İçeriğe geç

Nereden nereye

YAŞ kararları dün gece açıklandı. Erdoğan, “dereyi geçerken at değiştirmek” istemediği için komuta kademesi yerinde kaldı.

Bu “tarihi tasarruf” nasılsa epey konuşulacak.

Biz YAŞ kararlarının asıl tarihi yanına bakalım.

İstanbul, İzmir Casusluk ve Balyoz kumpaslarında yüzlerce genç subay yıllarca hapiste yattı malum. Bir kısmı cezaevindeyken emekliye sevkedildi, bir kısmı da mahkumiyet kararlarının onanmasından sonra tepki için kendi istekleriyle emekli oldu.

Emekli olmayan veya emeklilik hakkını kazanmamış olanlar da vardı. Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından yapılan yeniden yargılama sonucu bunlar görevlerine döndü.

Göreve dönebilen bu genç subaylardan 10’u dünkü YAŞ kararlarıyla generalliğe terfi etti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapan Topçu Kurmay Albay Sırrı Yılmaz ve Piyade Kurmay Albay Barbaros Kasar Balyoz’dan hapis yatmıştı. Dün itibarıyla Tuğgeneral oldular.

Kumpaslar en çok denizcileri vurmuştu. İşte “darbeci” diyerek hapse tıkılan, ama asıl darbeden sonra Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda Tuğamiralliğe yükselen o subaylar:

Deniz Kurmay Albay Yankı Bağcıoğlu : İstanbul sözde Askeri Casusluk davasında 3 yıl hapis yattı.

Deniz Kurmay Albay Bülent Olcay, Balyoz’dan 4 yıl hapsin ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı’na getirildi ve Tuğamiral oldu.

Deniz Kurmay Albay Levent Kerim Uça, Balyoz’dan hapse atıldıktan sonra beyninde ur çıktı, büyük bir yaşam mücadelesi verdi. Şimdi o da Tuğamiral.

Deniz Kurmay Albay Berker Emre Tok, Deniz Kurmay Albay Mehmet Baybars Küçükatay, Deniz Kurmay Albay Gürsel Çaypınar, Deniz İstihbarat Albay Cemalettin Bozdağ; Hepsi Balyoz kumpası kurbanıydı. Şimdi ise Tuğamiral.

Ve Deniz Mühendis Albay Necmi Yıldırım; MİLGEM Projesinde Sonar Sistemi sorumlusu olarak çalışırken adı İstanbul Casusluk kumpasına dahil edilen, kendi ayağıyla savcılığa gittiği halde tutuklanan subay. Ankara Mamak Cezaevi’nden en son o çıktı. Balyoz tahliyelerinin ardından hapiste uzun süre bir başına kaldı. Artık o da Tuğgamiral.

Nereden nereye?!.

Ah bir de başlarında merhum Cema Aziz Çakmak Amiral ve Murat Özenalp olsa… Ali Tatar da genç subayların eğitim programlarını hazırlamaya devam edebilseydi!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized