İçeriğe geç

Suriye’de yaralanan o askerin bilinmeyen öyküsü

Dün El-Bab’da IŞİD teröristleri ile yaşanan çatışmalarda şehit düşen 14 askerimize ağlıyoruz. Yüreğimiz ağzımızda, zira yaralı 33 askerimizden 18’nin de durumunun ağır olduğu bildiriliyor.

Yaralı askerlerimiz arasında tanıdığımız ve çok şükür durumu ağır olmayan biri var. Adı Merdin Kışkan.

O rezil sözde İzmir Casusluk Davası’nı hatırlıyorsunuz, değil mi?

Bunun da “FETÖ”’nün kumpası olduğu yıllar sonra anlaşılabildi.

Merdin Kışkan o zamanlar Özel Kuvvetler’de Yüzbaşıydı.

Kumpasa onu da dahil ettiler.

“Devlete ait gizli bilgileri temin etmek… PKK’ya önemli bilgiler vermek” ve “örgütün 2 numaralı lideri” İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ’a bağlı çalışmakla suçladılar.

Tam 2 yıl hapis yattı.

Mahkemede hakkındaki suçlamaları cevaplandırırken, evinin nasıl arandığını, isminden bile nasıl  şüphelendiklerini şöyle anlattı:

“Çoşkun Başbuğ’u hayatımda ilk kez İzmir’deki yargılama sürecinde gördüm. Başbuğ’u tanımam. Hakkımda öne sürülen suçlamalar boştur ve ben bu boş durumu ortaya koymaya uğraşıyorum… Evimde arama için çıkarılan emir bile yanlış bir adrese çıkarılmış. Bana mahkeme kararıyla evimin aranacağı söylendi. Hemen konutuma gittim. Ancak hiç kimse yoktu. Arama yapılacağı söylenmesine karşın ne bir savcı, ne bir polis, ne de başka bir yetkili vardı. Evimin 50 metre uzağında bir kalabalık gördüm. Oraya yöneldim. Burası benim 2005-2010 yılları arasında oturduğum konutumdu. İki yıl önce taşındığım evde arama yapmaya hazırlanıyorlardı. Durumun yanlış olduğunu ve halen oturmakta olduğum evin orası olmadığını söyledim. Soruşturmayı yürüten savcıyı aradılar, durumu anlattılar ve gerçekte oturduğum ev için yeni bir arama emri çıkardılar… İddianamede benimle ilgili olarak, ‘PKK’ya önemli bilgiler verdi’ yönünde fişleme yer alıyor. Bu süreçte beni en çok yaralayan budur. Ben 2007 yılında Şırnak’ta görev yaptığım sırada kollarıma şehit aldım. Arkadaşım benim kollarımda şehit oldu. Benim kollarımda, şehit kanı var. O kollar nasıl olur da gider PKK’ya bilgi verir? Bu beni çok yaralamıştır. Bu süreçte en fazla üzüldüğüm nokta budur… İddianamede, ‘Süryani olma ihtimali yüksektir. Alevi de olabilir’ gibi ifadeler de var. Her halde ismimin Merdin olmasından kaynaklanıyor. Ne olduğuma da karar verilememiş.”

Kışkan, o vakitler devletin duymak istemediği ve pek çok kimsenin inanmadığı bu örgütle ilgili olarak da, “Dışarıda serbestçe gezen ve suç işlemeye devam eden paralel örgütün masum insanlara kurduğu kumpaslar ortada” dedi.

Merdin Kışkan 2014’te tahliye oldu. Yıllarca süren davanın sonunda bu kumpas da çöktü ve hepsi beraat etti.

Beraatin ardından da Kışkan üniformasına kavuştu, Özel Kuvvetler’e döndü.

O artık Binbaşı ve Özel Kuvvetler’de tabur komutanıydı.

Bu görevle Suriye’deki Fırat Kalkanı Operasyonuna katıldı.

Ve dünkü çatışmalarda yaralandı. Şimdi Kilis Devlet Hastanesi’nde diğer silah arkadaşlarıyla birlikte tedavi görüyor.

Kışkan’ın yaşadıkları, yakın tarihimizin, özellikle de TSK’yı çökertme operasyonlarının acı bir özeti gibi. Askerlerimizi ya hapse koydular, ya vurdular, vuruyorlar!..

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, operasyondaki askerlerimize de güç kuvvet diliyorum.

Müyesser YILDIZ

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized