İçeriğe geç

Darbeden Önce Polis Genelkurmay’da Gözaltı Yaptı mı? Darbeye Ramak Kala Akar, Hangi FETÖ’cülerin Dosyasını İstedi?

15 Temmuz günü ve gecesine dair sis perdesi kalkacağı yerde giderek kalınlaşıyor.

Genelkurmay’ın iki yazılı açıklaması, yetkililerin bugüne kadar verdiği demeçler ve sızan bilgilerden hareketle, o güne dair şunları biliyoruz:

– Öğleden sonra MİT’ten Genelkurmay’a bilgi notu ve telefon geldi, “Kara Havacılık’ta birtakım hareketlenmeler olduğu” bildirildi.

– Bunun üzerine saat 16.00 civarında Karargâh’ta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler toplanıp, durum değerlendirmesi yaptı.

– Değerlendirmeden hemen sonra Silahlı Kuvvetler Komuta Merkezi, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi ile Eskişehir’deki Hava Harekat Merkezi telefonla aranıp, tüm uçuşların durdurulması talimatı verildi. Uçuşların durdurulmasına ilişkin işlemler saat 19.26 itibarıyla tamamlandı. Direktif, 19.56 ve 20.31 itibariyle tüm birliklere teyiden yeniden iletildi.

– Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına gidilip, araçların dışarı çıkmaması emri verildi.

– Genelkurmay Başkanı Akar’ın emriyle Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak saat 18.00’de, Kurmay Başkanı İhsan Uyar da saat 18.30’da Kara Havacılık Komutanlığı’na giderek, burada bir “hareketlilik” olup olmadığını inceledi. Çolak’ın müşteki sıfatıyla Savcılığa verdiği ifadeye göre, buradaki inceleme saat 21.35’de tamamlandı.

– Saat 18.00’de MİT Müsteşarı Genelkurmay Karargâhına gelip, Akar’la görüştü. Ardından iddialara göre, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’le yemek yedi, daha sonra da ikametgâhına geçti.

-Genelkurmay’da Ne Toplantısı Vardı?-

Saatler ve olayın gelişimine ilişkin bu bilgilerin üzerinde duruyorum; Çünkü o gün ve gece Karargâhta çalışan ve darbeci olduğu iddiasıyla tutuklanan bazı isimlerle, mağdur-müşteki generallerin verdiği ifadelerde önemli detaylar ve çelişkiler var.

Saat 16.00’da MİT’ten bilgi geldiği ve hemen değerlendirme toplantısı yapılıp, harekat merkezlerine talimatlar verildiği söyleniyor ya, bakalım o saatlerde Genelkurmay’da ne oluyordu.

2 ay önce Genelkurmay Adli Müşavirliğine getirilen ve darbeden sonra tutuklanan Tuğgeneral Hayrettin Kaldırımcı’nın ifadesinden başlayalım. Özetle şunları anlattı:

“Saat 14.00’te 2. Başkan Yaşar Güler Paşa’nın başkanlığında terörle ilgili bir toplantı yapıldı. 15-20 kadar general toplantıya katıldı. Ben de bu toplantıda bulundum. Yanımda Hakim Doğan Uysal da vardı. Saat 17.00 sıralarında emir astsubayının not getirmesi üzerine 2. Başkan toplantıdan ayrıldı. Yerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı İhsan Uyar Paşa başkanlık ederek, toplantıya devam etti. Yarım saat kadar sonra İhsan Uyar toplantıya ara verdi. Genelkurmay MEBS Başkanı olan Korgeneral başkanlığında toplantı devam etti. Toplantı devam ederken İhsan Uyar Paşa saat 17.30 gibi ‘Hayrettin’ diyerek seslenerek, beni çağırdı. Ben müsaade alarak yanına gittim. Bana Genelkurmay Başkanın, ‘Hayrettin yanına bir savcı alsın, Merkez Komutanı ile irtibatlı olsun’ dediğini aktardı. Bunun üzerine ben de Deniz Hakim Yarbay Doğan Uysal ile beraber toplantıdan ayrılıp, Adli Müşavirlik’teki diğer arkadaşları çağırdım. Doğan Uysal’ı gönderip, diğer arkadaşlarla beklemeye başladık. Yarım saat sonra İhsan Uyar Paşa’yı tekrar aradım; Beklediğimizi, bir haber olup olmadığını sordum. O da kendisinin de bilmediğini, beklememiz gerektiğini belirtti.”

Savcılığa müşteki sıfatıyla müracaat eden Genelkurmay Muhabere, Elektronik ve Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Korgeneral Uğur Tarçın’ın ifadeleri de Kaldırımcı’yı doğruluyor. Tarçın, “Darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz saat 14.00’te Teröristle Mücadele Harekat toplantısına katıldığını, toplantının saat 19.00’da bittiğini, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in karargâhta çalıştığını öğrenince, kendisinin de odasında çalışmayı sürdürdüğünü” söyledi.

MİT’ten gelen bilgi üzerine, “Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler dahil saat 16.00’da toplantı yapıldığı açıklaması” ile Kaldırımcı’nın, “2. Başkan terör toplantısından 17.00 gibi ayrıldı” ifadesi en azından 1 saatlik fark olduğunu gösteriyor. Daha önemlisi, saat 16.00’da toplanan Akar, Çolak ve Güler anında tüm harekat merkezlerine talimat yağdırıyor, ama öte tarafta 15-20 generalin olduğu terör toplantısı saat 19.00’a kadar sürüyor ve İhsan Uyar hariç buradaki isimlerin “alarma” geçirilmesine ihtiyaç duyulmuyor!..

Daha önce Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlarının, MİT’ten gelen bilgiden haberdar edilmediği tahmininde bulunup, “Aksi takdirde kesinlikle düğüne gitmezlerdi” demiştim. Meğer sadece onlar değil, darbede en etkin rol alan Jandarma’nın o günkü Komutanı Galip Mendi’ye de hiçbir şey söylenmediği konuşuluyor.

Bu durumda üç kuvvet komutanını dışlayanların, Karargâhta terör toplantısı yapan generalleri dikkate almamasına şaşmamak gerek, ama yine de darbe ihbarının ne kadar “ciddiye” alındığını göstermesi açısından önemli bir ayrıntı.

-MİT Müsteşarı Kaç Saat Kaldı?-

Bir başka önemli detaya geçelim. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın saat 18.00’de Genelkurmay Karargâhı’na geldiğini bilsek de kaçta ayrıldığını bilmiyoruz. Yine bazı ifadelere başvuralım:

Darbeci olduğu iddiasıyla tutuklanan Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu ifadesinde dedi ki;

“Darbe günü görevimin başındaydım. Adli Müşavir Hayrettin Kaldırımcı ve Askeri Savcı Kurtuluş Kaya yanımdaydı. Saat 20.30 gibi Genelkurmay Başkanı aradı. Makama çıktığımda MİT Müsteşarı Hakan Fidan da vardı. Komutana bilgileri verdim. Makamda 5 dakika kaldım. Ben çıkarken de Fidan oradaydı.”

Şimdi bir de Talu’nun “yanımdaydı” dediği Kaldırımcı’nın ifadesine bakalım.

Kaldırımcı’ya, Genelkurmay Başkanı Akar’dan “beklesin” talimatı gelmişti ya; Kaldırımcı, uzun süre bekledikten sonra arz edeceği evraklar olduğu için Akar’ın Özel Kalemini arayıp, müsait olup olmadığını sorduğunu, Özel Kalem Müdürü Ramazan Albay’ın da “Genelkurmay Başkanının görüşmesi var, müsait değil” dediğini, kendisinin, “Müsait olunca, arz için haber vermesini” istediğini anlattı.

Bu ifadeden de MİT Müsteşarı’nın, Akar’ın yanında olduğu anlaşılıyor. Kaldırımcı’nın ifadesinin devamı ise şöyle:

“Saat 21.00 olmuştu. Daha sonra yanımdaki Kurtuluş Kaya ile birlikte Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu’nun yanına gittik.”

Talu ve Kaldırımcı’nın ifadelerine göre, Fidan en azından saat 20.30, belki de 21.00’e kadar Karargâhta.

Medyamız İlhan Talu’nun ifadesini, “15 Temmuz gecesi MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da 20.30’a kadar Genelkurmay Karargahı’nda olduğu ve darbecilerin elinden 20 dakika arayla kurtulduğu ortaya çıktı” diye sundu, ama Fidan’ın 2.5-3 saat Akar’la ne yaptığını sorgulamadı.

Talu ve Kaldırımcı’nın anlattıkları doğruysa, Akar ve ekibi, “Uçuşların durdurulmasına ilişkin işlemleri saat 19.26 itibarıyla tamamladığında ve direktifi 19.56 ilâ 20.31 itibariyle tüm birliklere teyiden yeniden ilettiğinde”, ayrıca Etimesgut ve Kara Havacılık Komutanlığı’na birilerini gönderdiğinde, Hakan Fidan hep orada ve önlemleri birlikte aldılar demektir.

Ki, Başbakan Binali Yıldırım da darbeden 15 gün sonra yaptığı açıklamada, “MİT’in bana aktardığı şu; Önemli bilgi için binbaşı, MİT’e gelmek istiyor, geliyor. Biraz bekliyor, 15.00’te kabul ediliyor. ‘İzindeyim göreve çağırdılar 19.00’da hazır ol helikopter ile gideceksin Fidan’ı alıp geleceksin dediler’ diyor. Başkan yardımcısına söylüyor, Genelkurmay’a gidiyor. Yeterli görmüyor Genelkurmay Başkanı; Fidan’ı da çağırıyor 20.00’ye kadar beraber oluyorlar. Genelkurmay Başkanı talimatlar gönderiyor. Sonrası da malum” demişti.

Ve dikkat buyurun; Bu saatler -darbe teşebbüsünü öğrendiği saati iki kez değiştirse de- Erdoğan’ın hem MİT Müsteşarı, hem Genelkurmay Başkanına ulaşamadığını söylediği zamana denk geliyor. Akar ve Fidan birlikte darbeyi önlemekle meşgûlken, ne hikmetse hiçbirinin aklına Erdoğan’ı veya Yıldırım’ı aramak gelmediği gibi, Erdoğan ve Yıldırım da bir türlü onlara ulaşamıyor!..

-Darbeye Ramak Kalmış, 2 FETÖ’cünün Dosyası Niye İstenir?-

Dikkat çekici bir başka detay… Genelkurmay Personel Başkanı İlhan Talu’nun ifadesinin Akar ve Fidan’la ilgili bölümünü yukarıda aktardık. Devamı şöyle:

“Adli Müşavir Hayrettin Kaldırımcı ve Askeri Savcı Kurtuluş Kaya, Kara Havacılık Komutanlığı’nda FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle tutuklanacak Albay Mustafa Dağlı ile Deniz isimli binbaşının dosyalarını getirmişlerdi. Bu sırada Genelkurmay Başkanı aradı, Albay Dağlı ve Binbaşı Deniz’in safahat kartlarını istedi. Makama çıktığımda MİT Müsteşarı Hakan Fidan da vardı. Komutana bilgileri verdim. Fidan, ‘Bunlar bizim de bildiğimiz isimler’ dedi… Kendi makamıma giderken Özel Kuvvetler’den bir grubun Genelkurmay Başkanı ve 2. Başkan’ın makamına girdiğini gördüm. Saat yaklaşık 20.50 olduğu için endişelendim, gelenler koşarak gidiyordu. Hemen makamıma girdim. Hayrettin Kaldırımcı ve Savcı Kurtuluş Kaya, Hakim Albay Oğuz Akkuş da makamımdaydı. Emir astsubayıma, ‘Kapıyı kilitle, ışıkları söndür’ dedim. Karargâhın etrafından silah sesleri geldi. Pencereden baktım, tankları gördüm. Uçak ve helikopter sesleri de geliyordu…”

MİT’in “darbe” ihbarı ciddiye alınmış, tüm harekat merkezleri uyarılmışken, Genelkurmay Başkanı Akar, Personel Başkanı’ndan iki FETÖ’cü subayın dosyasını istiyor ve MİT Müsteşarı’yla bu isimler üzerinde konuşuyor… Bunda bir gariplik yok mu?

-Darbeden Önce Polis Genelkurmay’a mı Girdi?-

Can alıcı bir diğer iddiaya geçelim… .

İstanbul’da düğünde derdest edilen Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın darbe teşebbüsünden “Darbeciler tarafından gözaltına alınan Korgeneral Fikret Erbilgin’in eşinin, kendi eşini arayarak, Erbilgin’in neden gözaltında olduğunu öğrenmeye çalışması” üzerine haberdar olduğu bildirildi. Bu bilgiyi Savcılara verdiği ifadede de tekrarlayan Ünal, Erbilgin’in eşinden gelen telefon üzerine saat 21.30’da Genelkurmay Karargahı’nı arayarak, Org. Hulusi Akar ile görüşmek istediğini ancak emir subayından, “Şu an toplantı halinde, müsait olunca görüştüreceğim” yanıtını aldığını anlattı.

Halen Genelkurmay Başkanlığı Lojistik Başkanı olan Korgeneral Fikret Erbilgin kimdir, özellikle emekli havacı albay ağabeyi hakkındaki iddialar nelerdir kısmını şimdilik bir yana bırakıp, ifadelerdeki ezber bozacak detaylara dönelim.

Genelkurmay Adli Müşaviri Hayrettin Kaldırımcı’nın “Uzun süre bekledikten sonra saat 21.00 gibi Askeri Savcı Kurtuluş Kaya’yla birlikte Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu’nun odasına gittik” dediğini aktarmıştık. Sonrasını, Kaldırımcı’nın ifadesinden okuyalım:

“Ona (Talu’ya) ne olduğunu sordum. Genelkurmay Lojistik Başkanı Fikret Korgenerali polisin gözaltına aldığını söyledi. Ben bu konuşmadan bu olay için beklediğimizi, artık bize ihtiyaç kalmadığını düşündüm. Bu sırada karargâhta büyük bir hareketlenme olduğu söylendi. Özel Kuvvetler personelinin tatbikat yaptığı gibi bir şeyler söylendi.”

İlhan Talu’nun Hayrettin Kaldırımcı’ya söylediği doğruysa; Darbeden önce ve belki de MİT Müsteşarı Fidan henüz karargâhta iken, polis Genelkurmay’a girmiş ve Korgeneral Fikret Erbilgin’i gözaltına almış demektir.

Şimdi tüm bu detayları birleştirelim:

MİT’ten istihbarat gelmesinin ardından Genelkurmay Başkanı Akar, terör toplantısında olan Adli Müşavir Hayrettin Kaldırımcı’ya bir savcıyla birlikte beklemesi ve Merkez Komutanıyla da irtibatta kalması talimatını gönderiyor…

Adli Müşavir haliyle, “bazı tutuklamalar olacağını” düşünüyor…

Genelkurmay Başkanı Akar, MİT Müsteşarı yanındayken, Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki 2 “FETÖ’cünün” dosyasını istiyor…

Bu arada Personel Başkanı, polisin Lojistik Başkanı Korgeneral Erbilgin’i gözaltına aldığını söylüyor…

Hava Kuvvetleri Komutanı Ünal da darbe teşebbüsünden, Erbilgin’in eşinden gelen, “neden gözaltına alındı?” telefonuyla haberdar oluyor…

Sonra da soralım:

MİT Müsteşarı Fidan Genelkurmay’a “darbeyi” konuşmak için mi gitti, yoksa gözaltına alınacakların listesini verip, operasyonları başlatmaya mı?

Buradaki kilit isim Fikret Erbilgin’e dönersek; Polisler veya darbeciler tarafından, her halükarda bir gözaltı durumu sözkonusu. Ya sonra?

Sonrasına ilişkin Genelkurmay MEBS Başkan Korgeneral Uğur Tarçın’ın savcılığa mağdur-müşteki sıfatıyla verdiği ifadede ilginç satırlar yer alıyor. Saat 21.20 sıralarında eli silahlı komando kıyafetli 3 kişinin odasına girdiğini, kendisini derdest edip, Akıncılar’a götürdüğünü anlatan Tarçın, serbest kalmalarının ardından burada Daire Başkanı Tuğgeneral Göksel Sevindik, Basın Daire Başkanı Ertuğrul Özkürkçü ile Genelkurmay Lojistik Başkanı Korgeneral Fikret Erbilgin ve bazı havacı generalleri gördüğünü belirtip, şunu söylüyor:

“Lojistik Başkanı Fikret Erbilgin’i, ben zannederek derdest etmişler. Bu işlemi yapanlar, ‘Uğur Tarçın’ı aldık’ diyerek, telefonla bir yerlere rapor etmişler. Bunu Erbilgin’den öğrendim.”

Tarçın’ın iddiası doğruysa; Darbeciler aslında Fikret Erbilgin’i gözaltına almayacakmış, Uğur Tarçın zannederek derdest etmişler!.. Erbilgin’in özelliği ne ola ki?!.

Saatler, olaylar, açıklamalar ve ifadelerdeki çelişkiler ayan beyan ortada.

Türkiye’yi ve TSK’yı sarsan bu darbenin tüm boyutlarıyla aydınlatılmasının yolunu CHP’ İzmir Milletvekili Aytun Çıray göstermiş ve Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını önermişti. Kurulması kabul edildi, ama AKP henüz bu komisyon için isim bildirmedi.

Önceki gün biraraya geldiğimiz Aytun Çıray, heyecanla komisyon çalışmaları başladığında neler yapacağını anlatmıştı ki, Erdoğan Rusya’dan dönerken, “Komisyonlardan pek bir şey çıkacağına inanmıyorum” diyerek, işi başlamadan bitirdi.

Gel de, “Darbe gerçeklerinin ortaya çıkması istenmiyor mu?” diye sorma.. Darbeciler tarafından bombalanan Meclis, bunu araştırmayacak da neyle uğraşacak?..

Müyesser YILDIZ

12 Ağustos 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/darbeden-hemen-once-polis-genelkurmayda-gozalti-yapti-mi-1208161200.html

Kategori:Uncategorized