İçeriğe geç

Jandarma’da Tasfiye Niye Gecikti?.. Darbe Gecesi Kimin Üniforması Hazırlandı?..

OHAL kapsamında dün gece yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile TSK’daki büyük tasfiyenin ilk adımı atıldı. Bu kararname kapsamında Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nden toplam 149 general ve amiral, 1099 subay ile 436 astsubay ihraç edildi.

Öncelikle ihraç edilenler arasında yer alan, ama dikkat çekmeyen bir isimden söz edelim. Hatırlanacağı gibi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar darbe gecesi rehin alınıp, Akıncı Üssü’ne götürülmüş, ertesi sabah kurtulduktan sonra yanında darbeci başlarından olduğu belirtilen Tümgeneral Mehmet Dişli’yle birlikte Skorsky bir helikopterle Çankaya Köşkü’ne gitmişti. Akar ve Dişli’yi bu helikopterle Çankaya Köşkü’ne götüren Kara Pilot Albay Uğur Kapan’ın darbecilerin yanında yer aldığını belirtmiştik. İşte dünkü kararnameyle bu pilot da TSK’dan atıldı. Kapan’ın halen gözaltında olduğu bildiriliyor.

-Jandarma’da En Az 500 Tasfiye-

Darbe teşebbüsüne katılan ve en yoğun çatışmaların yaşandığı yerlerden birisi de Jandarma Genel Komutanlığı idi.

Haliyle, dün gece yayınlanan kararnamede Jandarma’dan tasfiyelerin yer almaması dikkat çekti.

Araştırdık; Birincisi her kuvvetin kendi kurulunu oluşturup, tasfiye edilen ve edilecekleri belirlediğini öğrendik.

İkincisi; Dün gece yayınlanan kararnameyle, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı artık resmen İçişlerine Bakanlığı’na bağlandığı için son kararı Bakan Ala’nın vereceği bildirildi.

Üçüncüsü; Jandarma tasfiye listesinin hazır olduğu, ancak general seviyesinde birkaç isim üzerinde “FETÖ”cü mü, değil mi anlaşmazlığının çıktığı, listenin bu yüzden geciktiği belirtildi.

Ancak şu kesin; Jandarma’dan ilk etapta tasfiye edileceklerin sayısı 500’ün üzerinde olacak.

-Üniforması Hazırlanan Komutan-

Darbe gecesi Jandarma Genel Komutanlığı karargâhında yoğun çatışmalar sürerken yaşanan ilginç bir olayı da aktaralım.

MİT TIR’ları davasında adı geçen Adana Jandarma Bölge eski Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nu biliyorsunuz. TIR olayından sonra Adana’dan alınıp, Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Celepoğlu daha sonra tutuklanmıştı. Celepoğlu halen Mamak Askeri Cezaevi’nde.

Darbe teşebbüsünün Celepoğlu ile bağlantısına gelince; İşte o gece emir astsubayı Celepoğlu’nun Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki odasına girip, komutanının üniformasını almış. Darbenin başarılı olması halinde Celepoğlu’nu Mamak’tan çıkarmayı planladıkları anlaşılıyor.

Jandarma’nın açıklayacağı tasfiye listesinde Celepoğlu’nun ilk sıralarda olduğunu da kaydedelim.

-İstifa Eden İki General de Akar’ın Hemşehrisi-

Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’ndeki tasfiye listesinin ardından bugün iki istifa yaşandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ile EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu’nun TSK’dan istifa ettiği açıklandı.

Her iki ismin de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar gibi Kayserili olduğunu, yani Genelkurmay’daki “Kayserililer ekibinde” yer aldıklarını belirttikten sonra diğer önemli ortak noktaları ve iddialara geçelim.

Bilindiği gibi, MİT Müsteşarı’nın Genelkurmay Başkanı Akar’a verdiği, “Kara Havacılık’ta bir hareketlenme var” ihbarından sonra Akar’ın talimatıyla önce Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, 1 saat sonra da Kurmay Başkanı İhsan Uyar buraya gitmiş, yaklaşık 2 saatlik incelemenin ardından “anormal” bir durum görmeyip, Genelkurmay’a dönmüş, ancak onların ayrılmasından kısa bir süre sonra Kara Havacılık’taki helikopterler de kanlı darbe girişiminde kullanılmıştı.

Kara Havacılık’taki bu “ihmalin” faturasının Uyar’a çıkarıldığı anlaşılıyor.

Darbe gününe dair halen aydınlığa kavuşmayan pek çok nokta var.

Bunlardan birisi Kara Kuvvetleri Komutanı Çolak ile darbenin başı olduğu belirtilen Akın Öztürk’ün o gün İzmir’de olmaları ve Ankara’ya birlikte dönmeleri. Niye gittiler, niye beraber döndüler hâlâ meçhul.

Bugün istifa eden Uyar ve Başoğlu’yla ilgili de benzer bir belirsizlik ve iddiadan söz ediliyor. Bu isimlerin de Cuma günü İzmir’e gittiği ve Menteş’teki Kara Harp Okulu askeri kampını ziyaret ettiği, sonrasında buradaki öğrencilerin de darbe girişiminde yer aldığı öne sürülüyor.

-Personel Kardeşliği Zinciri-

FETÖ’nün TSK’da öncelikle personel başkanlıklarında örgütlendiği, böylece yıllardır tüm atama, tayin ve terfileri yönlendirdiği biliniyor.

İşte bugün istifa eden Başoğlu ile Uyar’ın yanısıra, onlardan sonra göreve gelip darbe teşebbüsünün ardından tutuklanan Genelkurmay Personel Başkanı İlhan Talu ve EDOK Muhabere ve Muhabere Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil’in, FETÖ örgütlenmesinin en yoğun olduğu dönemde Kara Kuvvetleri ve Genelkurmay’da adeta “suyun başını tuttuğu” görülüyor.

Şöyle ki;

Kamil Başoğlu 2006-2008’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı yapıyor.

2010-2012 arasında Genelkurmay Personel Başkanı oluyor. 2014’te de EDOK’a atanıyor.

Başoğlu’ndan sonra Genelkurmay Personel Başkanlığı’na Metin İyidil getiriliyor. 2 yıl sonra 4. Kolordu Komutanlığı’na, geçen yıl da EDOK’a veriliyor.

2014’te Genelkurmay Personel Başkanlığı görevini İyidil’den alan isim ise İlhan Talu. Talu buraya 4. Kolordu Komutanlığı’ndan geliyor, yani İyidil’le yer değiştiriyorlar.

O yüzden bu iki istifa, Kara Kuvvetleri ve Genelkurmay’daki bu “personel kardeşliğinin” önemli bir halkasının kırılması olarak değerlendiriliyor.

Müyesser YILDIZ

28 Temmuz 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akari-cankayaya-goturen-pilot-ne-oldu-2807161200.html

Kategori:Uncategorized