İçeriğe geç

Hangisi Daha Ağır; 28 Şubat mı BOP Süreci mi?

28 Şubat sürecinin 21’inci yıldönümünü “anma etkinlikleri” kapsamında demeçler, makaleler, haberler, paneller, açık oturumlar sürüyor.

Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere tüm AKP yöneticilerinin devam eden 28 Şubat davasıyla ilgili verdiği “hüküm” malûm. Sanıklar, “En ağır biçimde” cezalandırılacak, sonra da sıra sürecin “sivil ayağına” gelecek!..

Öncelikle şu üç hususun altını çizelim:

Birincisi; Savcı 60 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet, 39 sanık hakkında ise “delil yetersizliğinden” beraat kararı istedi ya, mahkemenin en azından 60’ı, 25-30’a düşüreceğini tahmin ediyordum. Lâkin kulislerde konuşulanları duyunca, 99’una da mahkumiyet çıkarsa, şaşırmama noktasına geldim. Zira, 39 kişi için beraat istenmesi “yukarılarda” epey rahatsızlık yaratmış!..

İkincisi; Davada son sözünü söylemeyen 10 sanık kaldı. Bunların savunması da 12-13 Mart’ta alınacak. Ondan sonra karar açıklanacak. Şimdiden Mahkemenin karar tarihi için “26 Mart” deniyor. Bu tarihin ne özelliği var anlayamadım, ama doğruysa karar bugünden belli demektir!..

Üçüncüsü; Devlet yetkilileri, devam eden bir davayla ilgili açık açık “görüş” beyan ederken, yürütmenin yargıya müdahalesini ortaya koymaya çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sessizliği neye yorumlanmalı? O çabalar ve “Adalet yürüyüşü” anlamını yitirmiş olmuyor mu?

-Erbakan Hoca’yla Helalleşmişler miydi?-

28 Şubat “anma etkinlikleri” kapsamında, dönemin Başbakanı merhum Erbakan Hoca’ya da övgüler düzülüyor.

Kalemine sağlık, Nihat Genç ağabey geçen hafta bu “övgüleri” çok iyi cevaplandırdı!..

Bu konuda biz de birkaç hatırlatmada bulunalım:

AKP’yi kurduklarında, “Erbakan Hocamızı Çankaya’ya çıkaracağız” şeklinde propaganda yapmışlar, ama Erdoğan 3 Kasım seçimlerinden bir gün önce Zaman Gazetesi’ni ziyareti ettiğinde, kendisine “Menderes ile Özal’ı örnek aldığını” anlatmıştı.

Partinin diğer kurucusu Abdullah Gül’ün örnek aldığı ise Clinton ve Tony Blair’di.

Ki Gül’ün, “Reel politikaya çok önem vermek, yani realist olmak zorundayız… İktidar olmak için dünyayı dikkate almak, reel politik yapmak zorundayız” şeklindeki sözleri, Erbakan Hoca’yla yollarının neden ayrıldığının ve nasıl iktidar olduklarının özeti gibiydi.

Bir ayrıntı daha;

2012’nin 28 Şubat anmaları sırasında Kılıçdaroğlu, dönemin Başbakanı Erdoğan’ı, “Erbakan’ı sırtından hançerlemekle” suçladıktan sonra, “Sen Erbakan ile helalleştin mi?” diye sormuştu.

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan da Erbakan’ın en yakınındaki iki isim Oğuzhan Asiltürk ile Şevket Kazan’dan bu konuda görüş almış; Her ikisi de Erbakan’ın buna dair bir şey söylemediğini, ancak Hoca’nın çok kırıldığını vurgulamıştı. Dahası Kazan, Erdoğan’ın yaptığı hareketin affının mümkün olmadığını belirtip, “Ne yaptıysa onu biçecek. Ne yaptıysa aynı şeyler başına gelecek. Ama nasıl gelecek ne şekilde gelecek onu bilemiyorum” demişti.

AKP cephesinin “helalleşme” konusundaki sessizliğine karşın, 28 Şubat sürecinin sonunda Erbakan’ın istifasını sunduğu dönemin Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in vefatından kısa bir süre önce, 7 Şubat 2011’de Hoca’yı hastanede ziyaret edip, “helalleştiğini” açıkladığını kaydedelim.

-28 Şubat’ın ve Bugünün Bilançosu-

28 Şubat sürecine “post modern darbe” deniliyor…

AKP iktidarıyla birlikte ise “BOP eş başkanlığı ve ılımlı İslâm” projeleriyle tanıştık…

1 haftadır sadece eleştiri yok, 28 Şubat’ın “Mağduriyet bilançosu” da çıkarılıyor.

“Mebzul miktarda mağdur yaratıldı… On binlerce kişi okullarından atıldı… On binlerce kişi işsiz kaldı… Binlerce derneğin, vakfın, okulun, Kur’an Kursu’nun kapısına kilit vuruldu… Binlerce kişi uyduruk delillerle yargılanıp, mahkûm edildi” deniliyor.

Peki 16 senede; Yaratılan mağdurlar… Okul ve işlerinden atılanlar… Kapatılan veya satılan kurumlar… “Uyduruk” delillerle yapılan yargılamalar?!.

Her gün 28 Şubat’ı konuşan Başbakan Binali Yıldırım’ın sözlerinden devam edelim:

Mesela merhum Erbakan’ı şöyle anlatıyor:

“Her zaman özgürlüklerin kapısını araladı. Çatışmayı değil emeği, alın terini, sevgiyi esas aldı. Daima milletten yana oldu, daime milletin hukukunu savundu. Bunu yaparken devleti de örseletmedi, itibarsızlaştırmadı. Hiç kimseyi ötekileştirmedi. İncindi ama kimseyi incitmedi. ‘Kimsenin canı yanmasın, burnu kanamasın’ diye kendine haksızlık yapanların dahi hukukuna sahip çıktı. Sadece kendisi gibi düşünenlerin haklarını değil, herkesin inandığı gibi yaşama hakkını savundu. Hak ve özgürlükleri baskı altına almaya çalışanlara demokrasiyi savunarak cevap verdi. Siyasette nefret dilini reddetti, daima güler yüzlü, tatlı bir dil kullandı. Siyasete uzlaşma diyalog ve güven duygusu getirdi.”

Ya 16 yıldır yaşanan iklim; Her daim çatışma, devletin örselenip itibarsızlaştırılması, ötekileştirme, siyasetteki nefret dili, korku iklimi ve illa da yaşanan büyük hukuksuzluklar?!..

“Bu ne yaman çelişki?” denmez mi?

Başka?

“28 Şubat’ta toplumsal mühendislik yapıldı… Açıktan zulmettiler, ayrımcılık yaptılar…. ‘Her hak herkesin hakkı değildir’ dediler. Yasaklar, baskılar hayatımızı her yönden kuşattı… Üniversitede okuyan kızlarımızın başlarını zorla açtırdılar. İkna odaları kurdular… Kuran kurslarını, imam hatipleri yok edeceğim diye bütün meslek okullarını kapattılar… Anadolu insanının sahip olduğu firmalar fişlendi, ticari hayatları sonlandırıldı… Büfeci, çorbacı yeşil sermaye ilân edildi… Medya kontrol altına alındı. O günün gazete başlıkları hep birbiriyle anlaşmış, talimatla atılan başlıklar ” diyor ve devam ediyor:

“Artık bu ülke milli iradeye karşı operasyon yapmaya kalkanlar karşısında 81 milyon vatan evladını bulacaktır. Hiç kimse devlet gücünü kullanarak toplumsal mühendislik yapamayacak. Türkiye özgür bir ülkedir, demokratik hukuk devletidir. Cumhuriyet’in kazanımlarını, demokrasinin kazanımlarını hepimiz gözümüzün nuru gibi koruyacağız Kin, nefret ile değil adalet, merhamet ile ülkemizi yöneteceğiz… Milletimiz, yalnızca adaleti, yalnızca hakkaniyeti hak ediyor. Bizim siyasetimiz 81 milyon vatandaşımızın her bir ferdi içindir. Sadece aldığımız oylar kadar vatandaşımızın hakkını savunmuyoruz her vatandaşın hakkını savunmak, korumak bizim namus borcumuz, millete olan sözümüzdür. Türkiye Cumhuriyeti devleti, bütün vatandaşların devletidir. Bu ülkede her vatandaş, başımızın tacıdır… Hukukumuzu, namusumuzu emperyalist emelleri olanlara ve onların kiraladığı hainlere asla çiğnetmeyeceğiz.”

İki isimden iki cümle daha aktaralım:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya 28 Şubat için, “Yargıtay ayrı bir devlet, Anayasa Mahkemesi ayrı bir devlet, asker ayrı bir güç ve otoriteydi” diyor,

Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da tüm Cumhuriyet dönemini kast ederek, “Batılılaşmayı sadece şekilden ibadet sananların, bu ülkede taş üstüne taş koymadığını” söylüyor.

16 yılda dış politikadaki devasa kayıplarımıza, TSK’nın başına gelenlere, “İmam” görünümlü adamların casus çıkmasına ve dine verilen zararlara hiç değinmeden, sadece bu açıklamaları değerlendirelim:

Türkiye’nin “Tek adam, tek parti, tek görüşe” götürülmesi, “Toplumsal mühendislik” değil mi?

Yıllardır sürdürülen toplumsal ayrışma ve kendinden olmayana karşı kullanılan “merhametsiz” dile ilave, “Cumhur ittifakı” denilirken bile AKP-MHP dışındaki seçmen “Gayrı Cumhur” sayılmış olmuyor mu?

Her yerden “Zulüm ve ayırımcılık” feryatları yükselmiyor mu?.. Yasaklar, baskılar kuşatması yaşanmıyor mu?

Tüm okullar İmam-Hatip yapılıp, bunun için “ikna” faaliyetleri yürütülmüyor mu?

“Ne istedilerse verdik” diyenler dururken, büfeci, çorbacı “FETÖ”cü ilân edilmiyor mu?

Medya, “Tek ses-Tek manşet” halinde çalışmıyor mu?

Artık “Tek yargı” yok mu?

“Cumhuriyetimizin kazanımlarını gözümüzün nuru gibi koruyacağız” denirken, bunlar emperyalist emelleri olanların arzusu üzerine bir bir elden çıkarılmıyor mu? Bu ülkede taş üstüne taş konmadıysa gidenler ve son olarak gözden çıkartılan Şeker Fabrikaları kimin eseridir?

16 yılda gördük ki; Sözkonusu “Milli irade” ise her şey mübah ve teferruat!..

Pekala, gelin sadece şu ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’la 3.5 saat kayıtsız-kuyutsuz ne görüşüldü, bunu millete açıklayın yeter!..

Müyesser YILDIZ

4 Mart 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/yukarilarda-epey-rahatsizlik-yaratan-o-talep-04031805.html

Kategori:Uncategorized