiş. Çakmak Ailesini bir daha “gördünüz mü” dercesine 2015’teki terfisinin ardından arayan Uğurlu, “Birinci sıradan terfi ettim” deyince, aileden, “Yıldızların bol olsun” cevabını almış.

Sonucu ne olur bilinmez, ama gözaltı kararının bile acılı Çakmak Ailesi’ni sevindirdiğini ve “Cem bir kez daha aklandı” dediklerini ekleyelim.

Uğurlu’yu tanıyanların ortak görüşüne gelince; ABD’den kesinlikle dönmeyeceğine eminler.

-“Kumpasçı” Karargâh’ın Kalbinde-

Hakkında gözaltı kararı verilen diğer isim Tuğamiral Ali Suat Aktürk’e gelince; O da 5. Muhrip Filotila Komodoruyken 2015 Yüksek Askeri Şura’sında Tuğamiralliğe terfi ettirildi. Terfisinin ardından silahların modernizasyonundan sorumlu Genelkurmay Başkanlığı Kuvvet Geliştirme ve Kaynak Yönetim Daire Başkanlığı’nda Kaynak Yönetim Başkanı olarak görevlendirilen Aktürk halen burada çalışıyor. Bu demektir ki, “Cemaatçi olduğu ve silah arkadaşlarına kumpas kurduğu” öne sürülen bir isim Karargâhın kalbindeymiş.

Daha yazılacak, konuluşacak, sorgulanacak çok şey var, ama şimdilik şu sorularla yetinelim:

Bu isimleri kimler, nasıl terfi ettirdi?

Aylardır beklenen operasyonun, dış politika açısından gündemin çok yoğun ve tartışmalı olduğu bir dönemde, ayrıca önemli tasfiyelerin beklendiği YAŞ öncesinde ve özellikle de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı komuta kademesinde değişiklik “hevesleri” ortaya saçılmışken yapılması tesadüf mü?

Müyesser YILDIZ

9 Temmuz 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/gozalti-karari-verilen-iki-amiral-simdi-nerede–0907161200.html

Kategori:Uncategorized