İçeriğe geç

“Kardeşinin Şehit Edilmesinden Sonra ‘Katili Kim’ Şeklinde Söylemlerde Bulunduğundan”…

PKK’lı teröristler 21 Ağustos 2015 günü saat 22.00 sıralarında Şırnak Beytüşşebap’taki Ayvalık Jandarma Komando Tabur Komutanlığı Meşe Tepe üs bölgesine saldırı düzenledi. Saldırıda yaralanan Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan kaldırıldığı Şırnak Askeri Hastanesi’nde ertesi gün şehit düştü.

Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi imzalı Şehadet Belgesi’nde merhum Yüzbaşı Alkan için şunlar yazıldı:

“J. Yzb. Ali Alkan, zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan Jandarma Genel Komutanlığımızın asil bir ferdi olarak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Göstermiş olduğu yiğitlik ve cesaretle Türk Milletinin varlığının, birlik ve beraberliğinin ve vatan sevgisinin ölümsüz sembolü olarak hatırası sonsuza kadar kalbimizde yaşayacaktır.”

Şehit Yüzbaşı Alkan için memleketi Osmaniye’de düzenlenen cenaze törenine damga vuran olay ise ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan’ın “çözüm sürecine” gösterdiği tepkiydi.

Hakkında soruşturma açıldı ve Yarbay Alkan, 1 yıl sonra tam da kardeşinin şehit düştüğü günde Jandarma Genel Komutanlığı’nda oluşturulan Değerlendirme Komisyonu’nun oybirliğiyle aldığı kararla Jandarma Teşkilatı’ndan çıkarıldı. Peşinden KHK ile TSK’dan ihraç edildi.

İhracın başlıca sebebinin, kardeşinin cenaze töreni ve sonrasında yaptığı açıklamalar olduğu konuşuldu hep.

Ancak ne inkâr edildi ne de kabûl.

Bu arada ağabey Alkan’ın, “FETÖ üyesi” olduğu yönünde iddialar gündeme geldi. Bu konuda İzmir’de başlatılan soruşturma “yetkisizlik”le Ankara’ya gönderildi.

Neticede KHK’yla ihraç edildiğinden Alkan’ın avukatlık, arabuluculuk, noterlik, bilirkişilik yapmasına, hatta kooperatif yöneticisi olmasına dahi izin verilmedi.

Şöyle ki; Alkan 2014’te bir kooperatife yönetim kurulu başkanı seçilmişti. KHK ile ihraç edilmesi üzerine kooperatif denetçileri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bu durumu sordu. Bakanlık, KHK düzenlemesinde “Her türlü” ifadesinin yer aldığını, dolayısıyla bunun kooperatif yöneticiliğini de kapsadığını bildirince Alkan, bu görevinden de istifa etti.

-Komisyon Kararı Mahkemeye Gönderildi-

Alkan hakkında “FETÖ üyeliğinden” açılan davaya dönelim.

Jandarma Genel Komutanlığı Değerlendirme Komisyonu’nun Alkan’la ilgili ihraç kararı da dava dosyasına girdi.

Karardaki 1’inci maddeyi sona bırakıp, “Son 1 yıllık sosyal çevresindeki PDY/FETÖ irtibatları” başlıklı 2’inci maddesinden başlayalım.

Burada, 6 kişinin ismi sayılıp, Alkan’ın bunlarla irtibatlarından söz edilmiş. Kimi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken tez danışmanlığını yapan hoca, kimi okuldan arkadaşı vs. Ancak öyle birisi daha var ki, “PDY/FETÖ doğrultusunda faaliyet gösteren derneğin başkanı ile 6 adet irtibatının bulunduğu” deniliyor.

Doğru, böyle bir isim ve böyle bir dernek var, ama hem o dernek halen faaliyette, hem de o kişi halen dernek başkanı. Haklarında hiçbir soruşturma açılmamış. “6 arama” denilen ise uzun olduğundan üç parça halinde gelmiş 1 adet “Hayırlı Cumalar” mesajı.

Bunları geçip, Komisyon kararındaki 1’inci maddeye bakalım. Aynen şu yazıyor:

“21 Ağustos 2015 tarihinde kardeşi J. Yzb. Ali Alkan’ın şehit edilmesinden sonra ‘Bunun katili kim? Düne kadar çözüm diyenler ne oldu da sonradan savaş diyor?’ şeklinde söylemlerde bulunduğu, kamuoyunda destek kampanyası başlatıldığı ve kardeşi Murat Alkan’ın Facebook hesabından PDY/FETÖ’ye müzahir çok sayıda arkadaşının bulunduğu…”

-Şehit Olmasa Ona da mı “FETÖ”cü Denecekti?-

Devletin bu resmi belgesiyle ortaya çıkan ilk gerçek şu:

Evet ve maalesef Mehmet Alkan’ın öncelikle, “çözüm süreci” aleyhindeki sözleri nedeniyle TSK’dan ihraç edildiği anlaşılıyor.

İkincisi, Diğer kardeşleri Murat Alkan’ın “Facebook hesabından PDY/FETÖ’ye müzahir çok sayıda arkadaşının bulunduğu” iddiasının varacağı acı sonuç; Demek ki, merhum Ali Alkan şehit olmasa o da “FETÖ”cülük suçlamasına maruz kalabilecekti!..

Gel de bir kez daha kardeşleri “FETÖ”den tutuklu Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli veya kardeşi ihraç edilmiş olan OHAL Komisyonu üyesi Mustafa İkbal’i hatırlama!..

Mehmet Alkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şöyle bir şikayet ve ihbar dilekçesi gönderdi:

“Jandarma Genel Komutanlığının ihraç işlemine ilişkin komisyon kararındaki hususlar manipule edilmiş, değiştirilmiş ve gerçeğe aykırı bilgiler içermektedir.”

Komisyon kararının oybirliğiyle alındığını belirtmiştik.

Kararda imzası olan bazı subayların, kararın alınış şekline ilişkin olarak Alkan lehinde tanıklık yapmaya hazırlandığını da kaydedelim.

Bu arada Alkan hakkında “FETÖ üyeliğinden” açılan davanın ilk duruşması Cuma günü saat 09.00’da Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. İlgilenenlere duyurmuş olalım.

Müyesser YILDIZ

13 Şubat 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/kardesinin-sehit-edilmesinden-sonra-katili-kim-seklinde-soylemlerde-bulundugundan…-13021904.html

Kategori:Uncategorized