İçeriğe geç

Ne Yenisi!.. Barzani Oyununun Aynısı!..

Erdoğan’ın ifadesiyle, “kendi göbeğimizi kendimiz kesmek üzere” başlattığımız Cerablus operasyonundan sonra ABD’nin, Türkiye-PYD arasındaki “kıvrak dansı”, “ABD’nin yeni oyunu” şeklinde yorumlanıyor. Vallahi de, billahi de yeni oyun değil… “Barzanistanı” tanımamız için hangi oyunları oynadıysa, aynısını tekrar ediyor.

Hafızayı beşer nisyan ile malûl edildiğimiz için o süreci hatırlatalım.

1 Mart tezkeresinin çıkmamasından sonra 2005-2006’larda Türkiye’nin PKK’ya yönelik Irak’ın kuzeyine muhtemel operasyonu gündeme geldiğinde, bilumum CIA’cılar, “Peşmerge kılığında Amerikan askerleriyle karşılaşabilirsiniz” uyarısında bulunarak, “Gelirseniz, ABD’yle çatışırsınız” mesajı verdiler.

Bugün, Suriye’de çatışmaların önlenmesi amacıyla PYD ile Türk güçleri arasına ABD özel kuvvetlerinin gönderildiği iddialarıyla ilgili olarak Pentagon Sözcüsü Peter Cook’un, “Özel kuvvetlerimizin yerlerini söyleyemem” demesi de işte aynen o mesajdır.

Dün, PKK’ya kimin silah verdiğini soruyor, ABD zırhlılarının Kandil’e silah götürdüğü, silahların çoğunun Amerikan menşeli olduğu ortaya çıktığında, “Bu müttefikliğe yakışmaz” diyorduk.

Bugün de sanki daha birkaç ay önce ABD’nin 50 ton silah gönderdiği açıklanmamış gibi, PYD-YPG’ye silahların nasıl ulaştığının, NATO ve müttefiklerimizden sorulacağı konuşuluyor.

ABD, 2006’dan itibaren Türkiye’den şunları istedi:

– Erdoğan Bağdat’a gidip, Talabani dahil geniş bir çevreyle görüşmeli. Bunun zamanı geldi, hatta geçiyor.

– Kürdistan özerk bölgesinin geçici olmadığı kabullenilip, Barzani’yle daha açık bir diyaloga girmenin yolu da bulunmalı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Talabani’yi davet etmeyince ABD, “Madem o davet etmiyor, siz Talabani’ye gidin. Barzani’yi de tanıyın. O zaman PKK ile mücadeleye bakarız” diye buyurdu.

2007 başıydı; Dönemin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gül’ün, ABD seyahatinde dönüşte bir Avrupa ülkesinde Neçirvan Barzani ile bir araya geleceği basına sızdırıldı. Ancak gerek Mesut Barzani’nin Türkiye’yi tehdit eden açıklamaları, gerekse dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın, “Barzani ile görüşen görüşsün, biz görüşmeyiz… Ben asker olarak PKK’ya yardım edenlerle konuşmam” demesi üzerine o buluşma gerçekleşmedi. Ama Başbakan Erdoğan, Büyükanıt’a şu karşılığı vermeyi de ihmal etmedi:

“Kuzey Irak’taki Kürt liderlerle görüşme konusunda kişiler kendilerini bağlayan sözler söyleyebilir. Kurumsal bazda son söz hükümete aittir.”

Barzani o günlerde, “Türkiye Kerkük’e karışırsa, biz de Diyarbakır’a karışırız” diye meydan okuyordu. Erdoğan-Gül ikilisi bir yandan Barzani’ye, “Bu sözlerin bedeli ağır olacak… Bu sözlerin altında ezilirler… Cevabımızı göreceksiniz” şeklinde tepki gösterip, Irak’a nota verirken, öte yandan Erdoğan, Barzani’yle görüşme konusunda, “Ben görüşmem, ama başka devlet görevlileri görüşebilir” diyordu. Nitekim hemen ardından MİT Müsteşarı başkanlığında bir heyet Barzani’ye gönderildi. Heyette, Genelkurmay’ın temsilcisinin de olduğu duyuruldu, ama Genelkurmay bunu anında yalanladı.

-Göbeğimizi Kesme Meselesi-

Temmuz 2007 seçimlerinden sonra PKK saldırıları arttığında, Ekim’de Meclis’ten Irak’ın kuzeyine operasyon için tezkere çıkarılması ve Erdoğan’ın ABD’ye gidip, Bush’la görüşmesi gündemdeydi. Erdoğan hemen her gün bir açıklama yapıp, “Sabrımızın sonuna geldiğimizi, ABD-Irak-Türkiye mekanizmasından bir şey çıkmadığını, artık kendi başımızın çaresine bakacağımızı, netice almak için TSK’nın gereğini yapacağını” söyleyip, ABD’ye rest çekti.

21 Ekim 2007’de PKK’nın Dağlıca baskını yaşandığında, içeriden-dışardan yine hemen “K.Irak yönetimi ile görüşülmesi” tavsiyeleri, Erdoğan’dan da peşpeşe açıklamalar geldi. Erdoğan bir yandan, “K. Irak’a girmek için kimseden icazet almayacaklarını” belirterek, sınır ötesi harekat yapılacağı mesajını verirken, öte yandan, “Bush’a haber gönderdik, cevap bekliyoruz” dedi.

Erdoğan’ın ABD’ye gitmeden önceki son açıklaması, “Türkiye, kendi göbeğini kendi kesme noktasına gelmiştir, kendini koruyacak güç ve kararlılığa da sahiptir, bunu da herkesin iyi anlaması gerekir… Türkiye’nin milli menfaatlerini ve ulusal güvenlik hassasiyetlerini hiçbir ülkenin iç siyaset hesaplarına ya da afaki senaryolarına feda edemeyiz” oldu.

Şimdi bir de dün gece Obama’yla görüşmek için Çin yolculuğuna çıkarken, söylediklerine bakalım:

“Burada oynanan oyun çok farklı. Biz göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız. Biz durdukça oralardan birileri ülkemizi bombalıyor.”

-Bush’la Görüşme ve Kara Harekatı-

5 Kasım 2007’de (Bush’un Erdoğan’a Ergenekon listesini verdiği öne sürülen görüşme) buluştular. “Hamdolsun, istediğimizi aldık” diyen Erdoğan’da dönüşte şu “değişimler” oldu:

14 Kasım’da, “Öncelikli hedefin, sınır ötesi operasyon değil, PKK’nın silahsızlandırılması” olduğunu söyledi… Sınır ötesi operasyon isteyenlere 20 Kasım’da, “Şu anda konuşacak hiçbir şeyi olmayanlar dikkat edin yatıyorlar kalkıyorlar, terörü konuşuyorlar. Gündemimiz bizim sadece terör mü bu ülkede?… Şimdi kalkmış ‘biz tezkereyi verdik’. Verdin, ne olmuş. ‘Ne duruyorsun?’ diyor. Biz tezkereyi aldıysak, senden harekat emrini almadık ki. Sadece tezkere aldık ve bu tezkere içinde de ne yazdığı belli, bunun zamanını, şümulunu, her şeyini kim belirleyecek, hükümet belirleyecek…Biz afedersin eli silahlı kovboylardan değiliz” diye tepki gösterdi… 24 Kasım’da partisinin Kızılcahamam kampında “mahrem anlaşmalar ilan edilmez” açıklamasını yaptı… 7 Aralık’da da, “Pişmanlık Yasası, Terörle Mücadele Yasası, adına ne derseniz deyin, bu çalışmalardan beklenen sonuç o zaman alınamamıştı. Ama şu anda buna yönelik bir çalışmada netice alınabilir düşüncesinde olan görüşler var. Biz, bunların hepsine itibar ediyoruz” dedi.

Bu “değişimler” üzerine, “Bush’la gizlice anlaştığı” iddiaları ortaya atılınca, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, bir şeyler vermek karşılığı böyle bir işbirliğine girecek kadar şerefsiz değildir. Değerlerini bu denli kaybetmiş değildir” diye tepki gösterdi.

Dönemin Cumhurbaşkanı Gül’ün 8 Ocak 2008’de Bush’la yaptığı görüşme de önemliydi. Beyaz Saray sözcüleri, Talabani ve Barzani’yle “diyalog” mesajları verirken, ilk kez bu görüşmenin perde arkası da ismi açıklanmayan bir yetkili tarafından telekonferans yöntemiyle anlatıldı. Bilgilendirmenin özeti; “PKK’yla müzakere ve siyasi çözümün, Anayasa değişikliğinin” de görüşüldüğüydü.

22 Şubat 2008’e Irak’ın kuzeyine düzenlediğimiz kara harekatı ile uyandık. Bir gün önce toplanan MGK’nın ardından Erdoğan, Bush ve Irak Başbakanı Maliki’le görüşmüş, Gül de Talabani’yi arayıp, Türkiye’ye davet etmiş, bunların ardından operasyon başlamıştı.

Bugünün Cerablus operasyonuna gelirsek;

Mayıs’ta Suriye’nin kuzeyine giderek, PYD’lilerle görüşen, darbeden sonra, “ABD’nin Türk ordusundaki yakın müttefikleri tutuklandı” diyen ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, “Fırat kalkanı harekatının erken başlayıp, başlamadığı” sorusunu şöyle cevapladı:

“Erken başladıklarını söyleyemem. DAEŞ’e karşı Cerablus’a ilerleme kararlarında harekatı destekledik. Askeri liderler fırsat ararlar ve bulduklarında harekete geçerler. Sanırım onlar da bir fırsat gördüler ve hızlıca harekete geçtiler. Biz de destek verdik. DAEŞ’ten başka bir şeye odaklandıklarında desteğimizi çekmek zorunda kaldık. Şimdi o unsurları ayrı tutmaya ve DAEŞ’e odaklı kalmalarını sağlamaya çalışıyoruz.”

Irak’ın kuzeyine düzenlenen kara harekatına dönelim:

Erdoğan 22 Şubat’ta, harekat konusunda tüm dünyayı bilgilendirdiklerini belirtip, “Gün birlik günüdür. Gün devlete sadakati gösterme günüdür” çağrısı yaptı.

Sıcağı sıcağına Talabani, Gül’ün davetlisi olarak Ankara’da ağırlanırken, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker ve General Petraeus’un Talabani’nin Ankara heyetine almasını istediği Neçirvan Barzani, “Başkan Mesut Barzani’nin operasyonların durdurulması için Bush’a mektup gönderip, müdahale etme talebinde bulunduğunu” açıkladı.

Operasyonla ilgili gerek ABD, gerekse Irak cephesinden karşılıklı açıklamalar, Ankara’dan mesajlar aynen Cerablus’taki gibi sürdü gitti. Nihayetinde önce Bush, ardından ABD Savunma Bakanı Gates’den, “Get out from Kürdistan” mesajı geldi. Ve bir hafta sonra, hem de Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, “Zaman izafi bir kavramdır. Bir gün de 1 yıl da olur” dedikten bir gün sonra birliklerimizin çekildiği açıklandı. Uzatmayacağım. Olan şuydu:

Dağlıca saldırısının ertesi günü önemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’e, “Amerika’nın bir şeyler yapması gerek. Kamuoyu baskısı çok büyük. Elle tutulur bir şey istiyoruz. Ne olursa olsun. Çocuklarımız ölüyor. Ordu sınır ötesi operasyon planlıyor. Sınırı geçmeyi düşünüyoruz, ama hemen değil. Bu işi Amerikalılarla birlikte yapmak istiyoruz” demişti.

İşte sınırlı, baskı altındaki o operasyona izin verilerek, önce Talabani, ardından Barzani’nin tanınması sağlandığı gibi, “siyasi çözüm ve PKK ile masaya oturulması” çağrıları sökün etti.

-Aldanmayı Çok mu Sevdik?-

Neredeyse CIA’da doğup, büyümüş dönemin ABD Savunma Bakanı Gates’in kara harekatını bitirmemizden 2 gün önce, “Kürdistan hükümeti, peşmerge ve Türkler arasında bir çatışmayı engellemeye çalışıyor” dediğini de hatırlatıp, Cerablus’a gelelim:

Operasyonun yine ABD bilgisi dahilinde yapıldığı ve ABD’nin Türkiye’den sadece IŞİD’le mücadele etmesini istediği ortada.

Şu ana kadar ne oldu; Aynen Çekiç Güç harekatında “36. paralel” sınırı konularak, “Barzanistan” kurulduğu ve bu Türkiye’ye kabul ettirildiği gibi, “Fırat’ın batısı-doğusu” denilerek, şimdilik PYD-YPG’nin Fırat’ın doğusundaki varlığı hazmettirildi.

Peki maşalarını satmakla ünlü ABD, PYD-YPG ile mücadelemize izin verir mi? Daha büyük bir şey, mesela “İsrail koridorunun” Akdeniz’e çıkışını tamamlayacak olan Kıbrıs’tan Türk askerinin çekilmesi karşılığında niye olmasın!..

Son üç soru:

Irak’ın kuzeyinden, Suriye’nin kuzeyine istikamet ve oyunlar aynı olduğuna göre; Yöneticilerimiz “aldanmayı”, bizler “aldatılmayı” çok mu sevdik?

Sahi 2008’den bu yana bölücü terörün ana bataklığı olan Irak’ın kuzeyine niye hiç bir kara harekatı yapılmadı?

Erdoğan dün Çin’e giderken Suriye konusunda, “Terör koridoruna izin vermeyeceğiz” dedi… Ya, “Barzani-İsrail koridoruna”?!.

Müyesser YILDIZ

2 Eylül 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/biz-pydyi-konusurken-barzani-neler-yapiyor-0209161200.html

Kategori:Uncategorized