İçeriğe geç

İhbarcı Binbaşıya “Darbe” Sorusunu Kim Sordu?

Bugün Cumhuriyet Gazetesi’nde Alican Uludağ’ın önemli bir haberi var.

“İhbarcı binbaşı direkten dönmüş” başlıklı haberde, 15 Temmuz darbe girişimini MİT’e ihbar eden binbaşı O.K. hakkında o günlerde Akıncı soruşturmasını yürüten Savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldığı, ancak MİT’in devreye girmesi sonucu bu kararın kaldırıldığı anlatılıyor.

Haberde, halen O.K. hakkında “darbeye teşebbüs ve FETÖ üyeliği” iddiasıyla gizli bir soruşturmanın daha yürütüldüğü, önceden haber vererek girişime dahil olmadığı için darbeye teşebbüsten takipsizlik kararı verilse de FETÖ üyeliğinden dava açılabileceği, ancak bunun için MİT’in soruşturma izni vermesi gerektiği de bildiriliyor.

Haberdeki en önemli iddia ise şu:

Dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak’ın, 11 Ağustos’ta Binbaşı O.K. ile yaptığı “mülakat” kriz yaratmış. Öncesinde MİT bu görüşmeye itiraz edip, izin vermemiş. Konu bizzat Erdoğan’a iletilmiş ve Erdoğan’ın, “ifadesi alınsın” talimatı üzerine Binbaşı O.K.’nın ifadesi alınabilmiş, daha doğrusu gayrı resmi mülakat yapılmış.

Binbaşı O.K. “Darbe” Dedi Mi Demedi Mi?

Binbaşı O.K. Savcılık mülakatında, MİT’e gittiğinde tam olarak ne söylediğini şöyle anlatmıştı:

“Bir helikopter Hakan Fidan’ı alacak, diğer helikopterin ne yapacağını bilmiyorum dedim. Bana ne olabileceğini sordular. Ben de büyük bir faaliyet olabileceğini hatta darbe faaliyeti olabileceğini söyledim… ‘Darbe olabilir’ kelimesini söylediğimi çok iyi hatırlıyorum.”

Ancak hatırlanacağı gibi, sözkonusu ifadenin ortaya çıktığı günlerde Hürriyet’e açıklama yapan bir Genelkurmay yetkilisi, Binbaşı O.K.’nın, MİT’e darbe girişimi ile ilgili bir ihbar veya imada bulunmadığını, MİT Müsteşarı’nın kaçıralacağı veya Müsteşar’a yönelik bir suikast ihtimalinden söz ettiğini savundu.

Ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu’na gönderdikleri cevapta, Binbaşı O.K.’nın sadece “Kara Havacılık Okulu’nda görevli bazı şahıslarca MİT Müsteşarına saldırı yapılacağı” bilgisini verdiğini bildirdi.

1 Numaranın Sorusu: Darbe Demiş Mi?

Bu hatırlatmalardan sonra Alican Uludağ’ın haberinde geçen, “Binbaşı O.K.’nın ifadesinin Erdoğan’ın talimatıyla alındığı” iddiasına dönersek;

Bizzat AKP kulislerinde dillendirilen, bunun da ötesinde bazı bilgiler var.

Sözkonusu çarpıcı iddialar şöyle:

Binbaşı O.K. ile mülakat Savcılık’ta değil, yargıyla bağlantılı özel bir yerde yapılmış.

Mülakatı yapanlar, Erdoğan’a, Binbaşı O.K.’ya sorulmasını istediği bir konu olup olmadığını sormuş.

Erdoğan da şunun sorulmasını istemiş: “MİT’e gittiğinde, ‘darbe olabilir’ demiş mi, dememiş mi?”

İşte Binbaşı O.K.’nın tartışma yaratan o sözleri ifadeye bu soru üzerine girmiş.

Yine AKP kulislerinde anlatılanlara göre, sözkonusu ifade özellikle MİT cenahında adeta “Devlet krizi” yaşanmasına yol açmış ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak’ın görevden alınmasının sebeplerinden birisi de bu olmuş.

Müyesser YILDIZ
27 Haziran 2017

Odatv link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/ihbarci-binbasiya-darbe-sorusunu-aslinda-kim-sordu-2706171200.html

Kategori:Uncategorized