İçeriğe geç

Darbenin Kritik İsminin Ek İfadesinde Kimlere Mesaj Var?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 16 yıllık arkadaşı Tümgeneral Mehmet Dişli 15 Temmuz darbesinde kritik rol oynadı.

Bunu nereden biliyoruz?

En önce Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Savcılığa tanık sıfatıyla verdiği ifadeden. Keza Akar’ın Yaveri darbeci subaylardan Levent Türkkan ve darbenin “1 numarası” olduğu söylenen Hava Kuvvetleri eski Komutanı Akın Öztürk’ün ifadeleri ile Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in açıklamalarından.

Darbe gecesi Mehmet Dişli’nin kendisini nasıl ikna etmeye çalıştığını, ona nasıl bağırdığını, odasında nasıl derdest edildiğini en ince detaylarına kadar anlatan Akar’ın, “Bu arada elimi sıkan kelepçeleri açmalarını istedim ve tahminen Mehmet Dişli’nin onayıyla bir komando bıçağı çıkarttılar. Kör bir bıçaktı ve askerlerden biri kelepçeyi kesmeye çalıştı. Fakat bir süre daha açamadılar. Hatta ben yine hiddetlendim, bağırdım. Tekrar ikinci kez uğraşıp, kelepçeyi kestiler. Bu şekilde beni, arkamda biri olacak şekilde oturtarak, etkisiz hale getirdiler” şeklindeki ifadesinin altını çizip devam edelim.

Akar’ı Başbakanla Görüştüren O Biri Kimdi?

Akar, darbenin ertesi günü saat 8.30’da Akıncılar Üssü’nde darbecilerle arasında hangi konuşmanın geçtiği, Dişli’yle aynı helikopterle Çankaya Köşkü’ne niye birlikte gittikleri ve Dişli’nin burada tutuklanması konularında da özetle şunları söyledi:

“Saat sanırım 08.30-09.00 sıraları olmuştu. Beni Başbakanımız yahut Cumhurbaşkanımız ile görüştürmelerini söyleyerek teşebbüsü sona erdirmelerini söyledim… ‘Sizi görüştüreceğiz’ dediler. Bir cep telefonu getirip Sayın Başbakan ile görüştürdüler… Götürüleceğim anlaşılınca, Akın Öztürk, ‘Komutanım ben de sizinle geleyim’ dedi. Ben pozisyonu itibarıyla ve gece boyunca şahsıyla yaşadığım izlenimler karşısında bunun uygun olmayacağını düşündüm ve ‘Sen burada kal, kızının evi burada’ dedim. Fakat sürekli ısrar ediyordu. Onu üs binasında bırakıp çıktık. Araçla helikopter pistine gittik. Orada pek çok helikopter vardı. Gelen giden hareketliğini gözlemledim. Birisi bir helikopteri işaret etti ve onu çalıştırdılar. Fakat biri üsten kalkan helikopterlere ateş edilebileceğini söyleyince, ‘Genelkurmay Başkanının içerisinde olduğunun belirtilmesi gerekir’ gibi bir şey söylendi. Hatta ben Mehmet Dişli’ye ‘Sen kal’ dediğim halde bu hususu belirterek, ‘Ben telefon ile irtibat kuracağım’ dedi. Helikopter hareket ederken telefon ile son durumu bir yerlere iletti. Helikopter havadayken de bir yerlerle irtibat halindeydi. Sonuçta Çankaya Köşkü’nde Başbakanlığa iniş yaptık. Başbakanlık Müsteşarı bizi karşıladı. Ben ve peşimde Mehmet Dişli geldi. Açıkçası arkamdan gelenleri kontrol etmedim. Başbakanlık binasına girdik. Bu şekilde ben de hürriyetime kavuştum. Müsteşar Bey ile baş başayken bana peşimden gelenin kim olduğunu sordu. Ben de yaşadığım olayları kısaca özetledim ve Mehmet Dişli’nin gözaltına alınmasının uygun olacağını değerlendirdim. Zaten bilahare gözaltı işlemi yapıldığını öğrendim.”

Akın Öztürk’ün ifadesinde ise Mehmet Dişli hakkında şu bilgiler vardı:

“Bir oda içerisinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Tümgeneral Kubilay Selçuk ve Tuğgeneral Mehmet Dişli ile birlikte çay içiyordu. Bana ‘Bunlar bu işi yaptılar, bunlarla konuş ikna et” dedi. Ben onlarla konuşmaya başladım… Kubilay Selçuk ve Mehmet Dişli’ye darbenin başarılı olamayacağını, demokratik kurumların işlediğini, halkın bu işe tepki gösterdiğini anlatıp ikna etmeye çalıştım… Ben üste bir saat kadar kaldım. Her şeyden emin olduktan sonra helikopter ile Başbakanlığa gidecektim. Helikoptere bindim, ancak bu sırada havada başka uçak ve helikopterler vardı. Bana havadaki uçaklardan ateş açıldı. Üsse geri döndüm. Bu sırada Mehmet Dişli ile irtibat halindeydim. O Genelkurmay Başkanı ile birlikte helikoptere binip Başbakanlığa gitmişti. Kendisi ile cep telefonu üzerinden irtibat halindeydim.”

Akar’ın yaveri Yarbay Lütfü Türkkan da Dişli’yle ilgili şunları anlattı:

“15 Temmuz öğleden sonra Tümgeneral Mehmet Dişli’nin odasına gittim. O da cemaatçidir. Bize ‘Genelkurmay Başkanı’na sen Kenan Evren olacak mısın olmayacak mısın diye soracağım’ şeklinde beyanda bulundu. Dişli, Akar Paşa’nın teklifi kabul edeceğini düşünüyordu… Saat 20.00-21.00 arasında Genelkurmay Başkanı makamındaydı. Akar en son MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü. Fidan makamdan ayrıldıktan sonra Özel Kuvvetler’den 20 civarında tam teçhizatlı asker Karargâh’a girdi. Dişli de oradaydı. 5 dakika sonra Dişli çıktı bize ‘girin’ dedi. İçeri girdiğimizde Akar Paşa bize ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedi. Özel Kuvvetler onu götürdü. Ben orada kaldım. Dişli Paşa beni telefonla arayarak, komutanının eşini aramam konusunda isteği olduğunu söyledi. Ben de hanımefendiyi askeri hattan aradım. Hanımefendi konuşurken gözyaşlarına boğuldu.”

Mehmet Dişli’nin İlk İfadesi

“Genelkurmay Başkanı Akar’ın başına silah dayayarak darbe bildirisini imzalatmak istediği” suçlamasıyla tutuklanan Mehmet Dişli’nin Savcılığa verdiği ilk ifadeye gelince; şunları söyledi:

“Saat 19.30-20.00 sıralarında Genelkurmay Başkanı Emir Subayı ya da özel kalem müdürü aradı. Saat 20.00’de Genelkurmay Başkanlığı’na gittim. Kapıda özel harekât giyimli iki kişi beni bekliyordu. Bu kişiler yönetimi devraldıklarını, Genelkurmay Başkanı’nı ikna etmesi için beni çağırdıklarını, ‘ikna olmazsa derdest edip tutuklayacaklarını, sonunun eski Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun gibi olacağını, o yüzden ikna edip bildiriye imza atmasını’ söylediler. Buna karşı çıktım. Bunun üzerine benim de derdest edilip vurulacağımı söyleyerek, beni Genelkurmay Başkanı odasına girmeye ikna ettiler. Genelkurmay Başkanı’nın odasına girdim. Genelkurmay Başkanı, rutin işlerle uğraşıyordu, bir şeyden haberi yoktu. Kendisine darbe olduğunu yönetime elkonulduğunu söyledim. Genelkurmay Başkanı da ‘Şaka mı yapıyorsun’ yanıtı vererek güldü. Daha sonrasında bina içinden silah seslerinin geldiğini duyduk. Dışarıya çıktığımda Yaşar Güler Paşamın yaverlerinden ya da korumalarından birinin vurulmuş olduğunu gördüm. Hemen gidip durumu Genelkurmay Başkanı’na anlattım. Özel harekâtçı kişiler içeriye girip, Genelkurmay Başkanı’nı derdest edip, plastik kelepçe taktılar. Ben buna direndim. Komutanı yerden kaldırdım. ‘O bizim komutanımız’ diye tepki gösterdim. Hatta Genelkurmay Başkanı’nın yere düşen apoletlerini yerine taktım. Alçak uçuş yapan uçakların bombalama yaptıklarına ilişkin sesler gelmeye başladı. Darbecilerle görüşüp, Genelkurmay Başkanı’nın güvenli bir yere götürülmesini ilettim. Helikoptere bindik, Akıncılar Üssü’ne geldiğimizi fark ettik.”

Dişli, darbenin ertesi sabahı Akıncılar Üssü’nde yaşananlar ve Çankaya Köşkü’ne gidişleriyle ilgili olarak da şunları anlattı:

“Üssün 16 Temmuz sabahında bombalanmasıyla karşı tarafın direnci kırıldı. Akar’ın teklifini kabul ederek, bize iki helikopter verdiler. Çankaya Köşkü’ne gittik. Burada Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş tarafından karşılandık. Daha sonra da diğer bakanlar geldi. Kriz masası oluşturuldu. Ben sürekli durumu takip edip Komutan’a bilgi verdim… Bu olayda ben mağdurum. Ben devletin tarafıyım. Aynı şekilde ölümle tehdit edildim, alıkonuldum, bu nedenle de mağdurum. Bu olayın hiçbir yerinde yokum. Yaptığım bütün görüşmeleri Komutan’ın emriyle, onun bilgisi dahilinde, can güvenliği için yaptım.”

Dişli bu ifadesinde, darbe girişimi hazırlıkları hakkında bilgisinin olmadığını, yazışmalarda adının kendi rızasının dışında yer aldığını, herhangi bir evrakta ıslak imzasının bulunmadığını da savundu.

O Gün Çankaya Köşkü’nde Neler Oldu?

Akar ve Dişli’nin Çankaya Köşkü’ne gidişiyle ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in yaptığı şu açıklamayı da hatırlatalım:

“Ben ihtilallere alışkın olduğum için ofisimi açtım, herkesi topladım… Sabah Genelkurmay Başkanı direkt benim odama geldi. Arkasında Mehmet Dişli vardı. Onu odaya almadım. Birkaç kez içeri girmeye çalıştı. İlk gördüğümde şüphelendim. Birkaç kez odaya girmeye teşebbüs etti içeri almadım.”

Tüm bunlardan anladığımız ve bildiklerimiz şunlardı:

Akar, Çankaya Köşkü’ne gider gitmez Dişli’nin “darbeci” olduğunu söylemiş ve Başbakanlık korumaları da onu gözaltına alıp, tutuklatmıştı… Sadece Mehmet Dişli değil, o esnada Çankaya Köşkü’nde olan ağabeyi AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin de tüm çabalarına rağmen hiçbir devlet yetkilisi onunla görüşmeyi kabul etmemişti…

Kulislerde ise Dişli’nin Başbakan Binali Yıldırım’la dahi görüştüğü, Çankaya Köşkü’nde saatlerce kaldığı, sonrasında evine gittiği, Akıncılar Üssü’ne düzenlenen operasyonda akşam saatlerinde kurtarılan bir komutanın darbe gecesine dair anlattıklarından sonra tutuklandığı öne sürülüyordu.

İşte bu iddialar birkaç gün önce ete-kemiğe büründü.

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı Savcılığa verdiği ifadede, “16 Temmuz’da Genelkurmay Başkanının kendisini arayıp, Çankaya Başbakanlık Köşkü’nde olduğunu söyleyip, yanına çağırdığını, sonrasında Çankaya Köşkü’ne giderek Genelkurmay Başkanını oradan aldıklarını, konut bölgesine geldiklerini, oraya Kuvvet Komutanlarının da geldiğini, orada Tümgeneral Mehmet Dişli’nin olmadığını fark etmesi üzerine Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’i arayarak, Mehmet Dişli’nin yakalanmasını konuştuğunu” anlattı.

O gün Akar’ın Çankaya Köşkü’nde öğlen saatlerinde Başbakan Binali Yıldırım’la basın toplantısı yaptıktan sonra Konutuna geçtiği, oradan da saat 17.00’de TBMM Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısına katıldığını biliyoruz.

Aksakallı’nın ifadesinden, Dişli’nin Çankaya Köşkü’ne gider gitmez değil, akşam saatlerinde yakalandığı ortaya çıkıyor.

Dişli Niye Ek İfade Verdi?

Aksakallı’nın ifadesinden önce mi, sonra mıdır bilinmez; 5 gün önce Mehmet Dişli’nin ek ifade vermek üzere Savcılığa getirildiği duyuldu.

Dişli’nin ek ifadesindeki bilgileri de bugün Sözcü’den Asuman Aranca aktardı.

Dişli, “15 Temmuz gecesi, darbeciler tarafından silah zoruyla rehin alındığını, Hulusi Akar’ın kelepçelenmesini kendisinin engellediğini” tekrarladıktan sonra özellikle Çankaya Köşkü boyutuyla ilgili olarak ilk ifadesinden farklı şu detayları anlatmış:

“Darbe girişimi sonrası Çankaya Köşkü’ne gidip, kriz masasında görev yaptım. Darbecilerle görüşüp, onları ikna etme, komutanların kurtarılması ve krizin sona erdirilmesi konusunda faydalı oldum. Devam eden ateşin kesilmesi için komutanın ve ilgili bakanların emri ile Eskişehir’i aradım. Uzun süre onlarla görüştüm. Bu şekilde saat 15.30’a kadar Çankaya Köşkü’ndeki kriz masasında görev yaptım. Buna başta Sayın Başbakanımız olmak üzere hepsi şahittir. Başbakanlık katında iken 2 polis gelip bilgime başvurulacağını söylediler. Ben o sırada ağabeyim Şaban Dişli’ye gece yaşananları özetliyordum. Ayrı bir odaya geçtik. Orada bana Başbakan’ın korumaları tutanakta özet olarak Başbakan’ın Özel Kalem Müdürü Albay Murat’ın ifadesine göre, benim Sayın Genelkurmay Başkanına kelepçe taktığım ve Albay Murat’ın bu nedenle şikayetçi olduğu belirtilmekteydi. Ben ‘Albay Murat’ın böyle bir konuyu bilmesi mümkün değil, olay mahallinde yoktu. Tam tersi komutana kelepçe takılmasına ben mani oldum’ dedim ve tutanağı imzalamadım. Saat 16.30 sıralarında gözaltına alınıp, TEM’e getirildim.”

En baştan beri etraflıca hatırlattığımız ifade ve açıklamaları unutmamız gerekiyor, değil mi?

Kim doğru söylüyor, kim söylemiyor bir yana;

Acaba Dişli’yi ek ifadeye Savcılar mı çağırdı, Dişli mi böyle bir talepte bulundu?

Asıl önemlisi ilk ifadesinde yer almayan “Çankaya Köşkü’nde kurulan kriz masasında görev yaptığı… İlgili bakanların emri ile Eskişehir’i aradığı… Başbakanın tüm bunlara şahit olduğu” şeklindeki detaylar neyin nesi, kimlere, neyin mesajıdır?.. Ve dahi “Başbakan’ın Özel Kalem Müdürü Albay Murat” dediği kimdir?

Savcılığın darbeyi planladığı belirtilen “Yurtta Sulh Konseyi” ile ilgili hazırladığı listede Dişli’nin adı yok.

Keza Milli Savunma Bakanlığı’nın TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği “Darbe Konseyinin Karargâh sorumluları” belgesinde de…

AKP Genel Başkan Yardımcısı’nın kardeşi ve Akar’ın arkadaşının bir şekilde kurtulmaya/kurtarılmaya çalışıldığı anlaşılıyor da; Acaba Akar, Dişli’yle ilgili bu çelişkileri nasıl izah edecek?.. Veya Savcılar Akar’ı da ek ifadeye çağırmayı düşünüyor mu?..

Müyesser YILDIZ
28 Aralık 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/darbenin-kritik-isminin-ifadesinde-kimlere-mesaj-var-2812161200.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/makale/darbenin-kritik-isminin-ifadesinde-kimlere-mesaj-var-2812161200-106570

Kategori:Uncategorized