İçeriğe geç

Bari Bu Sefer Dik Duralım!..

Yunanistan’la ilişkilerimiz malûm.

PKK ve DHKP-C’lilerden sonra “FETÖ”cü darbecileri de sahiplendi…

Türkiye’ye yönelik bilumum “soykırım” iftiralarını kabul etti, anıtlar dikti…

Atatürk’e, “soykırımcı” dedi…

Batı Trakya Türklerinin “Türk” kimliğini tanımadı, onları en basit insan haklarından mahrum bıraktı…

Ege’de adalarımıza yerleşti, silah deposuna çevirdi. Üstüne, “Sıkıysa, gelin de alın” diye meydan okudu…

Ayan beyan Kıbrıs’ın tamamının Rumlara teslimini istedi…

Rum kesimiyle birlikte Akdeniz’de at koşturdu. Nihayet KKTC’ye ait bölgelere dayandı…

Haklarımıza sahip çıkmak istediğimizde abisi AB ve ABD’ye Türkiye’yi şikâyet etti. Onlar da bize, “AB ülkelerine yönelik tehdit ve eylemlerden kaçınmamız” uyarısında bulundu…

Başbakan Çipras, Türkiye’yi “agresif komşu” olarak nitelendirirken, eski bir bakan, “En iyi Türk, ölü Türk’tür” dedi.

Dün itibarıyla Ege ve Akdeniz’i “Helen gölü” gösteren haritalar yayınlayarak, “Megali İdea”dan asla vazgeçmediğini ortaya koydu…

Hepsini sineye çektik… Yunan yöneticileri “dost” saymayı sürdürdük… Her daim sorunları “diyalogla” çözmeden dem vurduk…

İşte buyurun; Daha dün Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la Kıbrıs konusunu da konuştuklarını açıklarken, şunları söyledi:

“Kıbrıs ve münhasır ekonomik bölge konusunda bizim daha yumuşak davranmamızı istiyor. Kendisine bizim uluslararası hukuka uygun davrandığımızı anlattım. Orada bulunacak petrol ve doğalgazda, Kıbrıs’ın kuzeyinin de güneyinin de hakkı var. Bu noktada birilerinin tek taraflı hareket etmesini kabul edemeyiz. Anastasiadis dürüst davranmak istiyorsa, yapması gereken bir şey var; Arama çalışmalarının kime nasıl yaptırılacağını Kıbrıs’ın kuzeyiyle müzakere ile belirlemek. Sondaj beraber yapılmalı, çıkacak ürün de beraberce paylaşılmalı.”

Hiçbir şey olmamış, Rumlar ve ağababalarının niyetleri ortaya dökülmemiş gibi, ne kadar anlayışlı, iyimser, umutvar bir yaklaşım, değil mi?

-O İki Askeri İade Eder miyiz?-

Konumuza gelince;

Dün sınırımızı geçen iki Yunan askeri yakalandı ve tutuklandı. Tutuklama kararı Atina’da “şok” etkisi yarattı.

Yunanistan, bu askerlerin rutin sınır devriyesi görevi yaparken kötü hava koşulları nedeniyle “yanlışlıkla” sınırı geçtiğini, “casus” olmadığını bildirirken, medyamız yakalanan askerlerin telefonlarından sınırda çekilen görüntüler çıktığını duyurdu.

Hemen Atina ile Ankara arasında telefon görüşmelerinin yaşandığı, iki ülke Dışişleri Bakanlarının iletişime geçtiği ve Yunan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis’in, Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Hulusi Akar’la görüştüğü bildirildi.

Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos da, “Türk yetkililerle temas halindeyiz. Bu sorunun kısa sürede çözülmesini ve iki askerimizin yakında Yunanistan’a döneceğini umut ediyorum” dedi.

Biliyorsunuz, bazı darbeci askerlerimiz Yunanistan’da. Başbakan Çipras, 15 Temmuz’un hemen ardından, Erdoğan’a bunların iade edileceği sözünü verdiği halde sonradan “Bizde yargı bağımsız, karışmayız” dedi.

Elbette uluslararası ilişkilerde hukukun pazarlık konusu olması kabul edilebilecek bir şey değil. Ama yaşananlar da ortada. Türkiye’de tutuklu Fransız ve Alman vatandaşların tahliyelerinde öyle şeyler oldu ki, maalesef duble yol açıldı!..

Erdoğan’ın dış politikada çok sevdiği bir söz var; Diklenmeden dik durmak!..

Diyeceğim; Bari bu defa ve bir kez olsun Yunanistan’a karşı hem “diklenelim”, hem de “dik” duralım.

İki telefon üzerine, yine “dostluğu” hatırlayıp, “Dünyanın meleği” olduğumuzu göstermek için “iade jesti”nde bulunmayalım.

Yunanistan’ın yıllardır süren pervasızlıklarına karşı bunu aleni bir “pazarlık” konusu yapmasak dahi;

Erdoğan’ın Aralık’ta Yunanistan’a yaptığı ziyaret sırasında Çipras’ın darbeci askerlerin iadesi konusunda söylediği sözlerden hareketle, “Türkiye bir hukuk devletidir. Türk yargısının kararları bağımsız şekilde alınır ve saygı ile karşılanır. Türkiye bir hukuk devleti olarak, Türk yargısı bu insanların adil yargılanması için gerekenleri yapacak” diyelim.

Ve lütfen Çipras, kardeşi Macron veya ablası Merkel’i devreye soksa bile “kanmayalım”, olur mu?

Müyesser YILDIZ

3 Mart 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bari-bu-sefer-dik-duralim-03031828.html

Kategori:Uncategorized