İçeriğe geç

“Hükümet Yanlısı” Paşalar Ne Oldu?

1 Ağustos’ta Saray’da Erdoğan’ın başkanlığında YAŞ toplantısı yapıldı. 1.5 saatte yüzlerce albay ve generalden kimlerin terfi edeceğine, kimlerin görev süresinin uzatılacağına ve kimlerin emekli olacağına karar verildi.

Bu toplantıdan tam 22 gün sonra geçtiğimiz Perşembe günü de yine Erdoğan’ın imzasıyla, toplam 127 general ve amiral yeni görevlerine atandı.

Sözkonusu atamalarla ilgili değerlendirmeyi önümüzdeki günlere bırakarak, fikri takip açısından daha önce gündeme getirdiğimiz 4 generalle ilgili gelişmeyi aktaralım.

Neydi bu 4 generalle ilgili konu?

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sadece 1 ay önce o yıl dosyalara YAŞ’a girecek general, amiral ve albaylar hakkında geniş bir istihbarat çalışması yapılmıştı.

İstihbarat çalışmasının özelliği, MİT ve Emniyet’ten gelen bilgilerle yetinilmeyip, Erdoğan’ın talimatı, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın onayıyla başka bazı “Hassas kaynaklardan” da bilgi toplanmış olmasıydı.

İddialara göre, o “Hassas kaynaklar”; “Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, MGK Genel Sekreteri, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı, 1 Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Hakimi, Kozmik Oda operasyonunda adı geçen emekli Albay Baki Kaya ile AKP Milletvekili Şirin Ünal”dı.

İşte bu istihbarat çalışmalarından sonra YAŞ için hazırlanan dosyalarda, 4 albay hakkında ilginç notlara yer verilmişti.

“4 nolu” kaynak, bu albaylardan 3’ü için, “Terfi ettirilmeli, hükümet yanlısı” demiş, 4’üncüsü için de, “Terfi ettirilmeli (Eşi türbanlı), hükümet yanlısı” şeklinde görüş bildirmişti.

-Kritik Görevlere Atandılar-

O görüşler dikkate alındı, alınmadı, bilemeyiz.

Ancak 4 ismin 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonraki YAŞ’ta Tuğgeneralliğe, bu yılın YAŞ’ında da Tümgeneralliğe terfi ettiğini yazmıştık.

Perşembe günü açıklanan atama kararları ile bu 4 generalin durumunun ne olduğuna gelirsek;

“Terfi ettirilmeli, hükümet yanlısı” denilen 3 generalden birisi, yurtdışında uluslararası düzeyde çok önemli bir göreve atandı.

Diğerine, görev yaptığı Kuvvet Komutanlığı’nda çok kritik iki görev birden verildi.

Üçüncüsü de daha önceleri Genelkurmay’da Korgeneral seviyesinde olan önemli bir birimin başkanlığına getirildi.

“Terfi ettirilmeli (Eşi türbanlı) hükümet yanlısı” denilen komutan mı? Zaten önemli bir görevdeydi. Bu görevine devam etmesi kararlaştırıldı.

Müyesser YILDIZ

24 Ağustos 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hukumet-yanlisi-pasalara-ne-oldu-24081931.html

Kategori:Uncategorized