İçeriğe geç

İşte Referandumun Kaderini Belirleyen O Ekip

Pazar günü yapılan Anayasa değişikliği referandumunda mühürsüz oy pusulularının geçerli sayılmasına karar veren Yüksek Seçim Kurulu’nun 10 üyesinden 6’sının AKP iktidarı döneminde Adalet Bakanlığı ve HSYK’da görev yaptığı, 2’si hariç 8’inin de Eylül 2016’da YSK üyeliğine seçildiği ortaya çıktı.

İşte herkesin merak ettiği YSK Başkan ve Üyelerinin özgeçmişi ile mesleki kariyerleri:

Başkan Sadi Güven : 1955 Balıkesir Dursunbey’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe, İstanbul hâkim adayı olarak başladı ve sırasıyla Narman, İslahiye Sorgu Hâkimliği, İslahiye, Malkara, Fethiye, Ankara Hâkimliği, Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanlığı yaptı. 13 Temmuz 2008’de Yargıtay üyeliğine seçildi. 24 Ocak 2013’den beri de Yargıtay kontenjanından YSK Başkanlığı görevini sürdürüyor.

-Başkan O “Karargâhta” da Görev Yaptı-

Ancak Başkan Güven’in kariyerinde iki dikkat çekici görev daha var. 19 Nisan 2005-13 Temmuz 2008 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunan Güven, “2010’dan sonra FETÖ’nün yargıdaki örgütlenme karargâhı” denilen Türkiye Adalet Akademisi’nde, üstelik o dönemlerde görev yaptı. 10 Nisan 2009-27 Şubat 2014 arasında Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurul üyesi olan Güven, 27 Nisan 2010’dan 27 Şubat 2014’e kadar da Akademi’nin Yönetim Kurulu üyesiydi.

YSK üyelerine gelince;

Erhan Çiftçi : Danıştay Savcısıydı. Temmuz 2012’de HSYK tarafından Danıştay üyeliğine seçildi. Temmuz 2016’da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki HSYK toplantısında yapılan gizli oylamada 4 saatte atanan 342 üye arasında da Çiftçi vardı. Yeniden Danıştay üyesi seçilen Çiftçi, Eylül 2016’da da YSK üyeliğine atandı.

-2011’de Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısıydı-

Zeki Yiğit : 1965 doğumlu, Zonguldak Alaplı’lı. 1987’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli ilçelerde hakim ve savcılık yaptı. Sonrasında Adalet Bakanlığı’na geçti. Bakanlıktaki görevine Adalet Müfettişi olarak başlayan Yiğit, önce Bakanlık Personel Genel Müdür Yardımcısı, 2008-2011 yılları arasında da Müsteşar Yardımcısı oldu. 2011’de dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçilen Yiğit, 2013’ten beri YSK üyesi.

Sadi Sarıyıldız : 1952 Kahramanmaraş doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Çeşitli yerlerde hakimlik görevlerinde bulundu. Sırasıyla Ankara Hakimliği, 2004’te Ankara Çocuk Mahkemesi Başkanlığı, 2006’da Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına getirildi. Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi olarak görev yaptığı sırada DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in eşi Özer Çiller hakkında açılan mal varlığındaki usulsüzlüklere ilişkin davaya, Ankara’daki son görevinde ise “telekulak” davasına baktı. Bu davaya bakarken 15 Aralık 2014’te Yargıtay üyeliğine seçildi. Eylül 2016’da da YSK üyeliğine getirildi.

Nakiddin Buğday : 1956 doğumlu. Rize İkizdere’li. Trabzon Bölge İdare Mahkemesi Başkanıyken, 2009’da Aydın Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığına atandı. 15 Aralık 2014’te Danıştay üyeliğine seçildi. Temmuz 2016’da Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığında yapılan HSYK toplantısında Danıştay üyeliğine devam kararı verildi. Eylül 2016’da da YSK üyesi oldu.

Üye Nakiddin Buğday’la ilgili Aydın’da görev yaparken Ocak 2010’de başına gelen bir kazayı da aktaralım. Yatsı namazını kıldırdıktan sonra evine kullandığı plakasız motorsikletiyle dönen bir imam, Adliye lojmanları kavşağında karşıya geçmeye çalışan Buğday’a çarptı. Kazada Hakim Buğday’ın sağ kol bileği kırılırken, motorsikletten düşen imam da yaralandı.

Muharrem Akkaya : 1964 doğumlu, Tunceli Ovacık’lı. 1989’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra mesleğe Karabük’te başladı. Çeşitli ilçelerde hakimlik, Kocaeli’nde savcılık yaptı. Akkaya’nın mesleki kariyerinde de Adalet Bakanlığı görevleri var. Bakanlık İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tetkik hakimliğinden sonra Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı oldu. 24 Şubat 2011’de Yargıtay Savcılığına, üyeliğine seçilen Akkaya, Eylül 2016’da YSK üyeliğine atandı.

Cengiz Topaktaş : 1965 doğumlu, Kahramanmaraş Afşin’li. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Mesleğe Ankara hakim adayı olarak başladı. Çeşitli ilçelerde çalıştıktan sonra Osmaniye ve Ankara hakimliği görevlerinde bulundu. Ankara Cumhuriyet Savcısıyken Aralık 2014’te Yargıtay üyeliğine, Temmuz 2016’da Yargıtay üyeliğine seçildi. Eylül 2016’da da YSK üyesi oldu.

İlhan Hanağası : 1964 doğumlu, Elazığ’lı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. Planlama Uzman Yardımcılığından sonra Danıştay Tetkik Hakimliği, Malatya İdare Mahkemesi Üyeliği, İstanbul ve Konya Vergi Mahkemesi Üyeliği, Bolu Vergi Mahkemesi Başkanlığı, Konya Bölge İdaresi Mahkemesi Üyeliği, Konya İdare Mahkemesi Başkanlığı, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği görevlerinde bulundu. 24 Şubat 2011’de Danıştay Üyeliğine, Ocak 2013’te de YSK üyeliğine seçildi.

-YSK’nın Tek Kadın Üyesi-

Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu : 1953 doğumlu, Kahramanmaraş Elbistan’lı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1976’da mezun oldu. Mesleğe Ankara hakim adayı olarak başladı. Hakkari, Mucur, Kırşehir, Muş, Merzifon, Edirne hakimliği ve Yargıtay tetkik hakimliği görevlerinde bulundu. 2004’te Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu asıl üyeliğinin yanısıra, “FETÖ”nün en etkin olduğu dönemde, 2010-2014 yılları arasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu asıl üyeliği görevinde bulundu ve HSYK 1. Dairesi’nde görev yaptı. Eylül 2016’da da YSK üyeliğine seçildi.

Yunus Aykın : 1964 doğumlu, memleketi Denizli Tavas. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe 1990’da Danıştay tetkik hakimi olarak başladı. 15 Aralık 2014’te Danıştay üyeliğine seçildi. Ancak öncesinde Başbakanlık müşavirliği görevinde bulundu. Eylül 2016’da da YSK üyesi oldu.

-Bozdağ’ın Hemşehrisinin Koltuğunda 3 Karpuz-

Kürşat Hamurcu : 1966 doğumlu. Yozgat Çayıralan’lı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde Adalet Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Mesleğe Kayseri hâkim adayı olarak başladı. Çeşitli ilçelerde savcılık, Ankara ve İzmir hakimliği ile İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yaptı. Ancak Hamurcu’nun kariyerinde de Adalet Bakanlığı görevleri var. Bakanlık tetkik hakimi olan Hamurcu, 2007-2008 arasında Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanıydı. Aralık 2014’te Yargıtay üyeliğinin yanısıra Haziran 2015’te Uyuşmazlık Mahkemesi Ceza Bölümü yedek üyeliğine seçildi. Eylül 2016’da da YSK üyeliğine getirildi.

– “Allah’ın Recep’i” mi İstedi? –

Bilindiği gibi YSK’da üyelerin yanısıra seçime katılan siyasi partilerden, en son yapılan milletvekili seçiminde en yüksek oy alan siyasi partilerin temsilcileri de bulunuyor. Bu temsilciler kurulun tüm çalışmalarına ve görüşmelerine katılıyor, ancak oy kullanamıyorlar.

Hatırlanacağı üzere referandum günü YSK Başkanı Sadi Güven, “Mühürsüz oylarla ilgili yoğun şikayetler ve AKP temsilcisinin talebiyle” o pusulaları geçerli saydıklarını açıkladı.

O halde AKP’nin YSK’daki temsilcisini de tanıtalım.

Adı Recep Özel. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Serbest avukatlık, Hukuki Araştırmalar Derneği Isparta temsilciliği, Isparta Barosu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

22, 24 ve 25. dönemlerde AKP Isparta milletvekiliydi.

13 Mayıs 2015’te verdiği bir konferansta, “Yeni Türkiye’de Başkanlık sistemini getiremezsek, bizim demokrasimiz de Türkiye Büyük Millet Meclisi de vesayet altında çalışır ve çalışmaya devam eder” dedi.

Temmuz 2016’da Başbakan Binali Yıldırım tarafından YSK asil üyeliğiyle görevlendirildi.

Milletvekilliği döneminde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a dokunulmazlık sağlayan yasanın teklifini veren isim. Daha pek çok yasa teklifine imza koydu. Öyle ki, TBMM Anayasa Komisyonu eski Başkanı Burhan Kuzu bir televizyon programında Recep Özel’le ilgili şunları söyledi:

“Gelen yasaların yüzde 98’i benden gelir, geriye kalan yüzde 2’si için vekil bulurlar. Halk buna tepki gösterir. Recep var bizim Isparta milletvekili, ona imzalatırlar. Bana gelmezler. Yandın Recep. ‘Recep niye imzaladın?’. Ne yapsın Recep? Allah’ın Recep’i… Yazık…”

Kuzu’nun Özel’le ilgili bu sözleri o dönemde özellikle MHP Isparta İl Başkanı İsa Yalçın tarafından kullanılmış, görüntüleri basına izleten Yalçın, “Recep Özel’in ne iş yaptığını en iyi Burhan Kuzu anlatıyor” diye tepki göstermişti.

Müyesser YILDIZ

18 Nisan 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/iste-referandumun-kaderini-belirleyen-o-ekip-1804171200.html

Kategori:Uncategorized