İçeriğe geç

Çok İlginç Karar… Mahkeme O Hakimin Paylaşımları Hakkında Haber Yapılmasını Yasakladı!..

Adaletin tecellisi için hakimin tarafsızlığı ve bağımsızlığı, olmazsa olmazlardandır.

O yüzdendir ki, Anayasa Mahkemesi daha 2 gün önce milletvekili olmak için hakimlik mesleğinden ayrılan, aday gösterilmeyince dönmek isteyen, ancak bu talebi reddedilen YARSAV kurucu başkanı Ömer Faruk Eminağoğlu’nun “Hak ihlali” olduğu gerekçesiyle yaptığı başvuruyu karara bağlarken, “Devlet, mahkemeler ile hâkimlerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesini gerçekleştirmek amacıyla milletvekilliği adaylığı için mesleklerinden çekilen hâkimlerin görevlerine geri dönmelerini engelleyecek tedbirler öngörebilir” dedi.

Böyle bir karar alındı, ama son dönemde atanan hakimlerin büyük bölümünün AKP il ve ilçe yöneticilerinden seçildiği biliniyor. Yargıda yeni “Cemaat-tarikat” yapılanması iddiaları da cabası.

Ülkemizde hiç konuşulmayan bir başka konu; Hakim ve savcının sosyal medya hesabı olabilir mi? Olursa, siyasi görüşünü, inancını yansıtan paylaşımlar yapabilir mi?

-İlk Kez Oldu-

Yargı mensuplarının sosyal medya hesabı konusu ilk kez bir mahkemede tartışıldı ve sonuçta çok dikkat çekici kararlar alındı.

Bu mahkeme, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi. Salı ve Çarşamba günü, 15 Temmuz döneminde Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında Adli Müşavir, hakim ya da savcı olarak görev yapan isimlerin yargılanmasına devam edildi.

Yaklaşık 3 yıldır görülen, Genelkurmay Başkanlığı eski adli müşaviri Muharrem Köse’nin 1 numaralı sanık olduğu davada Savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, 6 tutuklu sanığın ağırlaştırılmış müebbet, 13 tutuksuz sanığın da örgüt üyeliğinden cezalandırılması istendi.

Takip edenler bilir, duruşmada üye hakim Mehmet Tevfik Gerçek’in sosyal medya hesabındaki paylaşımlar gündeme geldi. Bazı sanıklar ve avukatları, üye hakimin herkese açık bu paylaşımlarla FETÖ davalarına bakış açısı ile siyasi görüşünü ortaya koyduğunu öne sürerek, reddi hakim talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Şuayıp Arslan ise talebin tüm beyanlar alındıktan sonra değerlendirileceğini söyledi. Ayrıca Üye hakim Gerçek’in, “Paylaşımların herkese açık olmadığı” şeklinde bilgi verdiğini kaydeden Başkan Arslan, “Bunlar usulsüz şekilde ele geçirildiyse, suçtur” uyarısında bulundu.

Konuyla ilgili tartışmalar ikinci gün de sürdü. Sanıklar ve avukatları, hesabın duruşmanın ilk günü akşamı herkese açık olmaktan çıkarıldığını öne sürüp, üye hakim hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK)’na suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Biz de bunları haberleştirdik.

-Sanıklara Suç Duyurusu-Medyaya Yasak-

Dün duruşmanın son günüydü.

Taleplerle ilgili olarak Savcı’nın mütalaası istendi. Savcı, “Üye hakimin paylaşımlarının doğrudan veya dolaylı olarak dava dosyasına veya sanıklara yönelik olmadığı” gerekçesiyle, reddi hakim talebinin reddi yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme ise şu kararları aldı:

– Bir kısım sanıklar ve müdafiileri tarafından üye hakim Mehmet Tevfik Gerçek hakkında reddi hakim talebinde bulunulmuş ise de red istemine dayanak olarak sunulan sosyal paylaşım içeriklerinin somut olarak bu davanın taraflarıyla alâkâlı ihsası rey oluşturabilecek bir yorum ve açıklama içermediği, bu nedenle taleplerin davayı açıkça uzatmaya yönelik olması nedeniyle red istemlerinin geri çevrilmesine…

– Söz konusu üye hakime ait sosyal paylaşım hesabının kapalı hesap olma ve bu bağlamda ele geçirilen ve dosyaya sunulan paylaşımların hukuka aykırı şekilde ele geçirilme ihtimali bulunduğu anlaşılmakla, sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına…

– Söz konusu sosyal paylaşım hesabıyla ilgili olarak 22.10.2019 tarihli celse esnasında ve sonrasında bir takım medya organlarında haber yapıldığı görülmekle, Anayasa’da koruma altına alınan özel yaşama ve aile yaşamına saygı, özel hayatın gizliliği, kişilik hakları ve adil yargılama ilkesi gözetilerek, kovuşturma sonuçlanıncaya kadar söz konusu hukuka aykırı ele geçirilen hesap ve paylaşımlarla ilgili olarak yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri vb. yayınların yapılmasının YASAKLANMASINA, bu hususta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına müzakkere yazılmasına…

Herkese açık olan bir duruşmada gündeme gelen, 2 gün boyunca tartışılan bir konunun haberleştirilmesinin yasaklanması, çok ilginç bir karar, değil mi?

Hazır yargı reformu da gündemdeyken, böylesi bir yasaktan önce hakim ve savcıların sosyal medya kullanımının masaya yatırılması gerekmez mi?

Müyesser YILDIZ

25 Ekim 2019

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/bu-haberi-okumaniz-mahkeme-karariyla-yasaklandi-25101932.html

Kategori:Uncategorized