İçeriğe geç

Dikkat!.. Bu Bir Bilirkişi Raporudur!..

Dün, “adaletin tecellisinde” önemli bir yeri olan “bilirkişilik” mekanizmasındaki sıkıntılara değindik.

Tesadüf bu ya, elimize çok önemli bir dava için hazırlanmış öyle bir bilirkişi raporu geçti ki!..

Önce davanın konusunu özetleyelim.

15 Temmuz gecesi Erdoğan’a yönelik suikast teşebbüsü sırasında yaşanan çatışmalarda iki polis aracı da hasar gördü. Bunun için kamu adına tazminat davası açıldı. Mahkeme de araçlardaki hasar tespiti için bilirkişi görevlendirdi.

Şimdi sözkonusu araçlardan birisi için hazırlanan 12 Ekim 2018 tarihli bilirkişi raporunu tek bir harf ve virgül değişikliği olmaksızın aynen aktaralım:

-Ne Kurşunlanmış mı? Diye Çoğunluğu da Kaçar!!!-

“Marmaris 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin keşif minübüsü ile Marmaris Emniyet Müdürlüğüne gittik. Dacia, dokker, N1 sınıfı, kamyonet (BB van) Marmaris güvenliğini destekleme derneğinin aracını gösterdiler.

Çok çok kurşun deliği olan halinin resimlerini verdiler. Resimlerde kurşun delikleri numaralanmış net olarak görülüyordu. Aracın lastikleri hedef seçilmemiş. Kullanıcının hedef seçildiğini gördüm. (Dosyada) Dacia, dokker, N1 sınıfı, kamyonet (BB van) kaportası, kurşunların kaporta altında zarar verdiği kısımlar tamir olmuş. Boyanmış hizmet verir hala getirilmişti. Aracın dört yönden resimlerini çektim. (Dosyada) Araca bindik Marmaris sanayi sitesine gittik. Kaporta, içinde kurşunların zarar verdiği kısımları tamir eden, boyayan ustaları buldum. Bir bir konuştum. Delikleri detay detay nasıl usulüne uygun kaynattıklarını anlattılar. Nasıl mükemmel işçilik yaptıklarını bir güzel anlattılar. Çalışmam bitti.

8.10.2018 de tekrar Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğüne gittim. Dacia, dokker ruhsatını aldım. Şasi numarasını, motor numarasını baktım. Ruhsattaki ile aynı idi. Sağ ön kapı eşiğindeki etikette yazılı şasi numarası da ruhsatta yazılı şasi numarası aynı idi.

İntertet ten ikinci el piyasa değerini elde edebilmek için aynı marka, aynı tip ve diğer özellikleri de benzer olabilen 6 adet satış ilanı yazdırdım. Ortalama ikinci el yaklaşık değer bulabileceğim. Önceki değer tespiti bilirkişiliklerimden de bildiğim üzere servisler, araç satanlar biz bilmeyiz. Diyorlar… 54.000.TL + 54.500.TL + 55.250.TL + 53.250.TL + 57.900.TL + 57.500.TL= 332.400TL/6 adet= 55.400. TL

ARAÇLARIN SON Km. Ortalaması da = 55.263,Km. De 11.10.2018 itibarı ile.

DACİA, dokker; 48 J 1889 aracın son Km.si = 131.00 Km. De, Üstteki ortalamanın 2 katından da fazla.

DACİA, dokker; 48 J 1889 plakalı aracın ikinci el kurşunlama öncesini fiatını en fazla 50.000. TL kabul edebilmemiz mümkün. Polislerin hizmetleri hep araç üstünde geçtiğini, iyi araç kullandıkları olumlu kabulü.

Bir diğer olumlu kabulü de en fazla 3 kişi ile araç sürerler. Olumsuz bir kabül yılda birkaç kere de; kaçanı kovalamaları akla geliyor. Yük, eşya taşıma halleri yok.

Olumlu, olumsuz kabüllerin gerçeği altında; DACİA, dokker; 48 J 1889 plakalı aracın ikinci el kurşunlanma sonrası fiatını en az 8.000.TL azaltır. Araçların 2. el satışlarında müşteri aday adayları aracın fiatını: 5, 10, 15 bin TL diye azaltıyorlar. Ne kurşunlanmış mı? Diye çoğunluğu da kaçar!!!

DACİA, dokker; 48 J 1889 plakalı aracın ikinci el kurşunlanma öncesinin fiatını en fazla 50.000.TL kabul edebilmiştim.

Bakım, onarım fatura tutarı: 5.000TL. + 8.000.TL müşteri aday adayları azaltmaları= 13.000.TL Toplam araç sahiplerinin zararları denir.

DACİA, dokker; 48 J 1889 plakalı aracın ikinci el 11.10.2018 itibarı ile (fiatının) değerinin: 37.000. TL kaldığı görülür. Kurşunlama; Aracın iskelet dengesini kaçırmamış! İskelet gönyesini kaçırmamıştır.

Takdir Marmaris 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin olmak üzere raporumu iki nüsha arz ediyorum. Saygılarımla.”

-“Niye İlk 500’de Değiliz” Diye mi Sormuştunuz?-

Türkçesi, imlâsı, anlatımı ve “teknik izahıyla”, buyurun size bir bilirkişi raporu!..

Ve bu, 15 Temmuz gecesi yaşanan en kritik saldırılardan birisine ilişkin davada yaşanıyor. Diğerlerini varın siz düşünün!..

“Herhalde mahkeme raporu kabul etmemiştir” diye düşünenler varsa; Maalesef ilgili mahkeme kabul etmiş ve taraflara tebliğ etmek üzere UYAP’a yüklemiş.

Sözkonusu raporu hazırlayan bilirkişiye gelirsek; İsmi lâzım değil, bir Makina Mühendisi.

İşin, yargısal gidişata dair kısmı bir tarafa…

Birkaç gün önce düzenlenen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış töreninde Erdoğan, dünyadaki ilk 500’ün içinde sadece iki üniversitemizin olmasından yakınıp, bu sayının daha da arttırılması gerektiğini söylemişti ya;

Keza, Milli Eğitim Bakanlığı’nın gelecek 3 yıla dair hedef ve yaklaşımlarını içeren “2023 Eğitim Vizyonu”nun bugün Saray’da Erdoğan’ın da katılacağı bir programla açıklanması bekleniyor ya;

Şu rapor;

Üniversitelerimizin niye bu durumda olduğunu ortaya koymuyor mu?

Ve de “2023 Eğitim Vizyon”un en başına; “Doğru ve güzel bir Türkçe eğitim-öğretimi” maddesinin konulması gerçeğini gözümüze sokmuyor mu?

Müyesser YILDIZ

23 Ekim 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdogana-suikast-davasinda-bu-nasil-is-dedirten-rapor-23101849.html

Kategori:Uncategorized