İçeriğe geç

Obama-Erdoğan Arasındaki Reina Katliamı Görüşmesinden Şu Sonucu Çıkardım!..

İktidar medyasının, 15 Temmuz’dan bu yana FETÖ’nün de PKK’nın da PYD/YPG’nin de IŞİD’in de arkasında ABD ve NATO’nun olduğunu keşfetmesini geçelim. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik, bugünün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “Darbenin arkasında bal gibi ABD var” demesinden sonra ilk kez üst düzey bir yetkili, Başbakan Binali Yıldırım dün öğlen saatlerinde partisinin Meclis Grup toplantısında ABD ve Obama yönetimini şu ağır sözlerle eleştirdi:

“Dünya DEAŞ diyor, yatıyor kalkıyor. Onlar yalandan mücadele ediyor. Lafını yapıyorlar, mücadele eden sadece Türkiye. Amerika’nın bir halt ettiği yok. Diğerlerinin bir şey yaptığı yok. Laftan başka bir şey yok. Yaptıkları, YPG’ye, PYD’ye açıkça silah veriyorlar. Daha fazla Türkiye’den anarşi terör olsun diye. Bu dostluğa sığmaz, yeni yönetimden beklentimiz bu kepazeliğe artık son versin. Yeni yönetimi sorumlu tutmuyoruz. Obama yönetiminin marifetidir. Yıllardır ABD ile beraberiz. Bu stratejik ortaklığın terör örgütü tarafından gölgelenmesine ABD izin vermemelidir. FETÖ orada, PKK uzantıları yanınıza yanaşmış ne yapıyorsunuz kardeşim? Türkiye ile mi bir olacaksınız, bu alçak terör örgütlerine kucak mı açacaksınız, bir karar verin. ABD, geçmiş yönetimin bu yanlışından dönecektir. Dönerse döner dönmezse biz kendi işimizi hallederiz.”

El hâk; Doğru mu, doğru!..

Lâkin;

Birincisi; Aylardır hatta yıllardır bizzat Erdoğan’ın benzer çağrıları üzerine ABD, hem Fetullah Gülen, hem PYD/YPG konusunda “tercihini” defalarca yapmadı mı?

İkincisi; Ülkemize ve milletimize bu denli kötülük edenlere hâlâ “stratejik ortak, dost” denebilir mi?

Üçüncüsü; Reina katliamından 15 gün önce Kobani’den gelen teröristlerin 44 canımızı aldığı Beşiktaş saldırısı üzerine Obama-Erdoğan arasında yapılan telefon görüşmesinde, “Türkiye ve ABD arasında son 8 yıllık süreçte ilişkilerdeki samimiyet ve verimliliğe işaret edildiği”, Erdoğan ve Obama’nın, “İki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte de güçlenmeye devam edeceğine inandığı” açıklanmadı mı?

Bugüne kadar olanların ve yapılanların bizi ayıktırmadığını, ama nihayet Reina katliamının bardağı taşırdığını varsayıp, dördüncü şıkka geçelim:

Başbakan Binali Yıldırım öğlen saatlerinde Obama’yı böylesine ağır bir dille suçlarken, Erdoğan’ın aynı günün akşamı Obama’yla telefonla görüşmesi ve görüşmeyle ilgili olarak, “İki lider, terörle mücadele konusunda Türkiye ve ABD’nin birlikte çalışmayı sürdüreceklerini vurguladı” denmesi nasıl bir “milli mücadele”dir?

Tamam, “ABD’ye savaş açalım” demiyorum. İncirlik ve diğer ABD üslerinin kapatılması zaten gündemde yok. Kıytırık bir nota bile vermiyoruz; Zira Abdullah Gül’den öğrendik ki, “Büyük devletler özür dilemez” ve yine Erdoğan’dan biliyoruz ki, “Ne notası veriyorsun, müzik notası mı”!..

Diyeceğim; Bu kadar “marifeti” olan topal ördek Obama’ya en azından artık telefonlarınız meşgûl de mi çalamaz?

– Reina Tezleri Böyle Çürüdü-

Yılbaşı gecesi Reina’da yapılan katliamla ilgili olarak;

Dediler ki; “Erdoğan’ı devirmek istiyorlar”…

Erdoğan, kendisini devirmek isteyen ABD Başkanı Obama ile bir kez daha görüşerek, bu tezi çürütmüş olmuyor mu?

Dediler ki; “Rusya’ya yanaştığımız, Suriye’de El-Bab operasyonunu ABD’ye rağmen yaptığımız, Astana sürecini başlattığımız için Türkiye’yi cezalandırdılar”…

Pazartesi günü Saray’da Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının perde arkası bugün bazı gazetelerde var; Menbic’den sonra Rakka operasyonunu da ABD ile birlikte gerçekleştirme düşüncesinin devam ettiği konuşulmuş. Keza Pentagon Sözcüsü Peter Cook daha dün, “Türkiye’nin Suriye’deki askeri angajmanları ve Türk güçlerinin oradaki (El Bab) önemli fedakarlıklarını görüyoruz ve açıkçası DEAŞ’a baskı uygulamak için orada yaptıkları her şeyi destekliyoruz” dedi. En önemlisi dün geceki Obama-Erdoğan görüşmesinde, “Obama’nın Suriye’deki ateşkes için Türkiye’nin bölgedeki aktörlerle sarf ettiği çabaları takdirle karşıladığı” bildirildi.

ABD’ye rağmen Suriye’deysek, ABD’yi Suriye denkleminden dışlamışsak, bu “muhabbetler” ne?!.

-Biz Öldükçe Onlar Kazandı-

Terör örgütleri de ağababaları da zevk için terör yapmıyor. Amaçları var. Bakmayın, “Terörle bir yere varamazlar” nutuklarına.

Hem PKK, hem FETÖ sopasını kullanarak, nerelere varmadılar, neleri almadılar ki; Hangi birini sayayım?

“Çuval”la TSK’yı Irak’ın kuzeyinden attılar, Türkmenlere “eşit mesafede durmamızı” sağladılar…

Dağlıca baskını ile Barzani’yi hazmettirdiler…

PKK katliamlarıyla, “açılım saçılım” yaptırıp, teröristbaşıyla masaya oturttular…

17/25 Aralık’tan sonraki FETÖ operasyonları ile Türkiye’yi bir uçtan diğer uca ABD üssü ile kuşattılar…

15 Temmuz darbesiyle hem IŞİD’le savaş için Suriye’ye girmemiz, hem TSK’yı “dönüştürme” hedeflerine vardılar. FETÖ’cülerin, “Biz içerde, fikrimiz iktidarda” demesi boşuna mı?

Hasılı biz hep öldük… Onlar hep kazandı!..

-Kıbrıs Bombalanıyor da Haberimiz mi Yok?-

Son Reina katliamına gelirsek; Terör sopasıyla almaya öyle alıştılar ki, besbelli yine bir şeyler istiyorlar.

Obama’nın, “Kıbrıs sorununun hallini IŞİD’le mücadeleden daha öncelikli” saydığını ve “Gitmeden önce Kıbrıs meselesini mutlaka halletmek” istediğini hatırlatıp, dün geceki Obama-Erdoğan görüşmesine ve şimdi Türkiye’den ne istendiğine dair tahminime geçeyim.

Gerek Beyaz Saray, gerekse de Ankara’daki Saray’dan yapılan açıklama şöyle:

“Görüşmede, ABD Başkanı Obama, yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy’de, 17 Aralık’ta Kayseri’de gerçekleştirilen terör saldırılarında hayatlarını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziyelerini iletti, yaralılar için acil şifa diledi. İki lider, görüşmede, terörle mücadele konusunda Türkiye ve ABD’nin birlikte çalışmayı sürdüreceklerini vurguladı. ABD Başkanı Obama, Suriye’de ateşkesin ülke genelini kapmasını ve rejim ile muhalifler arasında siyasi müzakerelerin başlamasını sağlama amacıyla Türkiye’nin bölgedeki aktörlerle sarf ettiği çabaları takdirle karşıladığını belirtti. Irak ve Suriye’de terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadelede kaydedilen son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama, bu konuda Türkiye ve ABD’nin sürekli yakın iş birliği halinde çalışmaya devam etmeleri gerektiği hususunda mutabık kaldı.”

Açıklamada son bir bölüm daha var; “Kıbrıs meselesine de değinilen görüşmede, iki lider, halihazırdaki müzakere sürecinin, iki kesimli ve iki toplumlu bir çözümle adada birliğin sağlanmasıyla neticelenmesi temennisinde bulundu” deniliyor.

Hayırdır; Ortaköy, Kayseri veya Reina katliamı Kıbrıs’ta mı yaşandı?.. Veya Kıbrıs bombalanıyor, bizim haberimiz mi yok da iki lider etrafımızdaki ateş çemberinin yanısıra bir huzur adası olan Kıbrıs’ı konuşuyor?

“Aklını Kıbrıs’la bozmuşsun” demeyin… Ben değil, aklını Kıbrıs’la bozan başkaları var…

Cenevre görüşmelerine 8 gün kala bir kez daha bunun altını çizmek istedim, o kadar!..

Müyesser YILDIZ

4 Ocak 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hayirdir-reina-katliami-kibrista-mi-oldu-0401171200.html

Kategori:Uncategorized