İçeriğe geç

Yok böyle rezalet

Karargâhı halen Yunanistan Larissa’da olan Güneydoğu Avrupa Tugayı (SEEBRIG)’de görev yapan Türk generallerden birisinin darbeden sonra kaçtığını, diğerinin de tutuklandığını, buna rağmen SEEBRIG’in internet sitesinde bu komutanların fotoğrafları ve öz geçmişlerinin yer aldığını belirtip, hafta sonu Yunanistan’da olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu rezaleti neden gündeme getirmediğini sorgulamıştık.

Meğer rezaletin büyüğü TSK’daymış. Şöyle ki;

SEEBRIG’de 2013-2015’te Tuğgeneral Hakan Eser’in görev yaptığını, bu görevin ardından Ege Ordusu Kurmay Başkan Yardımcısı olan Eser’in darbeden sonra tutuklandığını;

Eser’den sonra bu göreve Tuğgeneral Numan Yediyıldız’ın atandığını, onun da darbeden sonra Yunanistan’dan firar ettiğini Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın açıkladığını;

Yediyıldız’ın yerine 19 Ağustos itibarıyla, bu yıl Tuğgeneralliğe terfi eden Alptekin Tartıcı’nın gönderildiğini aktardık ya, bakın onun da başına neler geldi:

Evet, darbeden sonra 28 Temmuz’da yapılan ilk YAŞ toplantısının ardından Alptekin Tartıcı SEEBRIG komutanlığına atandı. Ama terfi ettirilmeden, Albay olarak. SEEBRIG Komutanlığı Tuğgenerallik rütbesinde olduğu için, Tartıcı bu yetkiyle göreve başlatıldı.

4 GÜN ÇALIŞABİLDİ… ÇÜNKÜ…

19 Ağustos itibarıyla SEEBRIG’e giden Tartıcı burada topu topu 4 gün görev yapabildi.

Çünkü 23 Ağustos’ta toplanan ikinci YAŞ toplantısında emekliye sevk edilen 586 albay arasında o da vardı.

Ertesi gün emeklilik kararı tebliğ edilen Tartıcı, 27-28 Ağustos gibi de yurda dönmek zorunda kaldı.

FETÖ OYUNU MU?

Peki SEEBRIG’den önce Harp Akademileri İdari Başkanı olarak görev yapan Albay Alptekin Tartıcı “FETÖ’cü veya darbeci” biri mi?

Onu yakından tanıyan Balyoz kumpası sanıklarından emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tartıcı’nın güvenilir, Cumhuriyetçi bir subay olduğunu, darbe gecesi de Harp Akademilerindeki darbecileri toplayıp, teslim ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu rezaletten Genelkurmay Başkanı veya kuvvet komutanlarının haberi olduğunu sanmıyorum. Bir ihtimal, FETÖ’cüler hâlâ alttan alta çalışmaya devam ediyor. Uluslararası bir komutanlığa gönderilen bir ismin, emeklilik listesine konulması onların işi olabilir. Ama aynı zamanda kötü yönetimin bir örneği ve utanç duyulacak bir olaydır. Konunun bir diğer boyutu, siz YAŞ’ı 8 sivil, 4 askerden oluşturursanız, böyle hatalar kaçınılmaz olur. Şuraya tüm orgeneraller girse, mutlaka birisinden birisinin dikkatini çeker ve ‘Bu arkadaşımız, şurada görevlendirildi’ derdi. TSK’nın sivil kontrolüne tamam, ama iç düzenine bu kadar müdahalenin de doğru olmadığı ortaya çıkıyor.”

Ezcümle; Devlet ciddiyetine ve uluslararası arenada düşürüldüğümüz duruma bakar mısınız?

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized