İçeriğe geç

“28 Şubatçılar Tutuklansın” Talebi Reddedildi

Geçen hafta sonuçlanan 28 Şubat davasında ilginç gelişmeler yaşanıyor.

İlk gelişme, beklendiği üzere ve Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın aktardığına göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 28 Şubat’ın “sivil ayağı” ile ilgili soruşturma dosyasını raftan indirmesi oldu. Başsavcılık, Emniyet’e gönderdiği talimat yazısıyla, “28 Şubat sürecinde cuntacı unsurların emirleri doğrultusunda hükümetin düşürülmesini sağlayan sivil toplum örgütleri, basın-yayın kuruluşları, üniversite görevlileri, sermaye çevreleri ve bürokrasinin” araştırılmasını istedi.

Diğer gelişme ise şu:

Bilindiği gibi, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasında Savcı Mehmet Hanifi Yıldırım 60 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isterken, 39 sanığın beraati yönünde görüş bildirdi.

Geçen hafta kararını açıklayan Mahkeme ise başta dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 2. Başkan Çevik Bir ve Genel Sekreter Erol Özkasnak olmak üzere 21 sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Duruşmalardaki iyi hallerini dikkate alarak cezayı müebbete çeviren mahkeme, yaş ve sağlık gerekçesiyle bu sanıklar hakkında adli kontrol uygulanmasına hükmetti.

Ancak gerek davaya mağdur/müşteki olarak katılanlar, gerekse de iktidar medyasının bir bölümü sanıkların tutuklanmamasının, “Milleti derinden yaraladığını” belirterek, karara tepki gösterdi.

Bunun ardından 28 Şubat Platformu ile 2004-2009 yılları arasında başkanlığını Erdoğan’ın Başdanışmanı emekli Tuğgenaral Adnan Tanrıverdi’nin yaptığı Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) öncülüğünde, “Tutuklansınlar” kampanyası düzenlendi. Çok sayıda kişi, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde 21 sanığın tutuklanması talebiyle mahkemelere başvurdu.

Verilen itiraz dilekçelerinde, “Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 13 Nisan’da verdiği beraat ve düşme kararları ile katılma taleplerinin reddi hükümlerinin usul, kanun ve hakkaniyete aykırı olması sebebiyle bozulması, yeniden yapılacak yargılama sonunda sanıkların darbeye teşebbüs suçundan cezalandırılmaları ve tutuklanmalarına karar verilmesini arz ederiz” denildi.

-Mahkemeden Cevap: Böyle Bir Şey İsteme Hakkınız Yok-

Karara itiraz edenler arasında, 28 Şubat davasına mağdur/müşteki olan katılanlar ile bunların avukatları da yer aldı.

40 mağdur müşteki ve 7 avukatın, kararı veren 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı “tutuklansınlar” talebi dün sonuçlandırıldı.

5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2 sayfalık kararında önce, “Müşteki, katılan ve avukatlarının, hakkında mahkumiyet kararı verilen sanıkların tutuklu olmadığı, adı geçen sanıkların bir kısmının daha önceden tutuklandığı ve mahkemece salıverildiği, haklarında adli kontrol tedbirlerinin de bulunmadığı, mahkemenin hükmü açıkladığı celsede de tutuklu hiçbir sanık olmadığı ve hükümle birlikte adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının kararlaştırıldığı” belirtildi. Ardından tutuklama usulünün CMK’nın 100 ve 101’inci maddelerinde nasıl düzenlendiği hatırlatıldı.

Bu tespitlerden sonra da şöyle denildi:

“Katılan, müşteki veya bunların vekilleri tarafından, sanıkların tutuklanması taleplerinin ancak Cumhuriyet Savcısının talebi halinde değerlendirileceği, bunun dışında mahkemece de re’sen tutuklama kararı verilmediği takdirde bu karara müşteki, katılan veya vekillerinin itiraz haklarının bulunmadığı, kaldı ki, dava dosyasında Cumhuriyet Savcısının esas hakkında mütalaasında, sanıkların tutuklanmasını talep etmediği ve karardan sonra da Cumhuriyet Savcısının tutuklama talebinin bulunmadığı ve mahkememizce de adli kontrol kararı verildiği, yine CMK 105’inci maddede de katılan, müşteki ve vekillerinin itirazının düzenlenmediği ve mahkememizce verilen bir tahliye kararı bulunmadığından katılan, müşteki ve vekillerin itiraz hakları bulunmadığından talebin reddine oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Öte yandan Mahkeme, verilen dilekçelerin “itiraz mahiyetinde” olması sebebiyle, itirazın incelenmesi için dosyanın 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme aynı kararında, İsmail Hakkı Karadayı ve Muhittin Erdal Şenel’in avukatlarının, “Adli kontrolün kaldırılması” yönündeki talebini de “Verilen karar usul ve yasaya uygun” diyerek, reddetti.

Müyesser YILDIZ

21 Nisan 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/28-subat-davasinda-tutuklama-talebi-icin-karar-21041831.html

Kategori:Uncategorized