İçeriğe geç

CIA Gülen’i Böyle Sildi!..

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra resmi web sitesindeki Türkiye sayfasına darbeye ilişkin notlar ekleyen CIA, 21 Aralık tarihi itibarıyla da Fetullah Gülen, Başkanlık sistemi, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri hakkında dikkat çekici “açılımlar” yaptı.

CIA tarafından hazırlanan ve dünyadaki ülkeler hakkında bilgilerin yer aldığı “The World Factbook” sayfasındaki Türkiye bölümü 15 Temmuz darbe girişiminden sonra güncellenmiş ve “giriş” bölümüne şu bilgiler eklenmişti:

“TSK’ya bağlı unsurlar, 15 Temmuz’da İstanbul ile Ankara’daki devletin ve savunma sisteminin kilit noktalarında bir darbe girişiminde bulundu. Sokakları toplu halde saran sivil vatandaşların darbecilerle karşı karşıya gelmesiyle, 300’e yakın insan öldürüldü ve 2000’den fazlası yaralandı. Akabinde, Türk Hükümeti yetkilileri askeri personelin içerisinde büyük ölçekli tutuklamalar gerçekleştirdi, binlerce yargıç ve gazeteci gözaltına aldı, binlerce eğitimci darbeyle bağları oldukları gerekçesi ile görevlerinden uzaklaştırıldı. Hükümet, darbecileri uluslararası İslami ve sosyal hareket olan ve terör örgütü diye tanımladığı ‘Gülen’ Hareketi ile bağları olmakla suçluyor.”

-Türkiye’ye Cevap mı?-

Türkiye’nin 15 Temmuz’dan beri ABD’den “FETÖ”nün lideri Gülen’i istediği, ABD’nin de ipe un serdiği malûm.

ABD, Gülen konusundaki bu tutumunu adeta CIA’nın Türkiye sayfasında son olarak 21 Aralık’ta yapılan güncellemeyle de gösterdi.

Şöyle ki;

15 Temmuz’dan sonra “giriş” bölümüne eklenen, “Hükümet, darbecileri uluslararası İslami ve sosyal hareket olan ve terör örgütü diye tanımladığı ‘Gülen’ Hareketi ile bağları olmakla suçluyor” cümlesindeki “Gülen hareketi” ifadesi çıkartıldı.

CIA, bu bölüme iki yeni cümle de ekledi.

Birisi, OHAL’le ilgili. Türk hükümetinin darbe girişiminin ardından Temmuz-Ekim 2016 arasında 3 aylık OHAL ilân ettiği belirtildikten hemen sonra “Başkanlık” sistemine geçiş hakkında şu dikkat çekici ifade kullanıldı:

“Türk Hükümeti, Türkiye’yi başkanın yürütmenin başında olacağı bir başkanlık sistemine geçirmeyi düşünüyor.”

-CIA Davutoğlu’nu da Sildi-

CIA’nın Türkiye sayfasında darbeden sonra yapılan güncellemede bir “yanlışlığa” da dikkat çekmiştik.

O “yanlışlık” şuydu:

“Devlet” başlığı altındaki “yönetim bölümü”nde Başbakanın Binali Yıldırım olduğu belirtildiği halde siyasi partiler ve liderler hakkında verilen bilgide, AKP Genel Başkanı’nın karşısında Ahmet Davutoğlu’nun ismi yazıyordu.

Bunun üzerine, “Aldığımız nefesi takip edenlerin cehaleti veya sehveni mi?.. ABD’nin gönlündeki AKP Genel Başkanının Davutoğlu olduğu mu?.. Başbakan Binali Yıldırım, Genel Başkan Davutoğlu olsun mesajı mı?.. Ya da darbeden önce çokça konuşulan, AKP’nin Davutoğlu ismi üzerinden ‘bölüneceği’ iddialarının CIA versiyonu mu?” diye sormuştuk.

21 Aralık’ta yapılan güncellemede bu “yanlışlık” düzeltildi ve “AKP Genel Başkanı Binali Yıldırım” yapıldı. Soyadı “Yıldrum” diye yazılsa da.

O vakitler yaptığımız yoruma karşılık şimdi de, “CIA, AKP’nin bölünmesi senaryolarının tutmayacağını gördü de onun için mi Davutoğlu’nun ismini sildi?” diye sorsak, yanlış mı olur?

Aynı bölümde HDP eş başkanlarının Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olduğu yazıyordu. Son güncellemede, bu isimlerin devamında şu bilgiye yer verildi:

“Demirtaş ve Yüksekdağ Türk yetkililerse Kazım 2016’da gözaltına alındı.”

-Yeni “Kürt Açılımı”nın Kodları mı?-

CIA’nın güncellemeleri bunlardan ibaret değil.

Türkiye sayfasında 21 Kasım’a kadar İngilizce alfabetik sırayla şu partiler sayılıyordu:

“Demokrat Parti (Gültekin Uysal), Saadet Partisi (Mustafa Kamalak), Büyük Birlik Partisi (Mustafa Destici), AKP (Ahmet Davutoğlu), MHP (Devlet Bahçeli), HDP (Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ), CHP (Kemal Kılıçdaroğlu).”

Kasım’da Saadet Partisi Genel Başkanlığı’na Temel Karamollaoğlu seçildiği halde son güncellemede SP lideri olarak halen Mustafa Kamalak’ın gösterilmesi bir yana bu listeye 3 parti daha eklendi.

“Huda Par (Zekeriya Yapıcıoğlu), Vatan Partisi (Doğu Perinçek) ve Hak Par (Refik Karacok- Doğrusu Karakoç)” şeklinde.

Hür Dava Partisi Hüda-Par İslamcı-Kürtçü kimliğiyle bilinen, ana dilde eğitimin yanısıra, Kürt kimliğinin tanınmasını, Kürtçe’nin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesini ve yerinden yönetimin güçlendirilmesini savunan, ayrıca “Irkçılık kokan” dediği “Andımız ve benzeri metinlerin” kaldırılmasını, “Ne Mutlu Türküm Diyene” gibi yazıların silinmesini, “Şeyh Said, Said-i Nursi, Seyyid Rıza gibi Kürt alimlerine yapılan zulüm için” özür dilenmesini isteyen bir parti.

Abdülmelik Fırat’ın kurduğu, Sertaç Bucak, Bayram Bozyel, Fehmi Demir, Kemal Burkay gibi isimlerin genel başkanlığını yaptığı Hak ve Özgürlükler Partisi Hak-Par ise eyalet sistemini desteklemesi ve Barzani’ye yakınlığı ile tanınıyor.

“CIA’dan al haberi” gibi bir güncelleme!.. Bu iki parti üzerinden yeni “Kürt açılımı”nın kodları mı veriliyor, ne?!.

CIA’dan son bir haberi daha aktaralım.

Türkiye sayfasında, “Siyasi baskı grupları ve liderler” başlıklı bir bölüm de var. Burada ise TOBB, TÜSİAD, DİSK, KESK, Türk-İş gibi sivil toplum örgütleri ve başkanlarından söz ediliyor.

Listede yer verilen kuruluşlardan birisi de “FETÖ”nün işadamları derneği olarak bilinen TUSKON. 21 Aralık’a kadar CIA’nın sayfasında, “TUSKON-Rızanur Meral” yazıyordu. Son güncellemede bu kısma, “Hükümet Temmuz 2016 darbe girişimiyle bağlantılı olduğu iddiasıyla Meral için tutuklama emri çıkardı” notu eklendi.

CIA’dan her biri diğerinden dikkat çekici ve düşündürücü “güncelleme”, “bilgi” ya da “açılımlar”, değil mi?

Müyesser YILDIZ

3 Ocak 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/cia-guleni-boyle-sildi-0301171200.html

Kategori:Uncategorized