İçeriğe geç

Merve Kavakçı Büyükelçi mi Olacak?

Erdoğan son dönemde CHP’nin “adalet yürüyüşüne” karşı Merve Kavakçı örneğini vermeye başladı.

Son olarak Hamburg dönüşünde yürüyüşü değerlendirirken, şunları söyledi:

“Daha önce de söyledim. Bunların adaletle alakâl olduklarını düşünmüyorum. Benim belediye başkanı iken hapse atılmam Ecevit’in başbakanlığı döneminde gerçekleşti. O zaman DSP Genel Başkanı olsa da neticede CHP’nin her şeyiyle sahiplendiği biridir Ecevit. Merve Kavakçı’yı hatırlatmıştım size. Başörtüsünden dolayı, ‘Bu kadını atın buradan dışarı’ diye haykıran kimdi o vakit? Ecevit. Adalet falan dinlemediler. Kavakçı’yı başörtüsü nedeniyle Meclis’ten dışarı atıp, elinden vatandaşlığını bile aldılar. Bu ülkede tüm bunları yapanlar onlar işte. Şimdi bunlar mı adalet arıyor?”

Erdoğan, sık sık Merve Kavakçı’dan söz ederken, Kavakçı ile ilgili bir gelişme daha yaşandı. 13 Mayıs 1999 tarihli Türk vatandaşlığından çıkartılması kararı AKP iktidara geldikten 15 yıl sonra kaldırıldı.

Kavakçı da bu kararın hemen ardından Yeni Akit’teki köşesinde şunları yazdı:

“Gençlerimiz, çocuklarımız bilmezler. Çoğu toprak oldu, laiklik şehidi gibi absürd bir tasvir yakıştırıldı, kimi toprak bile olamadı, kimi hastalıklara gark olup yok oldu gitti. Hatırlayalım. Bunlar sadece bir numune. Yoksa içimizdeki İslam düşmanları ne bunlarla sınırlı, ne bunlarla kayıtlı… Her coğrafyada, her zaman diliminde Hak ve Batıl karşı oldu…”

Türk vatandaşlığından çıkarılması kararının iptalinin startını Erdoğan’ın verdiğini, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın da himaye ettiğini belirten Kavakçı yazısını, “Başörtüsüz demokrasi dönemi böylece resmen kapandı” diye bitirdi.

-3 Ay Önceki Söylenti-

Peşpeşe yaşanan bu gelişmeler, 3 ay önce Ankara kulislerinde konuşulan, ancak çok da üzerinde durmadığım bir söylentiyi hatırlattı.

İddia; İktidarın Merve Kavakçı’yı büyükelçi olarak atamaya hazırlandığı yönündeydi.

Erdoğan’ın, Kavakçı’yı “adalet sembolü” haline getirmesi…

Kavakçı’nın vatandaşlıktan çıkartılması kararının iptali…

Yargı, polis, son olarak TSK’da türbana izin verilmişken, Dışişlerinde halen türbanlı bir büyükelçinin bulunmaması…

Gidişat, Kavakçı’nın büyükelçi yapılacağı iddialarını doğrular nitelikte.

Müyesser YILDIZ

10 Temmuz 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akpden-bomba-merve-kavakci-hazirligi-1007171200.html

Kategori:Uncategorized