İçeriğe geç

Darbenin Merkez Üssünde Şok Gözaltı!..

Hem 15 Temmuz darbe istihbaratının, hem de Ankara’yı bombalayan Skorsk’lerin merkezi olan Kara Havacılık Komutanlığı’nda şok bir gözaltı yaşandı. Darbeden sonra terfi ettirilen ve Kara Havacılık Komutanlığı’na atanan Tuğgeneral Feyzi Okan’ın dün sabah lojmanında gözaltına alındığı öne sürülüyor.

Bilindiği gibi, 15 Temmuz darbe girişimi Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli bir pilotun MİT’e giderek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kaçırma hazırlıklarının yapıldığı ihbarında bulunmasıyla ortaya çıktı.

Fidan’ın ihbarı Genelkurmay’a bildirmesi üzerine de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, “Kara Havacılık’ta bir hareketlenme varmış” diyerek, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar’ı buraya gönderdi. Yanlarına Ankara Merkez Komutanı Metin Gürak’ı da alan Çolak ve Uyar, Kara Havacılık’ta yaklaşık 3 saat kaldı. İncelemelerin sonunda Kara Havacılık Komutanlığı’nın girişindeki kameriyede çay içen komutanların görüşüp, bilgi aldığı isimlerden birisi de dönemin Alay Komutanı Feyzi Okan’dı.

Çolak ve heyetinin ayrılmasından çok kısa bir süre sonra darbe başladı ve buradaki helikopterler peşpeşe havalanıp, Ankara’ya bomba yağdırdı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak darbe sonrasında Savcılığa tanık sıfatıyla verdiği ifadede burada yaptığı teftişe ilişkin olarak, “Gezerken iniş ve kalkış alanlarının sakin olduğunu gördük. Tesislerdeki ilgili tabur komutanları da bize eşlik etti, onlar da gece uçuşu olmadığını teyit etti. Ben orada bulunan görevlilere çeşitli sorular sorarak bir şeyler almaya çalıştım, ancak herhangi bir bilgi alamadım. Olağanüstü bir durum da tespit edemedim. Olay çok iyi kamufle edilmiştir” dedi.

Darbe teşebbüsünün ardından Kara Havacılık Komutanlığı ve Kara Havacılık Okulu’nda çok sayıda tutuklama olurken, dönemin Alay Komutanı Feyzi Okan’ın da darbeciler tarafından rehin alındığı ve ertesi sabah kurtulduğu bildirildi. Ancak Okan’ın Kara Kuvvetleri Komutanı Çolak’ın ayrılmasından sonra evine gittiği ve kendisine sabaha kadar ulaşılamadığı yönünde iddialar da gündeme geldi.

Okan darbe sonrası Tuğgeneralliğe terfi etti ve Kara Havacılık Komutanlığı’na atandı.

6 ay sonra yaşanan bu şok gelişmenin, tutuklu bazı pilotların Feyzi Okan aleyhine verdiği ifadelerden kaynaklandığı belirtilirken, Okan’ın geçen hafta ani bir kararla vekaleti yardımcısına bırakıp, izne ayrıldığı da konuşuluyor.

Müyesser YILDIZ

19 Ocak 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/darbenin-merkez-ussunde-sok-gozalti-1901171200.html

Kategori:Uncategorized