İçeriğe geç

MİT’in Listesinde “K. Irak İmamı” Niye Yok?

Dün, “FETÖ’nün İlk 100 Adamı Nasıl Kaçtı” başlıklı yazıda, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 22 Mayıs’ta TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği “dünya imamları” listesi ile Star Gazetesi’nin bundan 2 yıl 3 ay önce 11 Şubat 2015’te birinci sayfadan yayınladığı “dünya imamları” listesindeki çakışmaya dikkat çekmiştik.

“Dünya imamlarının” isimleri ve resimleri aynıydı. Sadece sayı farkı vardı; Star’ın tablosunda 106 “imam” varken, MİT 92 “imamın” ismini vermişti.

Bu farkın sebebini bulduk.

Star’ın listesinde bir “imam” iki ülkeden sorumlu olduğu için kez yer alırken, MİT, “Arnavutluk, Burkina Faso, Brundi, Gine Bissua, Hindistan, Kamboçya, Kamerun, Kenya,Liberya, Maldivler, Mali, Tayland” gibi bazı ülkelerin “imamlarını” bildirmemişti. Acaba neden?

Bildirilmeyenler listesinde dikkat çekici iki yer daha var; “Yunanistan ve Kuzey Irak”…

Sorunlarımızın ve teşrik-i mesaimizin en yoğun olduğu yerler, ama Star’ın tespit ettiği buraların imamlarını, MİT tespit edememiş!.. Mümkün mü?..

Star’ın “Yunanistan imamı” olduğunu öne sürdüğü Recep Uzunallı’dan başlayalım.

Bu sadece Star’ın iddiası değil. 17/25 Aralık’tan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Serdar Coşkun tarafından yıllarca süren bir çalışmayla hazırlanan ve 15 Temmuz darbesinin hemen ardından kabul edilen “FETÖ ana çatı davası” iddianamesine göre de Uzunallı 2010 Eylül’ünden beri “Yunanistan imamı” imiş. Bu yüzden de davanın sanıkları arasında yer alıyor.

Uzunallı’nın Star’daki listenin yayınlanmasından 6 ay sonra yurtdışına kaçtığını, hakkında yakalama kararının bundan sonra verildiğini belirtip, soralım:

“MİT’in, halen gıyabında yargılanan, ayrıca Türkiye açısından çok önemli olan Yunanistan’daki FETÖ imamını listeye almamasının sebebi nedir? Unutkanlık mı?”

-“Kürdistan’ı” Tanıyan, Açılımı Destekleyen İmam-

Star’ın “K. Irak imamı” dediği, ama MİT’in “unuttuğu” diğer “imam” Talip Büyük’e geçelim; Star’ın yayınından 3 ay sonra 5 Mayıs 2015’te yurtdışına kaçtı, hakkında Aralık 2015’te tutuklama kararı verildi.

Sadece Star değil, “FETÖ ana çatı davası” iddianamesine göre de Talip Büyük “Kuzey Irak ve Ortadoğu İmamı” ve davanın 71 numaralı sanığı.

Dava dosyasında Talip Büyük hakkında ifade verenler arasında METRO Turizm’in sahibi Galip Öztürk de var. İfadesinde, Fatih Koleji’nde kızının öğretmeni olan Talip Büyük’le tanıştığını, bildiği kadarıyla yapının Kuzey Irak sorumlusu olduğunu, kendilerine yapılan operasyon öncesinde Talip Büyük’ün gruptan ayrılması için kendisini zaman zaman uyardığını anlatan Öztürk, Talip Büyük’ün talebiyle ve herhangi bir tehdit olmadan Erbil’de 2 okul yaptırdığını, Büyük’ün ihtiyaç olduğunda bu okullar için gelip, nakit para aldığını söyledi.

“FETÖ çatı davası” dosyasında Talip Büyük hakkında, polis ve MİT’teki PKK muhbirlerinin listesini terör örgütüne verdiği, örgütün bu muhbirleri infaz ettiği yönünde iddialar da yer alıyor.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “FETÖ” soruşturmasında ise “Kürdistan bölgesi imamı” Talip Büyük’ün 2008’de Erbil’deki Işık Üniversitesi’nin açılışında Neçirvan Barzani’ye yönelik suikast hazırlığı yaptığı, okulun bahçesinde gömülü uzun namlulu silahlar bulunduğu öne sürülüyor.

Talip Büyük’le ilgili hatırlanması gereken en önemli olay; “Açılım” döneminde 24 Ocak 2013’te Gazeteci Ruşen Çakır’ın “Türklerin Kuzeyi, Kürtlerin Güneyi” başlıklı yazı dizisi kapsamında onunla yaptığı röportajdı. Ki, Ankara’daki “FETÖ çatı davası” dosyasında bu röportaja da atıf yapılıyor.

Çakır’ın, Talip Büyük’le yaptığı röportajın başlığı “Gülen Cemaati 19 Yıldır Irak Kürdistanı’na Hizmet Götürüyor” idi ve yazı şöyle bir girişle başlıyordu:

“Eğer Irak Kürdistanı’ndaki bir Türk ve Türkiye realitesi varsa, ki var bunda Fethullah Gülen cemaatinin bölgede 20 yıla yakın bir süredir yürüttüğü faaliyetlerin rolü son derece önemli. Olağanüstü elverşisiz koşullara rağmen 1994’te Erbil’de ilk okulunu, Işık Koleji’ni açan cemaatin bugün Kürdistan’da toplam 18 okulu var ki bunlardan biri, ilk öğrencilerini 2008’de almaya başlayan Işık Üniversitesi… Irak Kürdistanı’nda Gülen hareketi içinde yer alan kişilerle konuştuğunuzda çok şaşırıyorsunuz. Hareketin bulunduğu ülkelerin yönetimleriyle sorun yaşamama ilkesini biliyordum, ama burada görüştüğüm kişilerin Kürt sorununa, sadece Bölgesel Yönetim’le sorun yaşama kaygısının da ötesinde özgürlükçü bir perspektiften baktıklarını gözledim. Umarım onların Kürt sorununa yaklaşımı özel olarak Gülen cemaatinde, genel olarak muhafazakâr camiada da benimsenir.”

Çakır’ın, “Gülen hareketinin Irak Kürdistanı Koordinatörü” diye takdim ettiği Talip Büyük’ün açıklamalarına gelince;

Kendilerini başlangıçta “irticacı” sayan MİT’in bu bakış açısının uzun sürmediğini, Genel Müdürlüklerine “Erbil Konsolosluğu” diye zarf geldiğini anlatıp, “Barzanistan, PKK ve açılım süreciyle” ilgili özetle şunları söylüyordu:

“Sen tanısan da tanımasan da var işte… Kullanmam gerektiği zaman ‘Kuzey Irak’ demiyor, ‘Irak Kürdistanı’ diyorum, ama illâ içinde ‘Kürdistan’ geçen cümle kurayım da demiyorum. Buranın bir ismi var, bunu böyle kabul etmek lazım. PKK yüzünden belli bir ürkeklik oluşmuş. Bu insanların kutsal bir değer olarak gördükleri bir bayrakları var. Senin için bir bez parçası olabilir, ama bu insan için kutsalsa saygı göstermek gerekir… Teröristi barındırdıklarını hiç görmedim. Bu algı çok yaygın, ama ‘Barzani neden bunları Kandil’den atmıyor?’ sorusu abartılı. Çünkü Barzani zamanında Türk ordusuyla birlikte PKK’ya karşı savaştı ama atamadı, bugün kendi başına nasıl atsın? Şimdi Türkiye’de geniş bir kesim Barzani’nin PKK ile savaşmasını bekliyor. Barzani senin PKK’nla niye savaşsın? O da bir lider, onun da sırtını dayadığı bir halk var. ‘Ben Türkiye’nin selameti için benim gibi düşünmeyen Kürtlerle savaşıyorum’ nasıl desin? Burada da bir kamuoyu var… Belki Türkiye söylem olarak Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyor ama eylem olarak Irak’ın bölünme ivmesini artıracak bir çizgi izliyor. Bölünür bölünmez, ama buradaki insanların müreffeh bir hayat sürmeleri için bölünme daha iyi olacaksa hayırlı olsun derim… Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin Türkiye’de de benzer etkisi mutlaka olur, ama önce sen bir kendi Kürt problemini çöz. Aslında çok zor sorunlar da değil önümüzde olan. İnsanlar kendi dillerini, kültürlerini sürdürmek istiyor. Bunlar rahatlıkla gerçekleştirilir… Çözüm süreci inşallah başarılı olur diye dua ediyorum. Başta Habur süreci gibi sekteye uğratılacak diye çok korkuyordum, fakat iki sınavı da, yani Paris’teki o provokasyonu ve onların cenazesini olumlu atlattık. İnşallah olumluya doğru gider. Bu problemin bir şekilde çözülmesi lâzım.”

Talip Büyük, “Barzanistan”ın tanınması ve “açılım” süreçlerinde neredeyse Türkiye’nin Erbil konsolosu gibi çalışmış birisi.

MİT de o süreçlerin baş aktörü.

Ama TBMM’ye gönderilen “imamlar listesinde” böyle önemli bir isim yok.

Unutmak mümkün olamayacağına göre, acaba neden?!.

Müyesser YILDIZ

29 Haziran 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/mitin-listesinde-o-imamin-adi-niye-yok–2906171200.html

Kategori:Uncategorized