İçeriğe geç

Akar ve Komutanların Tarihi Ziyareti Neden İptal Edildi?

Kıbrıs’ta hesabı olan tüm ülkelerin siyasi ve askeri yetkilileri Ada’yı adeta yol edip, Rumlarla üs, askeri ya da siyasi işbirliği anlaşmaları imzaladı, ortak tatbikatlar düzenledi.

Geçen yıl tam da 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı’mızın yıldönümü üzeri ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mark Milley bile Rum kesimine gidip, deniz ve hava üsleri konusunda “kolaylık” talebinde bulundu.

Milley’nin Ekim ayından itibaren ABD Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacağını kaydedip, 12 Mayıs’ta yayınlanan, “Dünya Kıbrıs’ı elimizden almak için Doğu Akdeniz’e çöreklenmiş, ülkemizi yönetenler ‘İstanbul’un Fethi’peşinde” başlıklı yazımızdan bir bölümü aktaralım.

Sözkonusu yazıda, 5 ay önce Yunanistan Savunma Bakanlığına getirilmiş olan Evangelos Apostolakis’in 2015’ten beri Genelkurmay Başkanlığı koltuğunda oturduğunu, onu ilk kutlayıp, ülkemize davet edenlerin isimlerin başında da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın geldiğini belirtip, özetle şunları anlattık:

“Yunan Bakan, Türkiye’ye gelmedi, ama birkaç gün önce 5. Yunanistan-Kıbrıs Hükümetlerarası Savunma Konseyi toplantısı için Rum kesimine gitti. Apostolakis ve Rum Savunma Bakanı Savvas Angelides’in gündemi de ‘yasadışı’olarak nitelendirdikleri Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleriydi. İsrail-Mısır ile Yunanistan-Kıbrıs stratejik işbirliklerine atıf yapan iki bakan, bu ortaklık ve çalışmalara özel bir ivme kazandırılmasında mutabık olduklarını belirtip, Yunanistan ve Kıbrıs askeri işbirliğinin operasyonel anlamda daha da geliştirilmesi kararı aldı. Apostolakis, Savunma Bakanlığına getirilmesinden yaklaşık 5 ay sonra Rum kesimine gitti. Ya, Hulusi Akar? Genelkurmay Başkanlığına atandığında 15 Eylül 2015’te ilk yurtdışı ziyaretini KKTC’ye yaptı. 10 aydır Milli Savunma Bakanı. Bu süreçte Erdoğan veya Hakan Fidan’la birlikte Rusya’ya 4 kez, ABD’ye 2 kez gitti… Libya, Sudan, Somali, Kanada, Katar, Pakistan, Afganistan, Belarus, Belçika, Almanya, Makedonya ve Kosova’yı da ziyaret etti, ama henüz KKTC’ye gitmedi.”

Ardından emperyalizmin Kıbrıs’la ilgili tüm niyetleri ayan beyan ortaya çıktığı ve ABD, AB, hatta NATO ülkemize tehdit üstüne tehdit savurduğu halde Ankara’nın KKTC’de üs kurulmasını bile gündemine almayıp, hâlâ “çözüm” peşinde koştuğunu vurgulayıp, şunu sorduk:

“Hadi bunlardan geçtik, en azından Savunma Bakanı Akar’ın da KKTC’ye gitmesi, Yunan mevkidaşına iyi bir karşılık olmaz mı?”

-Akar ve Komutanlar Cuma Günü Nereye Gidecekti?-

Yaklaşık 2.5 ay geçti.

Doğu Akdeniz’de sular iyice ısınırken; KKTC’de üs kurulması hâlâ gündemimizde yok… KKTC’nin tanınması veya Türkiye ile entegrasyonu da…

20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45’inci yıldönümüydü. Rum-Yunan ikilisi o gün “Türkiye Kıbrıs’ta işgâlci” diye dünyayı ayağa kaldırırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın KKTC’deki törenlere katılması beklenirdi, maalesef bu da olmadı.

Ancak sonrasında sürpriz bir gelişme yaşandı. 24 Temmuz’dan itibaren birçok medya kuruluşu ve internet sitesinde; Hulusi Akar’ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanlarıyla birlikte 26 Temmuz Cuma günü KKTC’ye gideceği yönünde haberler yayınlandı.

Demirören Haber Ajansı (DHA) kaynaklı haber, Türkiye Gazetesi ve Haber 7 gibi iktidar yanlısı medyada da yer aldı. Akar ve Komutanların programı en ince detayına kadar verildi.

Mesela ziyaretin gerçekleşeceği 26 Temmuz günü Haber 7’deki, “Komutanlardan çıkarma! Bugün gidiyorlar” başlıklı haber şöyleydi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti (KKTC), 1974’ten beri kapalı olan ve ‘Hayalet Şehir’ olarak bilinen Maraş’ın açılması için çalışmalara hız verirken, Ankara da tam destek veriyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün KKTC’ye ziyarette bulunacak. Akar’a ziyarette, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün refakat edeceği bildirildi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar görüşecek olan Akar, daha sonra beraberindeki heyetle Boğaz Şehitliği’ne gidecek ve Kıbrıs Barış Kuvvetleri Komutanlığını ziyaret edecek.”

Akar ve komutanların ziyaretine ilişkin haber, KKTC medyası hatta Bayrak Radyo Televizyonu’nda da “Bakan Hulusi Akar’dan sürpriz ziyaret… T.C. Milli Savunma Bakanı Akar KKTC’ye geliyor” başlıklarıyla yayınlandı.

-Haber Yalan mıydı?-

Ne mi oldu?

Cuma günü o ziyaret gerçekleşmedi.

İki ihtimal vardı:

Ya birçok medya kuruluşunda yayınlanan haber gerçek dışıydı…

Ya da Akar ve komutanların ziyareti son anda iptal edilmişti…

Birinci ihtimalden başlarsak; Haberlerin 24 Temmuz’dan itibaren yayınlandığını belirttik. Doğru değilse, Milli Savunma Bakanlığı’nın hemen yalanlaması gerekirdi. Takip ettiğimiz kadarıyla böyle bir açıklama yapılmadı.

İkinci ihtimale gelince; Maalesef son anda iptal edildiğini, iptal gerekçesiyle ilgili olarak da KKTC makamlarına hiçbir bilgi verilmediğini öğrendik.

Bilgi verilmeyince de haliyle çeşitli spekülasyonların yapıldığını gördük.

İptal kararının, ABD’nin, “Bölgede gerginliği artıracak yeni hamlelerden kaçının” şeklindeki yeni bir “ricası” üzerine alındığını öne sürenler de var.

Temmuz başında seçildiğinde ilk olarak Erdoğan’ın kutladığı, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konusunda önceki yönetimlerle aynı politikaları savunan Yunanistan’ın yeni Başbakanı Miçotakis’in, “Komşumuz Türkiye ile ilişkilerimizin pusulası, uluslararası hukuk kurallarına saygı ve iyi niyetli dostluk ilişkileri olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerimizi ileriye taşıyacak cesur adımlar atmaya davet konusunda tereddüt etmeyeceğim” şeklindeki sözlerinin Ankara’da, “Yunanistan yeni bir zeytin dalı uzattı” diye değerlendirilmesinin etkili olduğunu söyleyenler de.

Biz, Miçotakis’in o sözleri için, “Öncekilerden farklı bir şey yok… ‘Uluslararası hukuk kurallarına saygı’derken, Ege’de BM Deniz Sözleşmesi’ne, Kıbrıs’ta da AB müktesebatına uymamızı istedi. Yani, ‘Cesur adımlar atın, Ege’nin de Kıbrıs’ın da bize ait olduğunu kabul edin, kardeş kardeş yaşayalım’mesajı verdi” yorumunu yapmıştık.

Miçotakis’in Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da 25 Temmuz’da o sözlerin ne anlama geldiğini şöyle açıkladı:

“Başbakan Miçotakis, Türkiye’ye zeytin dalı uzattı. Fakat bu adım, uluslararası hukuk ve anlaşmalara bağlıdır. Ankara ile halihazırda var olan uluslararası bağlamda görüşebiliriz. Kıbrıs konusundaysa tavrımız net, politikamızı Avrupa Birliği düzleminde ortaya koyduk.”

İddia edildiği gibi, ziyaretin iptal sebebi Yunanistan’ın uzattığı bu “Zeytin dalına” karşı bir “jest” ise Ankara’nın ne kadar yanıldığı ortada!..

Evet, şimdi soralım; KKTC’ye böyle bir ziyaret programı var mıydı ve varsa neden iptal edildi? Ziyareti duyuran medyamız, sonrasını niye takip etmeyip, suspus olmayı tercih etti?

Her halükarda gerek hemen her gün “beka” mücadelesi verildiğini anlatan yetkililerimiz, gerekse de medyamız adına ne acı bir tablo, değil mi?

Hemen şu hatırlatmayı yapalım; 1 Ağustos KKTC’de Toplumsal Direniş Bayramı.

1571’de Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’ı fethi, 1958’de Türk Mukavemet Teşkilâtı’nın kuruluşu ve 1976’da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun kutlandığı bu resmi bayramla ilgili etkinlikler 25 Temmuz’da başladı.

Bugün de KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın programında saat 16.00’da Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Yardımcısı ile Ana Ast Birlik Komutanlarını kabul gözüküyor.

İnşallah 1 Ağustos’taki kutlamalara Ankara’dan en üst düzeyde katılım olur, Cuma günü yapılması beklenen ziyaret de o gün gerçekleşir!..

Müyesser YILDIZ

29 Temmuz 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/tarihi-ziyaret-neden-iptal-oldu-29071900.html

Kategori:Uncategorized