İçeriğe geç

Akar Darbeden 1 Gün Önce FETÖ Hakkında Neler Söyledi?

15 Temmuz darbe teşebbüsünden bir gün önce ÖKK’nda yapılan kursiyerlerin mezuniyet törenine Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın katıldığını ve bu üçlünün dikkat çekici görüşmeler yaptığını biliyoruz.

Hafta içinde Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, o dönem ÖKK Kurmay Başkanının Koordinasyon Astsubayı olan ve bu törenin hazırlıklarını yürüten Turgay Usanmaz, o günü en ince detayına kadar anlattı.

Törenin Öne Çekilmesi Böyle Yorumlanmış

Usanmaz, şunları söyledi:

“Kursların eğitim safhaları planlanırken, başlangıç ve bitiş tarihleri önceden tespit edilir ve Genelkurmay Başkanlığına da bildiriler. 14 Temmuz’da kapanış töreni icra edilen 4. dönem kursun bitiş tarihi Ağustos 2016 olarak belirlenmiş ve eğitim programları bu tarihe göre planlanmıştı. Ancak hiçbir gerekçe olmadan ve açıklanmadan kurs kapanış tarihi bazı safhalar iptal edilmek suretiyle 15 Temmuz’a alındı. Daha sonra tören provaları icra edilerek, 14 Temmuz Perşembe gününe alındı. Protokolden davetli birisinin programı gerekçesiyle. Kurs kapanış tarihinin değiştirilmesinin gerekçesi açıklanmayınca şu yorumlar yapılmaya başlandı. General rütbe bekleme süreleri 4 yıldan 3 yıla indirilmişti. Tümgeneral rütbesinde 3’üncü yıını dolduran Zekai Aksakallı’nın bu törenin de katkısıyla Korgeneral yapılması ve mevcut görevine Korgeneral olarak devamının sağlanması isteniyor diye düşünüldü.”

Darbeden sonra Korgeneral olan Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın ÖKK davasında, sanık ve avukatların bulunmadığı 17 Mart’taki özel celsede mezuniyet töreninin neden 14 Temmuz’da yapıldığına dair sorusunu şöyle cevaplandırdığını kaydedelim:

“Kurs kapanışları genelde Cuma günü olarak planlanır. Kurs bitişi 42 haftalık kursun planlandığı tarihten itibaren bellidir. Kurs kapanış törenine teşrifleri için Genelkurmay İkinci Başkanına konuyu arz ettiğimde, Genelkurmay Başkanımızı kastederek, ‘onu da davet edelim, katılabilir’ dedi. Ardından Genelkurmay Başkanımızın 15 Temmuz 2016 tarihinde programının müsait olmadığını söyledi. Ben de bunun üzerine 14 Temmuz Perşembe ya da 18 Temmuz Pazartesi gününü teklif ettim. Genelkurmay İkinci Başkanımız da bu durumu Genelkurmay Başkanımıza aktardı. Genelkurmay Başkanımızın emrini alarak, kurs kapanış töreninin 14 Temmuz 2016 günü yapılmasına karar verildi.”

Protokolde Biri Daha Varmış

Turgay Usanmaz’ın o güne dair anlattıklarına dönersek; Öğleden sonra mezuniyet tören programının planlandığı şekilde ve saatte başladığını belirten Usanmaz, şöyle devam etti:

“Tören sonunda mezun kursiyerler ve ailelerinin kışladan ayrılması sonrasında akşam yemeğine geçen protokolde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Yemek için önceden Genelkurmay Başkanı, 2. Başkan, MİT Müsteşarı, 3’üncü Kolorda Komutanı ve Özel Kuvvetler Komutanı’nın beraber bulunacağı bir masa düzeni hazırlanmasına karşın Sn. Genelkurmay Başkanı, MİT Müstaşarı ile kendisinin o an belirlediği bir başka masaya geçerek, saat 23.30’a kadar ikisi başbaşa yemek yedi ve konuştu. Yaklaşık 3.5 saat süren ve daha önceki tören ve programlarda tanık olmadığımız bu görüntü herkesin dikkatini çekti. Akabinde 23.30 gibi Sn. Genelkurmay Başkanının kışladan ayrılması sonrasında MİT Müsteşarı ve Zekai Aksakallı yemek mahallinden nizamiye ve Konya yolu istikametinde baş başa sohbet ederek yürüyüşe geçti. Nizamiye terk edildiktan sonra MİT Müsteşarı makam aracı ile oradan ayrıldı. Yürüyüş süresi 30-40 dakika, mesafe 2-3 kilometre kadardır.”

Turgay Usanmaz’ın protokol yemeğinde olduğunu söylediği 3’üncü Kolordu Komutanı Erdal Öztürk 15 Temmuz’dan sonra “darbecilikten” tutuklandı ve tutukluluğu sürüyor.

Komisyona Nasıl Mücadele Ettiklerini Anlattı

14 Temmuz günü ÖKK’da yaşanan bir başka gelişmeyi aktarmadan önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, TBMM 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünü Araştırma Komisyonu’nun “TSK’daki FETÖ yapılanmasıyla mücadeleye” ilişkin sorularına verdiği yazılı cevabı hatırlatalım.

Akar bu konudaki 5’inci soruyu cevaplandırırken, TSK’nın sadece FETÖ ile değil, her türlü aşırı akım ile mücadele içinde olduğunu, FETÖ/PDY ile de azami dikkat ve hassasiyetle mücadele ettiklerini, bu çerçevede tüm personel hakkında araştırma yaptırdıklarını söyledi.

Komisyonun, “FETÖ’nün en önemli hedeflerinden birisinin TSK olduğu kamuoyunda sürekli gündemdeydi. FETÖ’nün TSK’ya sızmasının fark edilemeyişinin sebebi kanaatinizce nedir?” şeklindeki 7’inci sorusunu da Akar özetle şöyle cevaplandırdı:

“FETÖ/PDY’nin tarafımızdan fark edilmemesi söz konusu değildir, tabi ki fark edilmiş ve hatta en üst seviyede risk olarak tanımlanmıştır… Yukarıda 5’inci soruya verilen cevapta ifade edilen tedbir ve çalışmalarımız tereddütsüz olarak alınmış ve uygulanmış ve TSK’nm kendi içerisindeki hainleri temizleme gayretleri en üst seviyeye çıkarılmıştır. Genelkurmay Başkanlığı görevine başladığım günden itibaren etkili ve süratli kararlar alınmasına çalışılmıştır. Bu konuda Kuvvet Komutanlarına ve ilgili personele müteaddit emirler tarafımdan verilmiştir.”

Darbeden Önce ise “Yok.. Spekülasyon” Demiş

Yeniden 14 Temmuz’a, ÖKK’ndaki mezuniyet törenine gidelim;

Öğrendik ki, Genelkurmay Başkanı Akar törende bir konuşma yapmış.

Konuşmasında şehitlerimizi, terörün kökünün kazınacağını, bordo berenin anlamını ve Özel Kuvvetlerin başarılı operasyonlarını anlatıp, kursiyerlerden komutanlarını örnek almasını isteyen Akar, “Emir komuta zinciri içerisinde mutlak itaat anlayışıyla görevimizin başındayız” demiş.

Tabii, o zamanki adıyla “paralel yapı”, bugünkü adıyla “FETÖ” konusuna da değinmiş.

Ne mi söylemiş?

Törene katılanların hatırlayabildiği kadarıyla, “Bizim ordumuzda üçgen, beşgen, paralel gibi yapılar olmaz” demiş.

O vakitler “TSK’daki FETÖ yapılanması” hakkında medyada yer alan yayınlar için de şu yorumu yapmış:

“TSK ile ilgili olarak medya üzerinden spekülasyonlar yapılmakta ve ordumuz yıpratılmaya çalışılmaktadır.”

Yine öğrendiğimize göre, hem Akar’ın bu konuşmasının, hem MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Özel Kuvvetler Komutanı’nın uzun yürüyüşünün kamera kayıtları varmış.

Keşke bunlar yayınlansa!.. Yayınlansa da özellikle Akar’ın darbeden 1 gün önce “FETÖ” hakkında tam olarak ne söylediğini öğrensek!..

Müyesser YILDIZ
9 Haziran 2017

Odatv link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akar-darbeden-1-gun-once-feto-hakkinda-neler-soyledi-0906171200.html

Kategori:Uncategorized