İçeriğe geç

Balyoz kumpasının kritik ismi o karara kızdı

Balyoz kumpası döneminde 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcısı olan Bülent Münger o soruşturmayla ilgili olarak hakkında “görevini kötüye kullanma” suçlamasıyla açılan ve 4 yıldır Askeri Yargıtay’a devam eden davada “görevsizlik” ve dava dosyasının Yargıtay’a gönderilmesi kararı verilmesine tepki gösterdi. Münger, “Bu karar başlıbaşına bir hukuk skandalıdır” dedi.

Dün Askeri Yargıtay 4. Daire’de yapılan son duruşmada Anayasa Mahkemesi’nin bir başka davayla ilgili olarak aldığı, “Emekli askerler Askeri Yargıtay’da yargılanamaz” şeklindeki karara dayanılarak, Münger davası hakkında oy birliğiyle “Dairenin görevsizliğine” ve 1. sınıf askeri hakim olması sebebiyle de dosyanın Yargıtay Başkanlığına gönderilmesine karar verilmişti.

Dünkü duruşmaya katılmayan Bülent Münger gönderdiği bir açıklama ile hem duruşmayla ilgili haberimize, hem de karara tepki gösterdi.

KORKUYORMUŞUM İZLENİMİ YAYMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ

Münger’in haberimize ilişkin ilk tepkisi, “Darbeden sonraki ilk duruşmaya gelerek” şeklindeki ifademize oldu. Münger, darbeden sonraki ilk değil, ikinci duruşmaya katıldığını bildirdi. Bu davada peşpeşe o kadar celse yapılmıştı ki, karıştırmamız normaldi. Münger bu anlamda bir ölçüde haklıydı. Ancak devamındaki şu yorum veya iddiasını takdirlerinize bırakıyoruz:

“Sanki ‘korkuyormuşum, bu nedenle duruşmaya katılmışım’ izlenimini yaymaya çalışmanız gerçekten sizin şahsiyetinize yakışan bir durum değildir.”

Firari bilirkişi Ahmet Erdoğan için kullandığımız, “Münger’in görevlendirdiği bilirkişi” ifadesine de itiraz eden Bülent Münger, “Bu ifade gerçek dışıdır. Bilirkişinin tarafımca görevlendirilmediği, Komutanlıkça ismen belirlenerek, hazır bulundurulduğu tüm somut belgeleriyle dava dosyasında yer almaktadır. Hal böyle iken hakkımda bu şekilde bir izlenim yaratmaya çalışmanız da size yakışmamaktadır” dedi.

KARAR BİR HUKUK SKANDALIDIR

Münger sadece haberimize değil, Askeri Yargıtay’ın aldığı karara da tepki gösterdi. Münger “bavulcu” Mehmet Baransu ve onun “Karargâh” kitabının ismini anmadan şunları söyledi:

“Bir kitapta yer alan ifadelerden dolayı, kitabın yazarının aksi yöndeki yeminli ifadelerinin ve diğer tüm delillerin dikkate alınmayıp, hakkımdaki yargılama sürecenin devam ettirilmesinin yine Askeri Yargıtay Daireler Kurulu’nca kesin olarak çözümlenmiş görev konusuna rağmen hakkımda karar vermekten kaçınılarak, görevsizlik kararı verilmesinin de başlı başına bir hukuk skandalı teşkil ettiğini belirtmek isterim.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized