İçeriğe geç

Ahmet Şık’a Bayram Haberi… Çok Merak Ettiği O Asker Tahliye Oldu…

Bizimle beraber “Ergenekon”culuktan yatan, Cumhuriyet Gazetesi operasyonunda, “FETÖ”cülükten gözaltına alınıp, “DHKP-C”lilikten tutuklanan Ahmet Şık’a gecikmiş bir geçmiş olsun borcum var.

Borcumu da bu bayram günü, onun çok merak ettiği bir askerle ilgili gelişmeyi haber vererek, ödemek istiyorum.

15 Temmuz darbesinden yaklaşık 2 ay sonra 8 Eylül’de Astsubay Mahir Eser’in başına gelenleri, “Hulusi Akar ve Zekai Aksakallı’nın hayatından hâlâ endişe duyuyor” başlığıyla yazmıştım.

Erdoğan’ın, “At izi, it izina karıştı” dediği günlerde, çok çarpıcı bir örnekti Mahir Eser’in yaşadıkları.

Genelkurmay Başkanı Akar’ın koruma ekibindeydi. Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan gelmişti.

Darbe gecesi, “tatbikat var” yalanına inanmayıp, saklandığı odada önce Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın korumalarını aramış, sonra bir tanıdığı aracılığıyla kendisiyle irtibata geçen Başbakanlık Özel Kalemi, bir Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, Enerji Bakanlığı Müsteşarı, Enerji Bakanı Berat Albayrak ve dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’yla defalarca görüşüp, Genelkurmay’da yaşananları haber vermişti.

Sonrasında darbeciler tarafından yakalanıp, elleri kelepçelenmiş, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından da darbecileri savcı ve polislere teslim etmişti.

Mahir Eser darbeden sonra 4 gün daha Hulusi Akar’ı korumayı sürdürmüş, 5’inci gün Özel Kuvvetler Komutanlığı’na “rutin ifade” için çağrılmış, burada 10 gün aç-susuz “ağır bir mülakata” tabi tutulduktan sonra tutanaksız, belgesiz polise teslim edilmiş, nihayetinde tutuklanıp, Sincan Cezaevi’ne konmuştu.

Çok şey görmüş, çok şey yaşamıştı.

Ailesi onun, o ise Akar ve Aksakallı’nın hayatından endişe ediyordu.

Ailesi onu kurtarmak için çok çırpındı. Ancak Mahir Eser’in o gece görüştüğünü belgelediği isimler bir bir kenara çekildi. Tanıklık yapmaktan kaçınmaları bir yana görüşme talepleri bile geri çevrildi.

Korku iklimi her yere sirayet etmişti… Aile de kendisi de susmak zorunda kaldı…

Nedendir bilinmez, bir daha gündeme gelmek istemediler.

Ama Ahmet Şık onu unutmadı. Tutuklanmasından kısa bir süre önceydi; Arayıp, Mahir Eser’i yazmak istediğini söyledi, bir gelişme olup olmadığını sordu.

Ailenin halet-i ruhiyesini anlatıp, “Biraz bekleyelim” dedim.

-Savcılık Kararı: Kovuşturmaya Yer Yok-

O gün geldi.

Aslında o gün çoktan gelmişti. Ahmet Şık nasılsa tahliye olur, haberi veririm, ilk o yazar diye bekledim. Olmadı.

O yüzden bugünü, bayramı bekledim.

Şık’ı haberdar etmek istediğim gelişme şu; 8 Mart’ta kabul edilen Genelkurmay çatı iddianamesiyle Mahir Eser hakkında kovuşturmaya yer yok kararı verildi ve tahliye oldu.

Öyle kuru kuruya bir kovuşturmaya yer yok kararı değil. Tanık beyanlarıyla. Ancak o gece Mahir Eser’in görüştüğü ünlü isimlerin değil, Akar’ın korumalığını yapan polislerin tanıklığıyla.

Mesela polislerden Cem Ökten, “Mahir Astsubay da bizle beraberdi. Mahir Başçavuş burada bize hitaben, ‘Hulusi Paşayı yere yatırdılar, ellerine kelepçe taktılar, tatbikat yapıyoruz diye söylediler’ dedi. Mahir Başçavuş pek inanmadığını, şüphelendiğini söyledi” dedi.

Polis Ufuk Çiçek, darbecilerin Genelkurmay’a girmesinden 3-5 dakika sonra, “tüm unsurlar ivedi, acele olarak makam katına gelsin” şeklinde anons yapıldığını, bunun üzerine asker ve polis korumaların koşturarak, komutan katına gittiğini, anonsu Mahir Başçavuş’un yapmış olabileceğini anlattı.

-Mahir Eser Gözaltındayken ÖKK Raporunda Ne Yazıyordu?-

Tanıklar, ifadeler demişken, önemli bir ayrıntıya daha dikkat çekmek istiyorum.

Mahir Eser Savcılık ifadesinde, Genelkurmay’da gizlendiği odada önce Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın emir astsubaylarından Başçavuş Kamil Işın’ı arayıp, “Buraya Özel Kuvvetlerden timler geldi, herkesi sapır sapır vuruyorlar. Bize yardım edin” dediğini, o sırada evinde olan Işın’ın kendisine inanmadığını, sonra “Sakin ol, ben durumu ileteceğim” karşılığını verdiğini, ardından Aksakallı’nın diğer emir astsubayı Başçavuş Makbul Uluğ’a ulaşıp, şunu söylediğini belirtmişti:

“Senin kimden olduğunu bilmiyorum, ama kendi arkadaşlarımız bize sıkıyor. Eğer siz de bunlardansanız hakkımı helâl etmiyorum. Değilsen Zekai Paşa’yı koruyun.”

Eser’in iddiasına göre, işte Zekai Paşa baskından ilk böyle haberdar olmuştu.

Sonrasını biliyorsunuz. Mahir Eser 20 Temmuz’da “rutin ifade” için çağrıldığı ve kahramanlar gibi karşılandığı ÖKK’nda, “O gece koridorda gezinmek, birilerine telefonla bilgi verip, keşif yapmakla” suçlanıp, gözaltına alındı, tutuklandı, 8 ay hapis yattı.

Mahir Eser ÖKK’nda gözaltındayken, 21 Temmuz’da Özel Kuvvetler Komutanı Aksakallı imzasıyla Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen 12 sayfalık bir tutanağa geleceğim.

15 Temmuz gecesi ÖKK’nda yaşananların madde madde anlatıldığı 12 sayfalık tutanağın 10’uncu maddesinde şu bilginin yer aldığını gördüm:

“Özel K. K. Koruma Asb. Kd. Başçavuş Makbul Uluğ, Genelkurmay Başkanlığı korumalarından Başsavuş Mahir Eser’den Genelkurmay Başkanlığında gerçekleşen olayı öğrenmiş, eşi ile birlikte darbecilerden sıyrılarak konut bölgesine ulaşan ÖKK’nın yanına gitmiş, intikal halinde iken saat 22.39’da Özel Kuvvetler Nöbetçi amirliğini arayarak, zırhlı araç ve koruma timinin TSK Spor Okuluna gönderilmesini talep etmiştir.”

Demek, Mahir Eser’in anlattıkları doğruymuş ve ÖKK da bunu ilk günden biliyormuş.

Şimdi gel de bu tespite rağmen Mahir Eser’in niye sorgulandığını, gözaltına alınıp, tutuklanmak üzere gönderildiğini ve hayatından 8 ayın çalındığını sorma!..

Mahir Eser gibi tüm masumların ve Ahmet Şık, Mediha Olgun, Gökmen Ulu başta olmak üzere tüm gerçek gazetecilerin kurtulması dileğiyle, iyi bayramlar.

Müyesser YILDIZ

25 Haziran 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ahmet-sikin-merak-ettigi-asker-tahliye-oldu-2506171200.html

Kategori:Uncategorized