İçeriğe geç

Genelkurmay’ın Meşhur Adli Müşavirine Bu Kadar Yetkiyi Kim Verdi?

2011-2016 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği görevini yürüten, 15 Temmuz’dan sadece 4 ay önce Kozmik Oda operasyonundaki usulsüzlükler sebebiyle Hulusi Akar tarafından görevden alınan Muharrem Köse, darbe teşebbüsü başarılı olsa sözde görevlendirme listesine göre, yeniden Adli Müşavir yapılacaktı.

Muharrem Köse şimdi tutuklu ve Askeri Yargıdaki “FETÖ yapılanmasına” ilişkin iddianame kapsamında yargılanıyor.

Köse’nin Kozmik Oda operasyonundaki rolü ne olmuştu?

Mühürlü bir oda ve kasada gizlenen “devlet sırrı” niteliğindeki belgeleri dönemin Savcısı Mustafa Bilgili’ye teslim etmek üzere adeta çırpınmış, “Gelin bunları teslim alın” diye yazı üstüne yazı yazmış ve nihayetinde bunlar önce Savcılık, oradan da TÜBİTAK’taki “FETÖ’cülerin” eline geçmişti.

Bu gelişmelerle ilgili olarak dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel adına yapılan açıklamada ise, “Genelkurmay Başkanımızın konuyla ilgili hiçbir girişimi olmamıştır. Tamamen hukuki kurallar çerçevesinde hareket edilmiştir” denilmişti.

Özel’in ya Köse’nin Savcılık yazışmalarından haberi yoktu ya da Adli Müşavirin, “hukuki yetkilerini” kullandığını düşünüyordu!..

Bugün Muharrem Köse’ye yöneltilen suçlamaların en başında Kozmik Oda operasyonunun yer aldığını belirtip, devam edelim.

-Sahte Şemada Köse İmzası-

Genelkurmay Adli Müşavirliği’nin geçen ay yaptığı açıklamayla kesinleşti; Danıştay cinayetinin Ergenekon davasıyla birleşmesine yol açan sahte şemayı “Aslı gibidir” diyerek mahkemeye gönderen ve zamanında, bu şemanın Genelkurmay arşivlerine nasıl girdiğinin araştırılmasını isteyen Kemal Kerinçsiz’in başvurularını sümen altı eden de Muharrem Köse’ymiş.

Medyamızın aktardığına göre, özetle Necdet Özel döneminde yapılmayan araştırma Hulusi Akar döneminde yapılmış ve bu gerçek nihayet ortaya çıkmıştı!..

-İddianameye Göre Diğer “İcraatları”-

Muharrem Köse’nin “icraatları” Kozmik Oda ve sahte şemadan ibaret değil. Neredeyse her satırında adının geçtiği 534 sayfalık iddianamede Köse’ye yönelik şu suçlamalar da var:

– TSK’nın en kritik hukuk birimi olan Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği görevine daha önce Yarbay rütbesindeki bir Askeri Hakimin atandığı hiç görülmemişken, teamüllere aykırı olarak atanması.

– Askeri Yargıtay’da tasfiye etmek istediği üyeler hakkında uydurma soruşturmalar açması ve kumpas kurması.

– İzmir Casusluk kumpasında fişlenen mağdur hakimleri tasfiye etmek ve terfilerini engellemek için Askeri Yargıtay’a suç duyurusunda bulunması.

– İzmir Casusluk kumpası davasıyla ilgili yazışmalarda usulsüzlük yapması.

– MİT TIR’ları olayında adı geçen eski Tuğgeneral Hamza Celepoğlu’nu koruması ve hakkında yapılan suç duyurularını sümen altı etmesi.

– “FETÖ” yapılanmasıyla ilgili tüm yazı ve ihbarları daha önce soruşturma yapıldığı gerekçesiyle işleme koymaması.

– Ergenekon, Balyoz, askeri casusluk kumpası gibi davalarda, sanıkların savunmaları için talep ettiği bilgi ve belgeleri “gizlilik” gerekçesiyle vermeyerek, savunma hakkını kısıtlaması ve görevini kötüye kullanması.

-28 Şubat Soruşturmasında da Var-

Bitmedi.

Malûm 28 Şubat davasında karar aşamasına gelindi. Savcının 60 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet talep ettiği davada yarın sanıklar ve avukatlarının mütalaaya karşı beyanları alınacak.

İşte “FETÖ üyeliğinden” tutuklu Savcı Mustafa Bilgili’nin soruşturmasını yapıp, iddianamesini hazırladığı bu davada da Muharrem Köse sıkça karşımıza çıkıyor.

Bizzat Bilgili, soruşturma ve iddianamenin hazırlanması aşamasında Köse ile nasıl yakın çalıştıklarını itiraf etti.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, Köse’nin davaya sahte evrak gönderdiğini öne sürdü.

Keza yargılama aşamasında Bilgili, sanıkların Genelkurmay’dan istediği bilgi ve belgelerin verilmemesi için Köse’ye yazı yazdı, o da aynen diğer kumpas davalarda olduğu gibi “gizlilik” gerekçesiyle bunları sanıklar veya avukatlarına vermedi.

Bunun üzerine sanıklardan emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan’ın Köse hakkındaki suç duyurusunun Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından, “Hukuka aykırılık bulunmadığı” gerekçesiyle işlemden kaldırıldığı, bu kararın 2014’te Milli Savunma Bakanı’na imzalattırıldığı, bilirkişi heyetinin yaptığı inceleme sonucunda ise sözkonusu işlemin “Savunma hakkını kısıtlama” anlamına geldiği de yine Askeri Yargı iddianamesinde vurgulandı.

-İmza Hulusi Akar-

Tüm bunlardan sonra hiç konuşulmayan, sorgulanmayan bir konuyu gündeme getirelim; Peki de Muharrem Köse, bu kadar yetkiyi ve gücü nereden, kimden, nasıl almıştı?

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel döneminde, 2. Başkan olan Hulusi Akar’dan!..

Şöyle ki;

19 Nisan 2012 tarihinde, “Genelkurmay Karargah’ında farklı birimlerce ayrı ayrı yapılacak yazışmalar nedeniyle adli makamlara çelişkili, eksik veya hatalı cevap verilme ihtimalini ortadan kaldırmak, Adli makamlarla koordineyi tek bir birim üzerinden yapmak ve uygulamada birliği sağlamak” gerekçesiyle, 2.5 sayfalık 9 maddelik “Hizmete Özel” başlıklı bir yazı ile sadece Genelkurmay değil TSK’nın tamamında geçerli olmak üzere tüm hukuki yetkiler Genelkurmay Başkanı adına Adli Müşavirlikte yani Muharrem Köse’de toplandı. Üstelik bu geçici değil, “Devamlı emir”di!..

Nitekim Muharrem Köse görevde olduğu sürece sadece adli makamlarla ilişkilerini değil, kendisiyle ilgili şikayet ve suç duyuruları hakkındaki işlemleri de bu “emre” dayandırıp, yapılan ve yapılacak işlemlerin Komuta katına arz edildiğini, belgeler üzerinde buna dair paraflar bulunduğunu savundu.

Tamam, Köse verilen bu yetkileri “kötüye kullanmış” olabilir de bunu verenlerin hiç mi sorumluluğu yok?

Ve şimdi Köse, “Necdet Özel adına Hulusi Akar’ın verdiği devamlı emri yerine getirdim” derse ne olacak?

Müyesser YILDIZ

7 Ocak 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kritik-isim-hulusi-akarin-verdigi-emri-yerine-getirdim-derse-ne-olacak-0701181200.html

Kategori:Uncategorized