İçeriğe geç

Söze Değil Pentagon’daki Yazıya Bakın

Obama yönetimi açık açık Suriye PKK’sı YPG’ye silah verdiklerini ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Umudumuz Trump’tı.

Erdoğan’ın “nokta koyacağı” görüşmenin alt yapısını hazırlamak üzere Washington’a giden devlet heyetimizi -Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın- “jest” yapıp kapıda selamlayan Trump, onlar Beyaz Saray’dan ayrılmadan PYD/YPG’ye ağır silah verilmesi kararını imzaladı.

Bunun üzerine ABD’li mevkidaşı Mattis’le telefonla görüşen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “PYD/YPG’ye ağır silah verilmesi başlı başına krizdir. Sayın Mattis bu konuda Türkiye’ye güvence vermeye hazır olduklarını ifade ettiler” dedi.

Erdoğan Washington’a gitti. PYD/YPG ile ilgili açıklamaları Trump’a tercüme edilmedi… Hasılı nokta değil, virgül ve ünlem kondu.

Erdoğan, ABD’deyken de bir şey oldu; Obama’dan sonra Trump’ın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilciliği görevini sürdüren McGurk, bir kez daha Kobani’ye gidip, PYD/YPG’yle görüştü. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, “McGurk’un değişmesinde fayda var. McGurk PKK ve PYD’ye açıkça destek veriyor” diye tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert yazılı bir açıklamayla, “McGurk’un, hem Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un, hem de Beyaz Saray’ın tam desteğine sahip olduğunu” bildirdi.

Mayıs’tan bu yana ABD’nin Suriye PKK’sına verdiği silah desteğinin geldiği boyut ortada.

ABD Savunma Bakanı Mattis geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin “kaygılarını gidermek” için Savunma Bakanımız Fikri Işık’a bir mektup gönderdi.

Mektupta, “YPG’ye verilen malzemelerin listelerinin her ay düzenli olarak Türkiye’yle paylaşılacağı, bunların Rakka operasyonundan sonra toplanacağı ve silahların PKK’nın eline geçmemesi için bir mekanizma kurulacağı” hususlarının yer aldığı belirtildi.

Mayıs’ta, “PYD/YPG’ye silah verilmesi başlı başına krizdir” diyen Milli Savunma Bakanı Işık, şu noktaya geldi:

“Eğer ABD, ‘ben bu silahları Rakka operasyonuyla ilgili işim bittikten sonra toplayacağım’ diyorsa, bunu yapmak durumunda. Sözünü tutmak isterse, büyük oranda tutar. Belki yüzde 100 olmaz ama büyük oranda tutar. Bunu da uygulamada göreceğiz. Biz bunun takipçisi olacağız. ABD Savunma Bakanı’nın mektubu bizim açımızdan bir yazılı taahhüttür. Bu yazılı taahhütü alacağız ve bundan sonraki bütün adımları bu taahhütlere göre değerlendireceğiz. Bu mektubu olumlu bir adım olarak görüyorum, ama uygulamanın esas olduğunu da çok net olarak ifade ediyorum. Basına yansıyan adetler ile bize gelen adetler arasında tutarsızlık var. Bunları ABD Savunma Bakanı ile oturacağız, konuşacağız. Belki PYD’ye verilen silahların toplanmasına yönelik birlikte bir mekanizma oluşturabilir miyiz, ona da bakacağız. Bunu çarşamba günü Brüksel görüşmesinde ele alacağız.”

Erdoğan ise, “Maalesef, müttefik dediğimiz, dost bildiğimiz ülkeler, Türkiye’nin bütünlüğüne göz dikmiş terör örgütleriyle iş birliği yapmakta sakınca görmüyorlar. Bu terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye’yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacaklar. Ama onlar için iş işten geçmiş olacak” diyerek, bu defa “kanmadığı” mesajını verdi.

-Mattis’in O Sözleri Pentagon Sitesinde-

Önceki gün ABD Savunma Bakanı James Mattis’in, Fikri Işık’la da görüşeceği Avrupa yolculuğu esnasında uçakta, PYD/YPG’ye Rakka operasyonu için verilen lojistik ekipmanın bir kısmının geri alınabileceğini, ancak duruma göre Rakka’dan sonra da silah vereceklerini söylediği duyuruldu.

Nur topu gibi bir “kriz”imiz daha olmuştu.

Kendi adıma Milli Savunma Bakanı Işık’ın bu pervasızlığı protesto için en azından Mattis’le görüşmesini iptal etmesini bekledim.

Ne gam!..

Brüksel’e gitti ve dün Mattis’le görüştü.

Ne oldu? Işık, ABD’nin PYD/YPG ile ilişkisinden duyduğumuz rahatsızlığı iletti.

Mattis, “Bu ilişkinin tercihten değil, zorunluluktan kaynaklanan kısa dönemli geçici bir durum” olduğunu söyledi.

“İnandık” ve “kriz” bitti!..

ABD o kadar çok “kandırdı” ki!.. Değil sözlerine, yazılı taahhütlerine bile inanma imkan ve ihtimali yok, ama yine de yetkililerimize Pentagon internet sitesine bir göz atmalarını öneririm.

Mattis’in uçakta yaptığı o açıklamalar kelimesi kelimesine siteye kondu.

Ne tesadüf, Mattis o açıklamaları yaparken yine bir şey oldu; Erdoğan’ın daha Obama döneminde, Başkan Yardımcısı Joe Biden’in yanında “Bir daha yapma” diye sert bir şekilde uyardığı McGurk bu defa da Rakka’ya gidip, PYD/YGP’li sözde komutanlarla toplantı yaptı ve askeri yardımların arttırılacağı sözünü verdi.

“Uyuyanı uyandırmak kolaydır, ama uyuyormuş gibi yapanı uyandırmak çok zordur” denir.

Ya “kandırılıyormuş” gibi yapanı uyandırmak?!.. Tabii ki, imkânsız!..

Müyesser YILDIZ

29 Haziran 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/pentagonun-sitesindeki-o-yazi-ne-anlama-geliyor-2906171200.html

Kategori:Uncategorized