İçeriğe geç

Beraat Eden Avukatlık Bile Yapamıyor Ama Kürsüde Bin 509 “Şüpheli” Hakim Savcı Var!..

15 Temmuz darbe teşebbüsünün şaşkınlık ve sıcaklığı geçtikten yıllar sonra bile soruşturma ve yargılamalarda öyle bariz hatalar yapıldı ki, birçok kimse “Yargıda hâlâ kripto FETÖ’cüler mi var? İşleri içinden çıkılmaz hale getirip, mağduriyet çuvalını büyütmek mi istiyorlar?” diye sordu. Öyle ki, Erdoğan bile, “At izinin, it izine karıştığını” söyledi.

Bir sonraki adımda ise yargının “FETÖ”den sonra hangi grupların eline geçtiği konuşulmaya başlandı.

Nitekim iktidarın gazetesi Sabah’ın yazarı Dilek Güngör bugün de “Yargıda tehlikenin farkında mısınız” başlığı altında, “FETÖ”yle mücadele eden hakim ve savcılar kızağa çekilirken, onların yerine telefonunda ByLock çıkanlar, ByLock listelerinden isimlerini sildirenler, darbeci akrabaları olanlar ve benzerlerinin getirildiğini” öne sürdü. Güngör, şu anda yargıyı dizayn eden “O’cular, bu’cuların” kripto “FETÖ’cü” olduğu imasında da bulundu.

Yargı üzerinde yeni hesaplaşmalar mı var, kimlere ne mesaj veriliyor, şu anda bilmek mümkün değil, ama iktidar medyasının bu gidişatı dillendirmesi özellikle davaların akıbeti açısından hem önemli, hem de çok anlamlı!..

-Önce Yalanlama Sonra Doğrulama-

“Neler oluyor”u anlamak için önce geçtiğimiz Ocak ayına gidelim.

Sözcü’den Asuman Aranca ile Cumhuriyet’ten Alican Uludağ, İzmir Başsavcılığı’nca yürütülen ankesör soruşturmasında Yargıtay’dan 1 Başsavcı vekili ve iki üyenin adının geçtiğini, dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu’nun inceleme izni vererek, 3 isim hakkında soruşturma yapması için Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanı Şakir Aktı’yı muhakkik olarak atadığını duyurdu. Cumhuriyet’in haberinde, soruşturulan üç üyenin isimleri baş harfleriyle verilirken, bunlardan birisinin bizzat Erdoğan tarafından 2016’da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda üst düzey göreve getirildiği, ayrıca bu ismin Hükümet-Cemaat ortaklığı döneminin HSYK’sı tarafından Yargıtay üyeliğine atanan 160 kişi arasında yer aldığı da vurgulandı.

Söz konusu gelişme için “Yargıtay’da deprem… Şok” ifadeleri kullanıldı, ama yaprak bile kımıldamadı. Kimseden ses çıkmadı.

21 Mart’ta ise yine Sözcü’den Aytunç Erkin, 4 Yargıtay üyesi ile bin 500’e yakın hakim-savcı hakkında ankesörden soruşturma başlatıldığını yazdı. Aynı gün bir açıklama yapan HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “Gündemimizde böyle bir soruşturma yok. 1. Daire’nin bin 500 hakim ve savcıyla ilgili verdiği soruşturma izni de mevcut değil” diyerek, haberi yalanladı.

6 Eylül’de ne oldu? Sabah’tan Dilek Güngör, “Yargı ve Emniyet’teki Ankesörcüler” başlıklı yazısında, üst düzey bir bürokratın, “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında ankesöre takılan binlerce kripto hakim, savcı ve emniyetçinin bulunduğu bir listeden” söz ettiğini belirtip, şunları anlattı:

“Ardışık arama yöntemiyle FETÖ imamlarıyla haberleşen hakim-savcılar şimdi üst düzey makamlarda… Listedeki isimleri duysanız ‘şok’ olursunuz. Kimi Yargıtay’da daire başkanı, kimi üye, kimi bölge idare mahkemesinde görevli… Bu listedeki isimler 1 yıl kadar önce Hakimler Savcılar Kurulu ve Yargıtay’a bildirilmiş… Merak ediyorum, Yargıtay veya HSK bu kişilerle ilgili bir işlem başlattı mı? Ya da soruşturma izni verdi mi? Ardışık arama listesinde yer alan bu kişilerin o tarihten sonra FETÖ’yle ilgili kararlarda imzası var mı?”

Biz de bunun üzerine Mart’taki açıklamayı hatırlatıp, “Bakalım Sözcü gibi, Sabah’a da bir yalanlama gelecek mi?” diye sorduk.

1 gün sonra HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz twitter hesabından, Güngör’ün yazdıklarını şöyle doğruladı:

“İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının ilk derece ve bölge idare mahkemelerini kapsayan 18.09.2018 tarihli ihbar evrakının HSK Genel Sekreterliğine ulaşmasını takiben 27.11.2018 tarihinde HSK Birinci Dairesince gündeme alındığı, oybirliği ile müfettiş eli ile inceleme yapılmasının teklif edildiği ve uygun bulunan teklif üzerine evrakın HSK Teftiş kuruluna gönderildiği, söz konusu hususun tahkikatının titiz bir şekilde sürdürüldüğü ve tamamlanma aşamasına geldiği, Yargıtay üyelerinin suç oluşturan eylemlerinde ise inceleme ve soruşturma yapma yetkisin, yasa gereği Yargıtay Divanına ait olduğu, bu nedenle habere konu şahıslarla ilgili HSK tarafından bir tasarruf da bulunulmadığı, haberde sözü edilen kişilerle ilgili evrakın İzmir Başsavcılığınca doğrudan Yargıtay Başkanlığına gönderildiği, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Sabah Yazarı Dilek Güngör, bu açıklama için HSK’ya teşekkür etti, ama Mart’taki yalanlamanın sebebini sormadığı gibi, Yargıtay’da da soruşturma başlatıldığı halde, “Oradan bir ses çıkmamasını” eleştirdi.

-Tam Bin 509 Kişi Var-

Bu notlardan sonra söz konusu iddia ve gelişmelerin can damarına işaret edelim.

Öğrendiğimiz kadarıyla, bahse konu soruşturma kapsamında tamı tamına bin 509 hakim ve savcı var.

Elbette, peşinen bunların “FETÖ’cü, suçlu” olduğu söylenemez, ama neredeyse Bank Asya’nın kapısından geçenin işine son verilirken, hakkında en ufak ihbar olan açığa alınırken, dahası hakkında beraat, kovuşturmaya yer yok veya takipsizlik kararı bulunanların avukatlık yapması bile engellenirken, 1 yıldır soruşturulan bin 509 “şüpheli” kürsülerde oturuyor demektir!..

Nedir bunun izahı?!. Hem yargılamaların selameti, hem “Şüphe” altında görev yapan hakim ve savcılar açısından büyük bir handikap değil mi?!. Acaba neden soruşturmalar hızlandırılmaz veya idari herhangi bir tedbir alınmaz?!.

– “İtirafçıların” İfadesi Nerede Alındı?-

Dilek Güngör’ün yazısına dönelim; Sonunda diyor ki;

“Şimdi soruyorum: Yarın öbür gün şu anda yargıyı ele geçiren bu grupların içine sızan FETÖ’cüler eliyle 17-25’teki gibi yeni bir kumpas davası hazırlansa! O zaman kim, ne diyebilecek? Herkes sormayacak mı? Hani, ‘FETÖ’cüler yargı içinden ihraç edilmişti’ diye… Hani Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘Yargıyı FETÖ’den temizledik’ demişti diye… Hani, ‘İşler ehline veriliyordu’ diye…”

Yazılara ve HSK’nın açıklamalarına konu olan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ankesör soruşturmanın 2014-2016 yıllarını kapsadığını kaydedip, sorunun özüne; Yani genel olarak yanlışın ne zaman ve nasıl başlamış olabileceğine bakalım.

Kulislerde, 15 Temmuz’dan sonra “Özel görüşmeler” sonucu birçok hakim ve savcının “İtirafçı” olmasının sağlandığı, HSK’ya “FETÖ’cü” meslektaşlarının ismini verenlerin görevlerini döndürüldüğü, dönemeyenlere ise en azından avukatlık yapma izni verildiği iddiaları çokça konuşuldu.

Şimdi bununla ilgili olarak 4 somut örnekten söz edelim.

20 Ağustos 2016’da tanık olarak ifadesi alınan hakim adayı C.A. üniversitede cemaatin hangi evlerinde kaldığını, ablaların kimler olduğunu, sohbet toplantılarında Fetullah Gülen’in kitaplarını okuduklarını anlatıp, “Şu anda nerede görev yaptığını bilmiyorum” diyerek 32 isim verdi. 2017’de de bir ilimizin İdare Mahkemesi üyeliğine atandı!..

23 Eylül 2016’da tanık olarak ifadesi alınan hakim adayı D.A. ise hangi evlerde kaldığı, hangi dershanelere gittiği konusunda bilgiler verdikten sonra, “Bir dönem cemaatin evlerinde veya yurtlarında kaldığını bildiği”, o tarih itibarıyla halen görevde olan veya ihraç edilmiş 32 yargı mensubunun adını verdi. 2 ay sonra da mesleğe kabul edildi.

19 Ekim 2016’da ifadesi alınan S.Ö. özetle şöyle konuştu:

“Ortaokulu bitirdikten sonra …….. ilçesinde bulunan Anadolu lisesini kazandım Bu okula ait yatılı bir yurt yoktu, bu yüzden ilçede bulunan Süleyman Efendi cemaatine ait kız talebe yurdunda 3 yıl kaldım. Son sınıfta dershaneye gitmeme izin vermedikleri için bu yurttan ayrılarak, bir tanıdığımızın vasıtasıyla Fetullah Gülen cemaatine ait lise öğrencilerinin kaldığı bir öğrenci evinde kaldım. Sohbet toplantıları yapılır, kitapları, Risale-i Nur okunur ve vaaz kasetleri izlettirildi. Üniversitede evlerinde kaldım. 2013’te mezun olunca sınavlara hazırlık için de onların evinde kaldım. Stajımı Bank Asya’nın avukatlarından ……….’nin yanında yaptım. Aşağıda ismini belirttiğim kişiler üniversite döneminde cemaat ile bağlantısı veya teması olan kişilerdir.”

İfadesinde 11 isimden söz eden S.Ö. de 2018’de büyük illerimizden birisine hakim olarak atandı.

Son örneğimiz B.T.’un ifadesi 9 Kasım 2016’da alındı. Hakimken görevden uzaklaştırılan B.T. de benzer şeyleri anlatıp, “Mezun olduktan sonra ara sıra beni sabit telefondan aradılar. Hakimlik mülakatını kazandıktan sonra staj için Ankara’ya gelmemi istediler. Geçici bir evde kaldım. Sohbet yapıldığı zamanlarda cep telefonlarımızı yanımıza almıyorduk. Evde sohbet olduğu bir gün dışarıdan gelen bir kişi bizim telefonlarımıza Bylock uygulamasını yüklemiş. Bize sohbete gelen abla Bylock uygulamasının güvenilir olduğundan bahsetti ve bu uygulama üzerinden görüşeceğimizi söyledi. Her evden bir kişiye yüklendiğini öğrendim. Bizim evde de S.A ile benim telefonuma yüklenmiş” dedi ve “Cemaatle bağlantısı veya teması olduğunu” düşündüğü 31 okul arkadaşı ile eşlerinin isimlerini verdi. O da halen görevde!..

Sözünü ettiğimiz bu ifadelere ve tanıklıklara gelince; Bunlar Savcılık değil, iki adalet müfettişi tarafından Adalet Akademisi toplantı salonunda veya hakimlik odasında alınmış ifadeler…

Bilindiği gibi, “FETÖ’nün karargâhı” olarak adlandırılan Adalet Akademisi 9 Temmuz 2018’de KHK ile kapatıldı, ancak geçtiğimiz 2 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yeniden açıldı.

O ifadeleri alan Adalet Müfettişlerinden birisinin 2018’de yurt dışına adalet müşaviri, diğerinin ise geçen Mayıs’ta Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na atandığını da kaydedelim.

Tüm bunlardan, yargıdaki “Kripto FETÖ” sorununun çok daha derinlerde olduğu, bir başka ifadeyle ilk düğmenin yanlış iliklendiği sonucu çıkmıyor mu?

Müyesser YILDIZ

17 Eylül 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/su-an-gorevde-olan-1509-hakim-ve-savci-feto-suphelisi-17091940.html

Kategori:Uncategorized