İçeriğe geç

“Milletin Sanatçıları” Askerimize Moral Veriyor da Dünü Nasıl Unutacağız?

80 milyonun yüreği Mehmetçik için çarpıyor. Dualar ediliyor.

Ama şarkılı türkülü, Hollywoodvari, Angelina Jolie modeli ziyaretler göz dolduruyor, hayranlık uyandırıyor!..

İlkin bir grup sanatçı 16 Şubat’ta “Sanatçı ve Mehmetçik El Ele” programı kapsamında Hatay’a gidip, askerlerimizi ziyaret etti. Bu heyette dikkat çeken ilk isim Yavuz Bingöl oldu, “Yapılan operasyonu şahsen meşru görüyorum” diye buyurdu.

27 Şubat’ta ise bir grup sanatçı Erdoğan’a doğum günü ziyaretinde bulundu. Aralarında Yavuz Bingöl’ün yanısıra Hülya Koçyiğit ve Orhan Gencebay da vardı. Ziyarette Zeytin Dalı operasyonunun da konuşulduğunu belirten Koçyiğit şunları söyledi:

“Sayın Erdoğan Zeytin Dalı operasyonu dolayısıyla göstermiş olduğumuz birlik ve beraberlik anlayışı için bizlere teşekkür etti. Hep beraber yakın bir tarihte Mehmetçiği ziyarete gitmeye karar verdik.”

Tam o günlerde “Usta sanatçı” Orhan Gencebay’ın Mehmetçik için bir şiir kaleme aldığı açıklandı.

Erdoğan 14 Mart’ta bestekârlara seslenip, Fırat Kalkanı ve Afrin için bir marş yazılmasını istedi. Ertesi gün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, aralarında Orhan Gencebay, Yavuz Bingöl, Sibel Can gibi isimlerin de bulunduğu sanatçıların çok güzel bir Afrin türküsü üzerinde çalıştığını duyurdu.

Ve dün; 27 Şubat’ta kararlaştırılan program hayata geçirildi, Erdoğan başkanlığındaki bir grup ünlü isim sınır hattına gitti.

O isimlerden Yavuz Bingöl, sınırdaki askerlerimize moral ziyaretine gittiklerini anlattı.

Hülya Koçyiğit, “Daha önce de gittik, askerimize moral vermeye. Şimdi de onlara teşekkür etmeye gidiyoruz. O silah arkadaşlarına tebriklerimizi iletmeye, şehitlerimize de rahmet dilemeye gidiyoruz” dedi.

İbrahim Tatlıses türküler söyledi.

Erdoğan da bu sanatçıları şöyle takdir etti:

“Belli kesimler tarafından yapılan onca itibar suikastine, haydutluğa rağmen sanatçı ve sporcularımızın buradaki varlığı dahi bu kenetlenmenin işaretlerinden biridir. Buradaki dik duruşunuzla, bu milletin bağrından çıkan gerçek sanatçılar ve sporcular olduğunuzu gösterdiniz. İnşallah buradaki bu güzel manzara dalga dalga tüm ülkemize yayılacaktır.”

-PKK Açılımında Kimler Vardı?-

Ziyarete katılan gazeteciler, Erdoğan’ın “Vatanına Göz Dikeni Ez Oğlum” türküsüne eşlik etmesinin duygu dolu anlar yaşanmasına sebep olduğunu da bildirdi.

Çok güzel kareler bunlar.

Lâkin geride bir de şu kareler olmasa!..

Vatanımıza göz dikenler, PKK’yla masaya oturmamızı istedi. Sadece Oslo’da değil, İmralı’da da oturduk. “Milli birlik, kardeşlik, barış” süreçleri başladı.

Yurdun dört bir yanına gidip, sürecin “faziletlerini” anlatmak üzere İmralı’daki teröristbaşıyla birlikte “Akil insanlar” belirlendi.

Mehmetçik, teröristlerle amansız bir mücadele içindeyken, onlar salonlarda PKK güzellemesi yaptı.

Bülent Arınç’ın ifadesiyle, “Başbakan Erdoğan’ın titiz bir çalışma ile hazırladığı” bu listede kimler vardı?

Mesela Hülya Koçyiğit vardı. Marmara Bölgesi listesine konulmuştu. Çalışmalara katılmadı, ama “Türkiye’de toplum olarak her şeyden önce huzur, güven, demokrasi, adalet, eşitlik talepleri var” sözleriyle sürece destek verdi, Erdoğan’ın Akil İnsanlar Heyeti davetine icabet etti.

Dün ise sınırın sıfır noktasında “Mehmetçiğe moral ziyaretine” icabetteydi!..

Karadeniz Bölgesi heyetinde de Orhan Gencebay vardı. Özetle şunları söyledi:

“Davet edildiğimde, ‘Tabii ki’ dedim. Çünkü ülkemi çok seviyorum. İyi bir vatansever olduğuma inanıyorum. Hayırlı olacak inşallah. Burada görev almak da ayrıca bir onur, gururdur. İleride tarih olarak kabul edilecek.”

2014 sonunda sağlık sebepleriyle heyetten ayrıldığında ise şöyle konuştu:

“Aldığım görevden hiç pişman değilim. Akillik benim için onurlu bir görevdir. Barış ülkemizin her katmanı için gerekli. Barış benim için, var olan bütün etnik ve dini kavganın son bulmasıdır.”

Bugünlerde Mehmetçik için şiir yazan, Erdoğan’ın talimatından sonra da “Afrin Türküsü” üzerinde çalışmaya başlayan Gencebay’ın o tarihlerde, yeni albümünde “Canım Türkiyem” diye bir beste yapacağını duyurup, “Bu sürece ve sonraki süreçlere de katkısı olacak. Benim bir idealim var, o da şu; Bu dünyada tek bir lisan konuşulsun ve sınırlar kaldırılsın” dediğini de kaydedelim.

Dünkü ziyarette yer alan Yavuz Bingöl’e gelince; Akil İnsanlar Heyeti’nde yoktu, ama sürece verdiği destek herkesin malûmu. Erdoğan’ın sanatçılara “Kürt açılımını” anlattığı kahvaltıya o da davetliydi. Erdoğan’ın yüzüne şunu söylediğini açıkladı:

“Sizin partiyi destekleyen ve oy veren biri değilim, ama 30 yıldır akan kardeş kanını kim durdurursa ben onun elini öperim, oy da veririm.”

Ve İbrahim Tatlıses; “Akil İnsan” kategorisine alınmamıştı, ama dünkü ziyaretin en dikkat çeken, en tartışılan ismi oldu. Nedense diğerlerinin geçmişi değil, sadece onun 16 Kasım 2013’te Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır’da düzenlediği mitingte, Şivan Perver’le birlikte “Megri megri”yi söylemesi hatırlandı. Keşke bu vesileyle Emine Hanımın bu türküde ağladığı, Erdoğan’ın ilk kez “Kürdistan” ifadesini kullandığı ve “Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını, 76 milyonun bir olduğunu, beraber olduğu birlikte büyük Türkiye yeni Türkiye olduklarını göreceğiz. Hiç endişeniz olmasın” dediği de hatırlansaydı!..

Bundan 3 yıl sonra “FETÖ”cülerin bir programına çıkan Şivan Perver, o konserle ilgili “pişman olduğunu” bildirdi.

Keşke dün birileri İbrahim Tatlıses’e o konseri, diğerlerine de “Açılım sürecini”, bundan pişman olup olmadıklarını sorabilseydi!..

İşte o zaman bu ziyaret daha bir anlamlı olurdu!..

Bir de; O vakit bu mitinge, “Hükümet etnik bölücülüğü palazlandırmış, PKK ‘yı aklamak için düğmeye basmıştır. Başbakan şimdi de kardeşi Barzani ile Diyarbakır’da buluşmuştur. Peşmerge başı ve sözde bir sanatçı Habur’dan Türkiye’ye giriş yapmıştır. Bu ikinci Habur rezaletidir” sözleriyle tepki gösteren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tatlıses ve bazı sanatçıların dünkü sınır ziyareti konseri hakkında ne düşündü acaba?

Tamam, unutkanlığımız meşhur. Ancak en azından bu isimlerin, yakın geçmişin bir şekilde hatırlanacağını dikkate alıp, bu anlamlı ziyarete gölge düşmemesi için, “Bize müsaade” demesi daha bir “Gerçek sanatçı” duruşu olmaz mıydı?

Müyesser YILDIZ

2 Nisan 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/peki-dunu-nasil-unutacagiz-02041837.html

Kategori:Uncategorized